Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Danwood, Unibep, Politechnika Białostocka. Będą patenty i wzrost konkurencyjności.

maryla
Jarosław Jurak (z lewej) , prezes bielskiego Danwoodu, Jan Mikołuszko, szef Unibepu i Lech Dzienis (w środku), rektor Politechniki Białostockiej uścisnęli sobie dłonie pieczętując umowę między obiema firmami budowlanymi a uczelnią.
Jarosław Jurak (z lewej) , prezes bielskiego Danwoodu, Jan Mikołuszko, szef Unibepu i Lech Dzienis (w środku), rektor Politechniki Białostockiej uścisnęli sobie dłonie pieczętując umowę między obiema firmami budowlanymi a uczelnią.
Jarosław Jurak, prezes bielskiego Danwoodu, Jan Mikołuszko, szef Unibepu i Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej uścisnęli sobie dłonie pieczętując umowę między obiema firmami budowlanymi a uczelnią.

Ma ona, najszybciej jak tylko się da i wsparcie unijne pomoże, zaprocentować nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, a w konsekwencji wzrostem zamówień na zagranicznych wymagających rynkach i zwiększeniem się liczby miejsc pracy.

Obie bielskie firmy zajmują się budownictwem drewnianym – Danwood jedno- a Unibep modułowym wielorodzinnym.
Jak mówi prezes Mikołuszko, to proste konstrukcje, ale coraz bardziej innowacyjne technologie. A że obie firmy stawiają czoła konkurencji przede wszystkim na zachodnich rynkach (Norwegia, Niemcy, Austria, Szwajcaria), muszą nieustannie podnosić swoje standardy. Innowacyjność na miarę Polski to dla nich już nie wyzwanie. Żeby iść dalej, opanowywac kolejne rynki  – jak podkreślali obaj prezesi – niezbędne jest opracowanie rozwiązań technologicznych, które dadzą ich produktom nową jakość.

- Nawet fachowcy z branży nie zdają sobie sprawy, jak zaawansowane technologicznie konstrukcje robimy pod np. względem oszczędności energetycznej czy akustyczności

– podkreślał Jan Mikołuszko. – Stąd potrzeba współpracy z politechniką. Dzięki tej współpracy chcemy się też lepiej przygotować do wykorzystania funduszy unijnych w nadchodzącej perspektywie finansowej, gdy decydującymi kryteriami będą innowacje i internacjonalizacja działań. .

- Zajmując się od kilkunastu już lat produkcja domów i rozwijając swój produkt, kupowaliśmy różne rozwiązania i osiągnęliśmy taki sam poziom, jak pierwszoligowe firmy zajmujące się tym na Zachodzie

– wyjaśniał Jarosław Jurak. – Potrzebujemy teraz zaplecza naukowego i wsparcia rozwoju naszych własnych pomysłów. Naturalną koleją rzeczy wybraliśmy na partnera politechnikę. Tym bardziej, że nasz region ma tradycję budowy domów drewnianych. Pracujemy już nad jednym projektem, a ta umowa sformalizuje nasze działania.

- Z tymi firmami pracujemy tak naprawdę od lat, powstały nawet na ten temat dwa doktoraty i została wydana książka  – precyzował Czesław Miedziałowski, ojciec duchowy przedsięwzięcia, kierownik katedry mechaniki konstrukcji PB, którego specjalnością są konstrukcje drewniane.  – A teraz otwiera się przed nami możliwość finansowego wsparcia naszych działań w kolejnej perspektywie finansowej i ukierunkowania prac w zakresie konstrukcji drewnianych.

Profesor podkreślił też, że będzie to okazja uczenia się współpracy dwóch środowisk: naukowego i biznesowego. Gdzie jedna strona zajmuje się pracami badawczymi, a druga wdrożeniami.

- Powoli do historii przechodzi takie pojęcie jak budownictwo ekologiczne, energooszczędne – wyjaśniał tez prof. Miedziałowski. – Pojawiają się bardziej zaawansowane rozwiązania i związane z tym nazewnictwo: budynki zero energetyczne czy zero energetyczne plus. I nasza perspektywa jest właśnie realizacja tych budynków. Ponadto w świecie lansowane są tzw. surowce odnawialne, a drewno do ich należy. Oczywiście pod warunkiem dobrze prowadzonej gospodarki leśnej. W Stanach czy Kanadzie takie budownictwo jest bardzo rozwinięte, a mimo że zużywa się na to bardzo dużo surowca, to liczba lasów tam nie maleje.

- My systematycznie pracujemy nad nowymi technologiami i mamy też całkiem nowe rozwiązanie, które jest w trakcie patentowania. I niedługo je przedstawimy

– zapowiedział profesor Miedziałowski. 

Wczorajsza umowa, co podkreślił prof. Dzienis, jest jedną z wielu podpisywanych przez uczelnię z przedsiębiorcami, ale tej nadano szczególną oprawę, ze względu na rolę, jaką Bielsk Podlaski zaczyna odgrywać na gospodarczej mapie województwa, wyrastając na centrum przemysłowe regionu.

pb

Pd lewej: Jarosław Jurak, prezes bielskiego Danwoodu, pof. Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej, Jan Mikołuszko, szef Unibepu i  prof. Czesław Miedziałowski. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny