Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatki do pensji

(agsa)
Znalezienie pracy nie jest juz takim problemem jak kilka lat temu. Teraz szefowie firm zastanawiaja się, jak skusić i zatrzymać pracownika
Znalezienie pracy nie jest juz takim problemem jak kilka lat temu. Teraz szefowie firm zastanawiaja się, jak skusić i zatrzymać pracownika
Jak skusić inżyniera? 9,1 proc. - tyle wynosi stopa bezrobocia na Podlasiu. Znaczy to tylko jedno. Znalezienie dobrej pracy nie jest już takim problemem jak jeszcze kilka lat temu.

Dlatego coraz częściej to właściciele firmy i ich specjaliści od rekrutacji zastanawiają się, jak skusić pracownika, aby zatrudnił się właśnie u nich Zwłaszcza jeśli chodzi o poszukiwanych na rynku pracy specjalistów. A do takich zaliczają się inżynierowie.

Pensja i coś jeszcze

Z ankiet dotyczących struktury wynagrodzenia, przeprowadzonych przez Bank Danych o Inżynierach, wynika, że 88 proc. ankietowanych inżynierów oprócz pensji stałej otrzymuje dodatkowe gratyfikacje.
- W sytuacji dynamicznego tempa wzrostu wynagrodzeń, jaki obserwujemy na rynku pracy inżynierów, dodatkowe gratyfikacje pozwalają pracodawcom na obniżenie kosztów związanych z zatrudnieniem. Z punktu widzenia firm, lepiej jest opłacić pracownikowi np. opiekę medyczną, niż podnieść jego pensję zasadniczą i odprowadzić od tej kwoty świadczenia na ZUS, ubezpieczenie zdrowotne czy emerytalne - tłumaczy Kamila Jarząb, specjalista ds. marketingu i sprzedaży w banku danych o inżynierach.

Wolą lekarza

Z danych zebranych od inżynierów, którzy biorą udział w procesach rekrutacyjnych, prowadzonych przez BDI, wynika, że oferta pracodawców różni się od oczekiwań pracowników. Wciąż najczęściej oferowanym przez pracodawców dodatkiem jest telefon komórkowy do użytku prywatnego. Potwierdza to ponad 48 proc. ankietowanych osób. 43 proc. respondentów jako bonus otrzymuje obowiązkowe szkolenia, a 41 proc. bony towarowe.
Natomiast ponad 38 proc. inżynierów deklaruje, że wolałoby otrzymywać dodatkową bezpłatną opiekę medyczną. Podobny odsetek ankietowanych wybrał samochód służbowy do użytku prywatnego. Ponad 34 proc. jako gratyfikacje pozapłacową wskazało dodatkowe szkolenia wybierane według własnego uznania. Bony towarowe są atrakcyjnym dodatkiem tylko dla 3 proc. inżynierów, a telefon komórkowy do użytku prywatnego dla 8,23 proc. ankietowanych.
- Telefon komórkowy jest dziś standardowym wyposażeniem pracownika, tak jak biurko czy komputer. Dlatego nie jest przez pracowników uznawany za atrakcyjny dodatek - komentuje Joanna Cich, starszy konsultant ds. rekrutacji w BDI. - Poza tym posiadanie firmowego telefonu komórkowego często oznacza nielimitowany czas pracy, telefony od klientów podczas urlopu, czy też permanentny kontakt z biurem. Dlatego też nie cieszy się on uznaniem wśród inżynierów.
Oferowane przez pracodawców dodatki pozapłacowe różnią się w zależności od poziomu stanowiska. Im wyższe stanowisko - tym więcej atrakcyjnych dodatków. 67% inżynierów na stanowiskach kierowniczych deklaruje posiadanie telefonu komórkowego do użytku prywatnego, komputer do użytku prywatnego otrzymuje 53 proc. inżynierów, a blisko 50 proc. respondentów otrzymuje bony towarowe.

Dyrektor zbiera na emeryturę

Natomiast 100 proc. inżynierów, którzy wzięli udział w badaniu BDI i pełni funkcje dyrektorskie bądź wchodzi w skład zarządu, dostaje do pełnej dyspozycji samochód służbowy, komputer i telefon komórkowy. 80 proc. dodatkowo może liczyć na szkolenia wybierane według własnego uznania.
Tutaj także obserwujemy pewną rozbieżność pomiędzy oczekiwaniami pracownika a ofertą pracodawcy. 40 proc. inżynierów ankietowanych przez BDI, pracujących na stanowisku dyrektora lub członka zarządu, oczekuje od pracodawcy dodatkowej opieki medycznej oraz dodatkowego ubezpieczenia czy programu emerytalnego.
Zdaniem Joanny Cich wynik ten jest raczej związany z wiekiem osoby niż zajmowanym przez nią stanowiskiem.
- Wyższe stanowisko z reguły oznacza większe i dłuższe doświadczenie zawodowe, co jest pochodną wieku pracownika. Takie osoby zaczynają już poważniej myśleć o zabezpieczeniu przyszłości. Dlatego też oczekują od pracodawcy opłacenia programów emerytalnych czy świadczeń zdrowotnych - mówi.
Wśród mniej doświadczonych pracowników dużą popularnością cieszą się zajęcia sportowo-rekreacyjne, dofinansowanie do studiów, pokrycie kosztów mieszkania oraz dodatki doraźne. Wciąż nieliczna grupa wskazuje na preferencyjne kredyty jako atrakcyjny dodatek.

Dodatki

Inżynierowie otrzymują następujące dodatki pozapłacowe:
n telefon komórkowy do użytku prywatnego: 48,73 proc. inżynierów
n szkolenia obowiązkowe: 43,04 proc.
n bony towarowe: 41,14 proc.
n dodatkowa bezpłatna opieka zdrowotna: 39,87 proc.
n komputer do użytku prywatnego: 39,87 proc.
n szkolenia wybierane według własnego uznania: 36,71 proc.
n nauka języków obcych: 35,44 proc.
n ubezpieczenie dodatkowe i programy emerytalne: 25,95 proc.
n samochód służbowy do użytku prywatnego: 25,95 proc.
n dofinansowanie wczasów: 22,15 proc.
n bezpłatne zajęcia sportowo-rekreacyjne: 20,25 proc.
n kredyty lub pożyczki preferencyjne: 17,72 proc.
n dofinansowanie studiów: 15,19 proc.
n zniżki na produkty i usługi oferowane przez firmę: 15,19 proc.
n bezpłatne posiłki lub refundacja kosztów wyżywienia: 11,39 proc.
n fundusz reprezentacyjny: 10,76 proc.
n ryczałt na paliwo: 10,76 proc.
n bezpłatny dojazd do pracy: 8,23 proc.
n bezpłatne mieszkanie lub dom służbowy: 6,33 proc.
n brak dodatkowych gratyfikacji: 11,39 proc. n

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny