Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długość życia Polaków. Mieszkanki woj. podlaskiego żyją najdłużej w kraju. Panowie są na 5. miejscu. Trwa "odrabianie strat" po pandemii

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
W Podlaskiem zarówno mężczyźni, jak i kobiety żyją przeciętnie dłużej w miastach niż na wsi. W przypadku mężczyzn podobną sytuację zaobserwowano również w skali kraju. W przypadku kobiet było na odwrót: kobiety mieszkające w miastach średnio w Polsce żyły nieco krócej niż mieszkanki wsi
W Podlaskiem zarówno mężczyźni, jak i kobiety żyją przeciętnie dłużej w miastach niż na wsi. W przypadku mężczyzn podobną sytuację zaobserwowano również w skali kraju. W przypadku kobiet było na odwrót: kobiety mieszkające w miastach średnio w Polsce żyły nieco krócej niż mieszkanki wsi pixabay.com/pl/ zdjęcie ilustracyjne
W ciągu ostatniego roku przeciętna długość trwania życia w woj. podlaskim wydłużyła się o ponad 2 lata. W przypadku kobiet to obecnie rekordowe - jak na Polskę - 82,6 roku. Mężczyzn - 73,7. Tak wynika z opublikowanych nie dawno danych GUS. Prognozy poprawiają się, ale nadal - nawet statystycznie - nie doszliśmy do formy z 2019 r. i sprzed pandemii COVID-19.

Spis treści

Długość życia Polaków. Odwrót negatywnej tendencji

Pandemia COVID-19 spowodowała niespotykane po wojnie skrócenie długości życia Polaków. W 2021 r. prognozowana długość życia mężczyzn z woj. podlaskiego - w stosunku do wartości oczekiwanej - skróciła się aż o 3,6 lat, a kobiet o 2,6 roku. Wynosiła odpowiednio 71,5 oraz 80,5 roku. Teraz zaobserwowano odwrócenie tej niekorzystnej tendencji.

- Przeciętne trwanie długości życia powoli się wydłuża ze względu na to, że uległy poprawie parametry, które są brane pod uwagę przy wyliczeniach. Przede wszystkim spadła liczba zgonów - tłumaczy Dorota Wyszkowska, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku.

Właśnie opublikowano dane za 2022 r. Na podstawie tego, co było rok wcześniej, szacuje się to, co będzie w przyszłości. W "covidowych" latach 2020-2021 zmarło w Podlaskiem 31.347 osób. W samym 2021 r. - 16.725, a w porównaniu do 2020 r. współczynnik umieralności (liczba zgonów w stosunku do liczby mieszkańców) wzrósł aż trzykrotnie. W 2022 r. zmarło 13.464 osób.

Ekspert: skutki COVID-19 będziemy odczuwać jeszcze kilka lat

Z tej perspektywy prognozy nie dziwią. Dziś szacuje się, że mieszkańcy regionu będą żyć już o 2,1 roku dłużej niż wydawało się jeszcze w 2021 r. W przypadku kobiet to 82,6 roku, a mężczyzn - 73,7. To jednak nadal mniej niż przewidywano w 2019 r. (liczba zgonów wyniosła wówczas 12.501). "Straty" w woj. podlaskim (dla obu płci) to 0,6 roku, podobnie jest w kraju – o 0,7 roku.

Czytaj też:

- Myślę, że skutki popandemiczne ograniczonej opieki zdrowotnej będziemy odczuwać jeszcze kilka lat - ocenia prof. Joanna Zajkowska, podlaska wojewódzka konsultant w dziedzinie epidemiologii. - W czasie pandemii zaniechano np. badań skriningowych (przesiewowych - przyp. red.) w kierunku nowotworów. Konieczny jest powrót do programów profilaktycznych. Po drugie mamy do czynienia z tzw. long COVID-em - powikłaniami, które wywarły duży wpływ na naszą odporność, kondycję zdrowotną, jeżeli chodzi o układ krążenia i oddechowy.

Tablice przeciętnego trwania życia. Komu i po co te dane

Tablice przeciętnego trwania życia mówią wiele o kondycji ludzkości i demografii. Ale to nie tylko pole do analiz dla socjologów. Służą do wyliczeń wysokości świadczeń emerytalnych. Im lepsze prognozy życia, tym niższe świadczenie. A generalnie żyjemy coraz dłużej. Od 2000 r. w woj. podlaskim średnie trwanie życia mężczyzn wydłużyło się o 3,2 roku, pań – o 3,4 roku.

Eksperci wskazują głównie na postęp medycyny, nowe technologie i metody leczenia chorób kiedyś nieuleczalnych. W całej Polsce, ale i na świecie, występuje jednak zjawisko wysokiej nadumieralności mężczyzn. Według danych za 2022 r. statystycznie kobiety w Podlaskiem żyją 8,9 lat dłużej niż panowie (w kraju – 7,6 roku).

- Różni nas biologia - kobiety są inaczej "skonstruowane" i bardziej o siebie dbają - ale też rodzaj pracy i aktywności. Mężczyźni częściej pracują fizycznie, więc łatwiej doznają urazów, giną w wypadkach, ale też częściej popadają w nałogi - palą, nadużywają alkoholu - tłumaczy prof. Zajkowska.

Mieszkanki Podlaskiego żyją najdłużej. Na drugim biegunie - łódzkie

W Podlaskiem dłużej żyją mieszkańcy miast niż wsi. W przypadku mężczyzn różnica wynosi aktualnie 2,2 roku, a kobiet o 0,4 roku. Co ciekawe, jeśli chodzi o panie, to w skali kraju jest odwrotnie. Polki w miastach żyją nieco krócej niż mieszkanki wsi.

Ogółem mieszkańcy woj. podlaskiego żyją statystycznie dłużej niż wynosi średnia krajowa (dla mężczyzn w Polsce prognozowany wiek to 73,4 roku, a kobiet 81,1 roku).

Zobacz także:

W ogólnopolskim rankingu "przeciętnego trwania życia" panowie z Podlaskiego zajmują 5. miejsce (1. należy do woj. małopolskiego - 74,9). Najszybciej umierają mieszkańcy łódzkiego - prognozowany wiek dla mężczyzn to 72,1 roku, a kobiet 80 lat. Z modeli matematycznych GUS wynika, że najdłużej w kraju żyją Podlasianki.

- Duże miasta to pośpiech, stres, zanieczyszczone powietrze. W naszym regionie problem jest mniejszy. Myślę, że Podlasie nadal jest najmniej skażonym regionem, jeżeli chodzi o pyły i żywność. Mieszkańcy prowadzą tu też stabilniejszy, spokojniejszy tryb życia - uważa prof. Joanna Zajkowska. Cieszy się z prognoz długości życia, ale uważa, że nie ma powodów do euforii. - Do Szwedów, ogółem Skandynawów, jeszcze nam daleko, bo różnica wynosi prawie 10 lat.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Długość życia Polaków. Mieszkanki woj. podlaskiego żyją najdłużej w kraju. Panowie są na 5. miejscu. Trwa "odrabianie strat" po pandemii - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny