Dofinansowanie do pompy ciepła – jak się o nie ubiegać?

  Dofinansowanie do pompy ciepła – jak się o nie ubiegać?

  redakcja.regiodom

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Pompa ciepła

  O dofinansowanie do pompy ciepła można ubiegać się na kilka sposobów. ©NIBE

  Na montaż pompy ciepła można uzyskać dofinansowanie, korzystając z jednej z dostępnych opcji: rządowego programu Czyste Powietrze, zapowiadanej ulgi termomodernizacyjnej oraz ofert promocyjnych producentów pomp ciepła.
  Pompa ciepła

  O dofinansowanie do pompy ciepła można ubiegać się na kilka sposobów. ©NIBE

  W Polsce coraz więcej uwagi poświęca się działaniom mającym na celu ograniczenie emisji szkodliwych dla zdrowia i środowiska zanieczyszczeń powietrza. Co roku w sezonie grzewczym gorącym tematem jest smog. Aby z nim walczyć, rząd uruchamia kolejne programy, a producenci odnawialnych źródeł energii zachęcają do ich kupna i montażu.

  Program Czyste Powietrze z możliwością uzyskania dofinansowania do pompy ciepła


  Rządowy program Czyste Powietrze ruszył w drugiej połowie 2018 roku. Ma on na celu:
  • poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów oraz innych zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery z istniejących domów jednorodzinnych,
  • uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza pochodzącej z nowo budowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

  W ramach programu w istniejących domach jednorodzinnych finansowana może być m.in. wymiana kotłów na paliwa stałe starej generacji na nowoczesne kotły na paliwo stałe (np. biomasę), systemy ogrzewania elektrycznego, kondensacyjne kotły gazowe oraz pompy ciepła. Dodatkowo przedsięwzięcie może obejmować docieplenie budynku, wymianę stolarki zewnętrznej i zastosowanie odnawialnych źródeł energii elektrycznej i cieplnej (tj. mikroinstalacji fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych).

  Tymczasem w nowo wznoszonych budynkach mieszkalnych dofinansowany może być zakup i montaż węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pomp ciepła.

  Program Czyste Powietrze skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy lub tych, którzy taką chęć już zgłosili. Realizacja programu potrwa do 2029 roku, a kosztować będzie 103 mld złotych. Z tego 63,3 mld zł będzie przeznaczone na dotacje, a 39,7 mld zł na pożyczki zwrotne.

  Wniosek w ramach Czystego Powietrza – gdzie i jak go złożyć


  Wniosek o dofinansowanie w ramach Czystego Powietrza należy składać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) odpowiednim do położenia nieruchomości objętej wnioskiem. Składanie wniosków rozpoczęło się od 19 września 2018 r. I potrwa do 30 czerwca 2027 r. Wniosek złożony do niewłaściwego WFOŚiGW zostanie zwrócony wnioskodawcy bez rozpatrzenia, ale w odpowiedzi powinna być zawarta informacja o właściwym terytorialnie funduszu. Dokumenty można składać w wersji elektronicznej (poprzez aplikację internetową) lub osobiście w formie papierowej.

  Dofinansowanie może być udzielone w formie dotacji, pożyczki lub dotacji i pożyczki łącznie. Wysokość dotacji czyli intensywność dofinansowania jest określona na podstawie średniego miesięcznego dochodu, jaki przypada na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy. Kwota ta jest określona we wniosku o dofinansowanie. Zmiana kwoty miesięcznego dochodu w trakcie oceny wniosku lub w czasie realizacji przedsięwzięcia, nie wpłynie na zmianę wysokości dofinansowania.

  Na największe wsparcie mogą liczyć osoby o najniższych dochodach. Ci, w których rodzinie przypada maksymalnie 600 zł na osobę miesięcznie, mogą starać się o dopłatę na 90% wartości inwestycji. Przy dochodach w wysokości 601 zł na osobę, dopłata będzie o 10 punktów procentowych niższa, a każde kolejne 200 zł dochodu więcej, oznacza 10 punktów procentowych dopłaty mniej. Ale uwaga! Aby dostać dopłatę, trzeba na termomodernizację domu wydać od 7000 do 53 000 złotych (to górna granica).

  Jakie dofinansowanie na pompę ciepła?


  Maksymalny koszt kwalifikowany na gruntową pompę ciepła wynosi 45 000 złotych, a na powietrzną – 30 000. W zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wysokość dofinansowania waha się w granicach 30–90% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Dlatego na pompę gruntową można uzyskać od 13 500 do 40 500 złotych, a na pompę powietrzną od 9000 do 27 000 złotych.

  Szczegóły dofinansowania dostępne są na stronach internetowych Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz w ich oddziałach.

  Przykład dotacji na pompę ciepła


  Inwestorzy zainteresowani montażem pomp ciepła mogą skorzystać również z promocji na odnawialne źródła energii, które dostępne są na rynku. Jedną z nich jest Szwedzka Dotacja, w ramach której kwota wsparcia może sięgnąć:
  • 4000 zł do pompy ciepła,
  • 5000 zł do pompy ciepła z rekuperatorem NIBE ERS lub pompy ciepła z zestawem fotowoltaicznym,
  • 6000 zł do kompletu składającego się z pompy ciepła, rekuperatora i zestawu fotowoltaicznego.

  Warto pamiętać, że czas trwania Szwedzkiej Dotacji i liczba dotowanych zestawów są ograniczone. Akcja obejmuje łącznie 150 sztuk powietrznych pomp ciepła i trwa do 30.11.2018 r. lub wyczerpania zadeklarowanej liczby urządzeń. Aby z niej skorzystać, należy zarejestrować na stronie szwedzkadotacja.pl.

  Podatkowa ulga termomodernizacyjna


  W poprawie jakości powietrza w naszym kraju ma pomóc również ulga podatkowa (tzw. ulga termomodernizacyjna), która ma obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Dzięki niej będzie można odliczyć od dochodu koszty poniesione na termomodernizację budynku jednorodzinnego (w tym na montaż pompy ciepła). Będą jednak pewne ograniczenia. Ulga dotyczyć będzie podatników rozliczających się według 19% skali podatkowej, a zwrotowi podlegać będzie tylko 23% kosztów inwestycji. Dodatkowo kwota odliczeń nie będzie mogła przekroczyć 53 tys. złotych.

  Ulgą termomodernizacyjną będą objęte: pompy ciepła, kolektory słoneczne, drzwi wejściowe, stolarka budowlana (w tym okna), wentylacja mechaniczna, pokrycia dachowe, kotły na paliwo stałe i gazowe.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Białystok w latach 60-tych i teraz. Zobacz, jak bardzo zmieniło się nasze miasto

  Białystok w latach 60-tych i teraz. Zobacz, jak bardzo zmieniło się nasze miasto

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka