MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co nowego w nowym roku szkolnym

(agsa)
Wojciech Wojtkielewicz
Kary za wagary. Dwa miesiące szkoły już za nami. Ale to już nie taka szkoła jak rok temu. Niemal jak w każdym sezonie - i teraz nie zabrakło zmian.

Wielka reforma oświaty dopiero za rok, to już teraz szkołę czekają zmiany:koniec z mundurkami, tanimi podręcznikami, do matury dochdzą nowe przedmioty...
Może być ciężko. Do nowego będą musieli przyzwyczaić się i nauczyciele, i uczniowie, i ich rodzice. Bo reformy dotyczą ich wszystkich.

Zapłacą za wagary

Że za rok do pierwszej klasy pójdzie chociaż część polskich sześciolatków - to już wiadomo. Jednak w tym roku Ministerstwo Edukacji sprawdzi, czy poradzą one sobie za rok.
To rodzice mają wypełnić specjalną ankietę i na jej podstawie ocenić, czy poślą dziecko do szkoły rok wcześniej czy poczekają, aż tradycyjnie skończy siedem lat.
Zniesiono odgórny obowiązek noszenia mundurków. O tym, czy uczniowie w danej szkole będą ubrani jednolicie - zadecyduje rada szkoły oraz rodzice i samorząd uczniowski.
Gorzej będą mieli natomiast wagarowicze i... ich rodzice. Jeśli okaże się, że dziecko opuściło bez usprawiedliwienia połowę dni w miesiącu - rodziców może odwiedzić policja. Mogą też dostać karę pieniężną za niedopilnowanie tego, by dziecko stawiło się w szkole.
Poza tym rodzice, którzy wyjechali za granicę i tam posyłają je do szkoły, do 30 września muszą o tym poinformować dyrektora swojej rejonowej szkoły. To samo muszą zrobić rodzice, którzy zapisali swoje dziecko do szkoły spoza obwodu.

Ocena nie za wiarę, ale robi średnią

Nowości będą też na egzaminach. Trzy dni będzie na przykład trwał egzamin na koniec gimnazjum. Oprócz testu humanistycznego oraz matematyczno-przyrodniczego będzie też egzamin z języka obcego. Obowiązkowo będą się go uczyć już pierwszoklasiści z podstawówki.
Do puli przedmiotów maturalnych dołącza natomiast filozofia, którą będzie można zdawać jako przedmiot do wyboru. Jako przedmioty obowiązkowe na poziomie podstawowym albo rozszerzonym uczniowie będą mogli natomiast wybrać łacinę i kulturę antyczną oraz informatykę.
Nie będzie też tzw. ocen za wiarę. Od roku ocena z religii jest wliczana do średniej. A Kościół w specjalnym dokumencie przypomniał jednolite kryteria oceniania na lekcjach religii, które katecheci mają konsekwentnie stosować od tego roku szkolnego. Mówi on przede wszystkim, że nie można oceniać religijności uczniów i np. tego, jak często chodzą do kościoła.

Ważne daty

n 22 grudnia-1 stycznia - przerwa świąteczna
n 26 stycznia - 8 lutego - ferie zimowe
n 2 kwietnia - sprawdzian na koniec podstawówki; dzień wolny od zajęć dla pozostałych uczniów szkół podstawowych
n 9-14 kwietnia - wiosenna przerwa świąteczna
n 22, 23, 24 kwietnia - egzamin gimnazjalny (część humanistyczna, matematyczno-przyrodnicza, język obcy); te dni są wolne dla pozostałych uczniów gimnazjum
n maj - matury (Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi terminy na stronie www.cke.edu.pl); te dni są wolne dla pozostałych uczniów szkół ponadgimnazjalnych
n 19 czerwca - zakończenie roku szkolnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny