Spis treści
Zadbaj o lawendę jesienią
Lawenda to piękna i wszechstronna roślina, którą często sadzimy na balkonach i tarasach. Jeśli tylko zapewnimy jej słońce i umiarkowaną ilość wody, latem nie będzie sprawiała problemów. Jednak jesienią musimy się postarać, żeby lawenda przetrwała zimę.
Dowiedz się więcej: Jak uprawiać lawendę w ogrodzie i doniczce. Poznaj jej wymagania i zasady pielęgnacji
Przede wszystkim musimy wiedzieć, jaką lawendę mamy.
- Najbardziej popularna jest lawenda wąskolistna (lekarska). Ma ona niezbyt długie, wąskie szarozielone liście oraz drobne kwiaty, najczęściej fioletowe, choć mogą też być różowe lub białe.
- W uprawie doniczkowej jest dość często spotykana lawenda francuska. Jej kwiaty tworzą zwarte kłosy, a od góry zdobią je duże płatki, wyglądające jak fioletowe „skrzydełka”.
Rozróżnienie jest ważne, bo lawenda wąskolistna jest znacznie bardziej odporna na mróz niż francuska. W ogrodach zimuje bez większych problemów, ale o rośliny uprawiane w doniczkach trzeba dodatkowo zadbać.
Dowiedz się więcej: Jak przezimować lawendę w ogrodzie? Na ten błąd musisz uważać
Jak przezimować lawendę wąskolistną w doniczce?
Niestety trzeba wiedzieć, że lawenda wąskolistna w doniczkach zimuje gorzej niż w gruncie, ale warto dać jej szansę. Jeśli mamy ogród, to najprostszą metodą jest zadołowanie doniczki, czyli po prostu wkopanie jej w ziemię (jeśli mamy pryzmę z dobrze przerobionym kompostem, również w nim możemy umieścić doniczkę).
Natomiast jeśli mieszkamy w bloku, doniczkę z lawendę koniecznie musimy zabezpieczyć przed mrozem. Ziemia w doniczkach szybciej przemarza, a wraz z nią – korzenie roślin. Doniczkę można ocieplić na kilka różnych sposobów. Sprawdź, jak zabezpieczyć doniczkę przed mrozem. Instrukcja krok po kroku.
Na zimę doniczkę z lawendą trzeba ustawić w zacisznym miejscu, koniecznie osłoniętym od wiatru. Przed zapowiadanymi mrozami część naziemną warto osłonić agrowłókniną zimową. Otulina musi przepuszczać powietrze oraz światło. Jeśli zima jest łagodna, nie musimy trzymać jej przez cały czas pod takim okryciem.
Czy przycinać lawendę przed zimą?
Pamiętajmy, by przed zimą nie przycinać lawendy. Jej kwiaty powinniśmy byli ściąć po kwitnieniu (najpóźniej na początku września). Jeśli tego nie zrobiliśmy wtedy, nie tnijmy jej jesienią, bo przez to roślina będzie bardziej wrażliwa na mróz. Natomiast pamiętajmy o przycięciu lawendy wiosną.
Dowiedz się więcej: Kiedy i jak przycinać lawendę. Terminy i zasady
Podlewanie lawendy zimą
Zimą lawenda będzie potrzebować niewiele wody, ale ziemia nie może całkowicie zaschnąć na dłuższy czas. Jeśli temperatury są dodatnie, co kilka tygodni nawodnijmy roślinę. Jednak ziemia absolutnie nie może być mokra.
Zimowanie lawendy francuskiej
Efektowna lawenda francuska jest wrażliwa na zimno i nie przetrwa zimy na zewnątrz. Jeśli chcemy, by w dobrym stanie dotrwała do wiosny, musimy jej znaleźć jasne miejsce, ale najlepiej w chłodnym pomieszczeniu – z temperaturą 5-10 st. C. W takich warunkach podlewanie ograniczamy do minimum (podobnie jak podczas zimowania pelargonii).
Jeśli takiego nie mamy, wybierzmy najmniej ciepłe, ale jasne miejsce w domu, np. parapet okna, pod którym jest zakręcony grzejnik. Zimą w cieple ta roślina nie czuje się dobrze i może zmarnieć. Jednak na zewnątrz zginie na pewno, więc z lepiej i tak zabrać ją do domu. Im cieplej, tym lawendę będzie trzeba częściej podlewać, ale ważny jest umiar – ziemia musi solidnie przeschnąć między jedną a drugą porcją wody.
Przechowywanie w ogrodzie
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?