Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyfryzacja - brzmi groźnie. Sprawdź, czy warto się bać

Krzysztof Jankowski [email protected] tel. 85 730 67 86
Nie musimy kupować żadnego sprzętu, by oglądać programy telewizji kablowej. Na zdj. publicyści TVK Hajnówka Arkadiusz Panasiuk i Marcin Sarnacki.
Nie musimy kupować żadnego sprzętu, by oglądać programy telewizji kablowej. Na zdj. publicyści TVK Hajnówka Arkadiusz Panasiuk i Marcin Sarnacki.
Półtora miesiąca dzieli nas od przejścia telewizji naziemnej z nadawania analogowego na cyfrowe. Tylko część widzów będzie musiała zmodernizować swoje odbiorniki.

Już 17 czerwca na przeważającej części województwa podlaskiego - w tym na Białostocczyźnie - zostaną wyłączone stare nadajniki. Warto pamiętać, że zmiany dotyczą tylko tych widzów, którzy do tej pory odbierają sygnał telewizyjny analogowo przez antenę, a nie posiadaczy telewizji satelitarnej bądź klientów sieci kablowych.

- Jeżeli dotychczasowa analogowa telewizja jest odbierana bez zakłóceń przy pomocy aktualnie posiadanej anteny, to prawdopodobnie nie będzie potrzeby jej wymiany - mówi Czesław Śliwoniuk, dyrektor delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Białymstoku. - Jednak stare analogowe telewizory nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych. Należy przystosować je do odbioru sygnału cyfrowego.

Wiele telewizorów nowej generacji ma fabrycznie wbudowane dekodery. Jeśli mamy sprzęt starszy, to możemy do niego domontować zewnętrzny tuner DVB-T. Specjaliści radzą, by zapytać o taki sprzęt w najbliższym zaufanym sklepie ze sprzętem radiowo-telewizyjnym, a nie ufać naciągaczom, którzy mogą nam oferować go za zawyżoną cenę.

Pamiętajmy, że wielu odbiorców telewizji nadchodzące zmiany nie dotyczą. Są to np. klienci platform cyfrowych, telewizji satelitarnych oraz sieci kablowych.

- Abonenci naszej usługi kablowej będą mogli nadal z niej korzystać bez obaw, że stracą sygnał - zapewnia Multimedia Polska.

- Co najmniej do 2015 r. w Telewizji Kablowej Hajnówka będzie nadal sygnał analogowy - zapewnia Marcin Maksymiuk z TVK Hajnówka. - Nasi abonenci nie muszą obawiać się żadnych zmian, bo nadal będziemy im dostarczać zarówno sygnał analogowy, jak i cyfrowy.

Nie dajmy się namówić domokrążcom na zakup niepotrzebnego sprzętu. Proces cyfryzacji trwa w Polsce już od miesięcy i policja jest przygotowana na ewentualność pojawienia się oszustów.

- Główne niebezpieczeństwa to osoby podające się za przedstawicieli operatorów telewizji cyfrowej oferujących usługi w zakresie dostrajania odbiorników do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej bądź oszuści oferujący urządzenia do odbioru takiej telewizji, których po uprzednim pobraniu zaliczki nigdy nie dostarczają - opowiada st. asp. Agnieszka Dąbrowska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim.

Jaki sprzęt jest potrzebny?

Do oglądania programów emitowanych w sposób cyfrowy z nadajników naziemnych potrzebny jest telewizor z fabrycznie wbudowanym tunerem DVB-T. Jeśli nasz dotychczasowy telewizor nie posiada takiego urządzenia, musimy kupi zewnętrzny tuner DVB-T (zwany także dekoderem lub przystawką STB). Rozwiązanie polegające na wykorzystaniu tunera STB jest tańsze i nie wiąże się z wymianą odbiornika telewizyjnego. Osoby, które korzystają z usług operatorów telewizji kablowej lub posiadają dekodery TV satelitarnej, nie muszą dokonywać wymiany. Źródło: UKE

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny