MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co czeka branże metalową w 2023 roku? CynkoMet liczy na eksport i wybory

Andrzej Matys
Andrzej Matys
CynkoMet/mat. prasowe
Podobnie jak cała branża maszynowa - CynkoMet ma za sobą trudny rok. W 2023 roku producent maszyn rolniczych z Czarnej Białostockiej liczy na eksport i poprawę koniunktury zwłaszcza w drugiej połowie roku.

- Rok 2022 był dla nas rokiem trudnym, który obfitował w wiele złych zdarzeń związanych ze wzrostem kosztów wszystkich surowców, jakie wykorzystujemy w naszej działalności. Ta sytuacja zmusiła nas do podnoszenia cen naszych produktów i usług, co nie było komfortowe, ponieważ zawsze stawiamy na stabilność i przewidywalność w kontaktach z klientami. W ubiegłym roku nie było to jednak możliwe – mówi Mariusz Dąbrowski, prezes CynkoMetu.

Wśród zjawisk, które w największym stopniu wpływają na zwiększenie kosztów produkcji, zarząd wymienia rosnące (dosłownie) z dnia na dzień ceny gazu i prądu, a także nadal drożejące materiały (choć ich dynamika wzrostu cen jest znacząco mniejsza). Do tego dochodzi wysoka inflacja, która powoduję m.in. rosnącą presję płacową ze strony pracowników oraz wysokie ceny paliw, które podnoszą koszty transportu maszyn do dealerów i klientów. Na początku roku znacząco wzrosły też podatki od nieruchomości, co pośrednio zwiększa koszty produkcji. - Wszystkie te czynniki mają niestety wpływ na ceny końcowe produktu, czy też usługi jakie świadczymy – podsumowuje Mariusz Dąbrowski.

Czytaj również:

Mimo nienajlepszych perspektyw dla branży również w tym roku, zarząd spółki patrzy w przyszłość z pewną nadzieją. Dzięki konsekwentnej współpracy ze sprawdzonymi dostawcami komponentów spółka nie odczuła zbytnio trudności związanych z przerywanymi łańcuchami dostaw.

- Mamy cały czas dużo niewiadomych plus rozchwiany rynek energetyczny, co może bardzo znacząco wpłynąć na ceny. Jednak analizując wszystkie za i przeciw, uważamy, że uda się nam utrzymać ceny na obecnych poziomach z pewnym marginesem ruchu w dół - podkreśla Mariusz Dąbrowski i zauważa, że w tym roku należy spodziewać się stabilizacji cen na poziomach, jakie były pod koniec roku 2022.

Czarna Białostocka. CynkoMet ze swoim "Duchem z Puszczy" doł...

Prezes CynkoMetu podkreśla też, że szczególnie w drugiej połowie roku można spodziewać się pewnej poprawy koniunktury, m.in. ze względu na wrześniowe wybory parlamentarne: - Środki finansowe, które - moim zdaniem - pojawią się z różnych kierunków, powinny zminimalizować spadek sprzedaży maszyn rolniczych i w drugiej połowie roku powinniśmy zobaczyć poprawę, choć oczywiście nie będzie to jakaś spektakularna zmiana – dodaje Mariusz Dąbrowski.

Czytaj również:

Ponadto spółka z Czarnej Białostockiej liczy także na wymierne korzyści z eksportu maszyn i to w różnych kierunkach.

- Mamy jeszcze wiele do zrobienia na niektórych rynkach europejskich, czy też na rynkach Bliskiego Wschodu, gdzie teraz kierujemy swoją uwagę i potencjał – zapowiada prezes CynkoMetu.- Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom nasz spadek sprzedaży w tym roku nie będzie większy niż 10 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny