MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy komornik w 2024 może zająć rentę lub emeryturę? Sprawdź, ile obecnie wynosi kwota wolna od potrąceń

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Emeryci mają do oddania ponad 11 miliardów złotych i są jedną z najbardziej zadłużonych grup społecznych w Polsce. Rosnące zadłużenie seniorów sprawia, że egzekucje komornicze stają się coraz częstszym zjawiskiem. Cały proces jest regulowany prawnie, co ma chronić dłużników przed utratą środków niezbędnych do życia. Czy komornik może zająć rentę lub emeryturę?

Spis treści

Emeryci i seniorzy są jedną z najbardziej zadłużonych grup społecznych.
Kwoty wolne od egzekucji komorniczych zmieniają się co roku za sprawą waloryzacji świadczeń. Limity są aktualizowane 1 marca każdego roku. 123RF/ andreypopov

Jakie długi mają polscy seniorzy?

Emeryci mają do oddania ponad 11 miliardów złotych i są jedną z najbardziej zadłużonych grup społecznych - tak wynika z najnowszych danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy informacji kredytowych BIK. W 2023 roku zadłużenie seniorów wzrosło o miliard złotych i rosło dwa razy szybciej niż w 2022. To efekt m.in. wysokiej inflacji.

Przeciętna kwota zadłużenia seniora wzrosła z 27,5 tys. zł w 2022 roku do 29,5 tys. w roku 2023. Najbardziej zadłużeni są mieszkańcy województwa mazowieckiego, śląskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, czy podkarpackiego. Z badania opinii BIG Info Monitor pt. „Budżety domowe Polaków” wynika, że co trzeci emeryt musiał w 2023 roku ograniczać wydatki właściwie do minimum.

– Po pierwsze, większość seniorów, bo aż 90 proc., narzeka na pogarszającą się sytuację materialną. Pogłębiające się zadłużenie to zjawisko, które nasiliło się zwłaszcza w ciągu ostatnich trzech, czterech lat. Po drugie ponad 60 proc. emerytów decyduje się na rentę dożywotnią, by spłacić zadłużenie i inne zobowiązania – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Z kolei Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej zadłużenie seniorów tłumaczy faktem, że część seniorów nie posiada oszczędności i w przypadku nagłej sytuacji losowej nie są w stanie utrzymać płynności finansowej, co skutkuje nieopłacaniem bieżących rachunków.

– Z badania „Barometr oszczędności 2023” przygotowanego przez IMAS dla KRD wynika, że co czwarta osoba powyżej 60. roku życia nie posiada oszczędności. 68 procent wytłumaczyło to niewystarczającym dochodem. 31 procent respondentów, którzy posiadają odłożoną gotówkę, wskazało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy ta poduszka finansowa zmalała – tłumaczy Łącki.

Czy komornik w 2024 może zająć rentę lub emeryturę?

Komornik ma prawo do egzekwowania spłaty długu zarówno ze świadczenia rentowego, jak i emerytalnego. Środki te podlegają jednak częściowej ochronie, przez co seniorzy nie mogą stracić wszystkich pieniędzy.

Zgodnie z polskim prawem komornik musi przestrzegać dwóch limitów, czyli kwoty wolnej od zajęcia komorniczego, a także maksymalnego procentu potrącenia. Co istotne, co roku wyznaczone progi ulegają zmianom, dlatego warto na bieżąco sprawdzać, jaka jest ich wysokość.

Ile emerytury może zabrać komornik?

Ustawa o rentach i emeryturach szczegółowo precyzuje, jaka część świadczenia emerytalnego może zostać zajęta w ramach egzekucji komorniczej. Kluczowy w tym przypadku będzie rodzaj zadłużenia.

Komornik sądowy maksymalnie może pobrać następującą kwotę:

  • 25 proc. emerytury brutto – długi niealimentacyjne np. kredyty, niespłacone pożyczki czy zakupy na raty,
  • 50 proc. emerytury brutto – długi z tytułu zaległych zobowiązań za pobyt w placówkach opieki oraz ośrodkach zdrowotnych,
  • 60 proc. emerytury brutto – długi związane z niespłaconymi świadczeniami alimentacyjnymi.

Oprócz wskazanych wyżej wartości obowiązuje też kwota wolna, czyli limit wskazujący, ile środków z emerytury musi zostać na koncie seniora.

Kwota wolna od potrąceń z emerytury w 2024 roku

Kwoty wolne od egzekucji komorniczych zmieniają się co roku za sprawą waloryzacji świadczeń. Limity są aktualizowane 1 marca każdego roku. Co istotne, wskaźniki te są takie same, niezależnie czy świadczenie wypłaca ZUS czy KRUS.

Od 1 marca 2024 roku zajęcia komornicze nie obejmują następujących kwot świadczeń emerytalnych:

  • 681,97 zł – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności alimentacyjnych,
  • 1125,26 zł – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności niealimentacyjnych.

Egzekucji komorniczej podlegają też dodatki, takie jak ryczałt energetyczny, dodatek kompensacyjny, dodatek kombatancki, świadczenie dla osób deportowanych i byłych żołnierzy zatrudnianych przymusowo. Komornik nie ma prawa do potrącenia środków finansowych z dodatku dla sierot zupełnych, dodatku pielęgnacyjnego, a także dodatku dla weterana poszkodowanego.

Jak wygląda proces zajęcia emerytury przez komornika?

W przypadku emerytów i rencistów cały proces składa się z kilku etapów. Najpierw wierzyciel, który chce odzyskać dług, musi udać się do sądu. Po uprawomocnieniu wyroku wymiaru sprawiedliwości rozpoczyna się postępowanie egzekucyjne.

Komornik wysyła wówczas do ZUS-u lub KRUS-u wniosek o zajęcie części świadczenia. Wybrana instytucja pobiera odpowiednią kwotę i przekazuje dla komornika, natomiast reszta trafia na konto bankowe osoby zadłużonej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy komornik w 2024 może zająć rentę lub emeryturę? Sprawdź, ile obecnie wynosi kwota wolna od potrąceń - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny