Dotacje na cyfryzację dla podlaskich firm. Jak skorzystać z dofinansowania na IT?

Materiał informacyjny Comarch S.A.
Ruszył nabór wniosków w ramach programu „Wdrażanie technologii cyfrowych w MŚP”. Firmy z Podlasia mogą otrzymać nawet 150 tys. zł na wdrożenie specjalistycznych rozwiązań cyfrowych, przede wszystkim na zakup i wdrożenie oprogramowania. Inwestycje mają prowadzić do zwiększenia rynkowej konkurencyjności firm i podniesienia poziomu cyberbezpieczeństwa. W jaki sposób firmy mogą starać się o dofinansowanie i jakie warunki muszą spełnić?

Transformacja cyfrowa firmy to już nie tylko szansa szybszego rozwoju biznesu, ale wręcz warunek pozostania na rynku i sprostania konkurencji. Odpowiednie rozwiązania informatyczne zapewniają sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem i jego zasobami, umożliwiają dywersyfikację oferty i kierowanie jej do klientów wieloma kanałami sprzedaży. Pozwalają też szybko reagować na zmiany prawne i społeczno-gospodarcze oraz działać elastycznie w obliczu sytuacji kryzysowych, którą to potrzebę podkreśliły doświadczenia ostatnich lat, takie jak światowa pandemia i wojna na Ukrainie.

Potrzeba cyfryzacji polskiego biznesu została uwzględniona w środkach unijnych, jakie popłyną do firm w najbliższych latach. Jednym z pierwszych konkursów w tym obszarze jest program „Wdrażanie technologii cyfrowych w MŚP”, który wystartował na Podlasiu.

Które firmy otrzymają dotacje i na co?

Wsparcie jest skierowane do branży MŚP, czyli do firm zatrudniających mniej niż 250 pracowników. Premiowane mogą być przedsiębiorstwa, które do tej pory nie otrzymały wsparcia z funduszy unijnych na cyfryzację oraz prowadzące działalność w jednym z obszarów uznanych za kluczowe dla regionu (np. przemysł rolno-spożywczy, metalowo-maszynowy i szkutniczy, medyczny czy ekoinnowacje).

Inwestycje można planować w obszarze produkcji, nowych lub ulepszonych procesów, produktów, usług czy modelu biznesowego firmy. Katalog wydatków, które można sfinansować w ramach projektu obejmuje kompletną transformację cyfrową firmy: zakup specjalistycznego oprogramowania wraz z wdrożeniem, zakup środków trwałych niezbędnych do cyfryzacji przedsiębiorstwa oraz przeszkolenie pracowników firmy w obszarze kompetencji cyfrowych.

O czym trzeba pamiętać na etapie wyboru oprogramowania i jego dostawcy?

– Programy unijne premiują innowacyjne rozwiązania automatyzujące procesy w firmie, oparte na analityce biznesowej, sztucznej inteligencji, uczeniu maszynowym, uwzględniające cyberbezpieczeństwo. Rozwiązania Comarch dla firm produkcyjnych, ale też każdej innej branży rozwijane są zgodnie z najnowszymi trendami i w pełni wpisują się w te założenia. Przy wyborze dostawcy oprogramowania warto wziąć pod uwagę - oprócz kwestii cenowych - doświadczenie firmy, wsparcie jakie oferuje na całym etapie wdrożenia i użytkowania oprogramowania oraz gwarancję zgodności z przepisami polskiego prawa – mówi Magdalena Trybus, Kierownik ds. finansowania w sektorze Comarch Enterprise Solutions

Jak wnioskować o dofinansowanie?

Program „Wdrażanie technologii cyfrowych w MŚP” obsługiwany jest przez trzy instytucje: Agencja Rozwoju Regionalnego „ARES”, Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego i Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe. Podmioty te przyjmują wnioski o dofinansowanie w różnych terminach. ARR „ARES” zaczyna przyjmowanie wniosków 4 kwietnia, dwie pozostałe instytucje planują po cztery tury przyjmowania wniosków. Pojawiają się też różnice w szczegółach dotyczących punktowanych kryteriów, a nawet intensywności wsparcia, dlatego warto porównać ofertę tych trzech instytucji, zanim zdecydujemy się na przygotowanie wniosku o dofinansowanie.

- Wiemy, jak trudne może być odnalezienie się w gąszczu przepisów unijnych, dlatego staramy się wspierać naszych klientów – mówi Magdalena Trybus. – Oprócz doboru rozwiązań IT dopasowanych do potrzeb danej firmy, informujemy o dostępnych dotacjach na wdrożenie tych technologii, weryfikujemy czy dana firma ze względu na branżę w jakiej działa i planowaną inwestycję ma możliwość pozyskania dofinansowania na cyfryzację, wspieramy na etapie pisania projektu unijnego.

Więcej o harmonogramach, wysokości dofinansowań czy formalnościach przeczytasz na stronie poświęconej finansowaniu IT i dotacjom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny