Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciepła czapka domu

(now)
Właściwy materiał izolacyjny dachu ma ogromny wpływ na ograniczenie strat ciepła w domu
Właściwy materiał izolacyjny dachu ma ogromny wpływ na ograniczenie strat ciepła w domu Fot. Röben
Energooszczędność budynku, a zatem oszczędności w domowym budżecie, wynika z wielu czynników. Przede wszystkim zależy od technologii budowy ściany. Nie bez znaczenia są też parametry materiałów budowlanych. A w związku z tym, że najwięcej energii (około 70 proc.) zużywa się obecnie na ogrzewanie domu, to właśnie dążenie do zmniejszania strat ciepła najbardziej przyczynia się do oszczędzania energii.

Energia w postaci ciepła przenika przez ściany, fundamenty, okna, dach. Odprowadzana jest też z wnętrza budynku poprzez wentylację. Dlatego tak ważna jest skuteczna termoizolacja tych wszystkich elementów, jak również odzysk ciepła z procesu wentylacyjnego.

Jeżeli chodzi o ściany optymalnym rozwiązaniem jest budowa w technologii trójwarstwowej (warstwa nośna - wewnętrzna, ma za zadanie przenosić ciężar i gwarantować izolację akustyczną; warstwa dociepleniowa zapewnia izolację termiczną ściany; warstwa osłonowa - licowa - zabezpiecza ścianę przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych). Konstrukcja jest w tym przypadku oparta na materiałach budowlanych o korzystnych wskaźnikach przewodzenia ciepła.

Podobnie w przypadku dachów. Zastosowanie odpowiedniego materiału pokryciowego i izolacyjnego ograniczy jego przenikanie z pomieszczeń na zewnętrz budynku.

Dachówka, która lubi ciepło

W przypadku dachu termoizolacja zależy przede wszystkim od dwóch elementów. Pierwszym z nich - a ma on największy wpływ na minimalizację strat ciepła - jest właściwy materiał izolacyjny. Najczęściej używamy tutaj wełny mineralnej lub wełny szklanej. Koniecznie należy na tym etapie zwrócić uwagę na zabezpieczenie warstwy izolacyjnej przed działaniem wilgoci. Zawilgocona wełna nie będzie spełniać swych funkcji. Z tego powodu stosuje się membrany, które nie tylko uniemożliwiają przedostawanie się wody opadowej pod pokrycie, ale też chronią izolację przed parą wodną pochodzącą z wnętrza pomieszczeń.

Ograniczać straty ciepła może też wybór materiału pokryciowego.

- Ceramiczne materiały budowlane, zarówno te służące do budowy ścian, jak też stosowane do układania pokrycia dachowego, to gwarancja skutecznej izolacji cieplnej - mówi Krzysztof Omilian z firmy Röben. - Ponieważ dachówki ceramiczne należą do grupy materiałów dachowych o masie większej niż np. pokrycia z blachy, ich właściwości termoizolacyjne są również bardziej korzystne.

Ważna rzecz - poddasze

Zależnie od tego, czy chcemy, by na poddaszu można było wygodnie zamieszkać, czy też ma ono jedynie pełnić rolę strychu, powinniśmy dobrać izolację cieplną.
- Gdy poddasze jest nieużytkowe, warstwę materiału izolacyjnego można ułożyć poziomo, zostawiając powyżej zimną strefę - radzi Krzysztof Omilian. - Stosuje się wtedy około 30 cm warstwę izolacji wyłożonej na stropach, rezygnując już z ocieplania samego dachu. Jeżeli poddasze jest użytkowe, to warstwę tę układamy na konstrukcji dachowej.

Optymalne parametry cieplne poddasza zapewni izolacja dwuwarstwowa. Co to takiego? Taka konstrukcja ocieplenia obejmuje jedną warstwę wełny rozmieszczoną pomiędzy krokwiami, drugą natomiast montuje się tuż pod nimi.

- Korzyści płynące z zastosowania dwuwarstwowej izolacji to przede wszystkim likwidacja mostków termicznych, które mogą się tworzyć w miejscu drewnianych krokwi - wyjaśnia specjalista. - Dodatkowa warstwa wełny, której ciągłość nie jest przedzielona belkami krokwi, dociepla poddasze w tych punktach, którędy, przy układzie jednowarstwowym, ucieka ciepło.

Ciepło zimą, chłodno latem

Ale zatrzymanie ciepła to tylko jedna z funkcji prawidłowo wykonanej izolacji. Powinna ona również chronić poddasze przed nadmiernym przegrzewaniem w lecie. Latem bowiem słońce nagrzewa dach do bardzo wysokich temperatur. Skutki tego odczuwalne są w całym domu, a szczególnie na poddaszu, zaadaptowanym do funkcji mieszkalnych. Tutaj również kluczową rolę odgrywa rodzaj pokrycia dachu.

- Dachówki ceramiczne nagrzewają się znacznie wolniej niż pokrycia z blachy - dodaje Krzysztof Omilian. - Warto tu jeszcze zwrócić uwagę na to, że oddziaływanie wysokiej temperatury na dach nie tylko wpływa na klimat w pomieszczeniu, ale może też osłabiać konstrukcję więźby dachowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny