W Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce za 2019 rok gmina Choroszcz zajęła wysokie - 9. miejsce - w kategorii gmin miejsko-wiejskich, pokonując ponad 600 konkurentów. Za Choroszczą - na 25 miejscu uplasowała się gmina Supraśl, a na 31 - gmina Czyżew.
BULWARY SIENKIEWICZA W CHOROSZCZY
Warto też podkreślić, że we wszystkich pozostałych kategoriach rankingu żadna z podlaskich jednostek samorządu terytorialnego nie zdobyła tak wysokiego miejsca.
- w kategorii gmin wiejskich, najwyżej jest gmina Juchnowiec Kościelny - na 19 miejscu, a na przedostatnim (1546.) - gm. Rudka,
- w kategorii gmin miejskich: Wysokie Mazowieckie - 11 lokata, a gm. Kolno - 35; w końcówce stawki na 222 miejscu jest gm. Siemiatycze,
- wśród miast na prawach powiatu Białystok zajmuje - 20 lokatę, Suwałki - 32., a Łomża - 54 miejsce,
- w kategorii powiatów ziemskich: najwyżej jest łomżyński - 20 miejsce, a zaraz za nim - wysokomazowiecki (21 miejsce) oraz białostocki - 24.
Gmina Choroszcz udzieli dotacji na likwidację niebezpiecznych kopciuchów na ekologiczne piece
Wysoka pozycja tej podbiałostockiej gminy w ogólnopolskim rankingu finansowym bardzo mnie cieszy burmistrza Choroszczy.
- Poprzez tę klasyfikację jako samorząd możemy pokazać naszą pracę i starania w szerszej perspektywie. Ranking jest też sygnałem w kierunku przedsiębiorców, którzy poszukują dobrego otoczenia dla lokalizacji swoich inwestycji. Tak wysoka lokata gminy Choroszcz to także dobry znak skierowany do naszych mieszkańców i tzw. zwykłych obywateli, którzy w ten sposób otrzymują kolejny wiarygodny sygnał jak gospodarujemy publicznymi pieniędzmi - podkreśla Robert Wardziński.
Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce to jedyne opracowanie w kraju, które obejmuje JST. Jest to zestawienie kompleksowe, apolityczne i obiektywne, mierzone aktualnymi wskaźnikami ekonomicznymi. Przygotowując to zestawienie naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, przebadali niemal 2,8 tys. polskich gmin, miast i powiatów sprawdzając m.in. ich dochody, wydatki, zobowiązania i wykorzystanie funduszy unijnych).
Jak napisał jeden z autorów raportu, prof. Krzysztof Surówka (kierownik katedry finansów publicznych UE w Krakowie), samorząd terytorialny jest obok sektora rządowego i ubezpieczeń społecznych częścią sektora finansów publicznych. Ale to jednostki samorządu terytorialnego zaspokajają potrzeby społeczne o pierwszorzędnym znaczeniu dla mieszkańców.
Zespół badawczy korzystał z danych Regionalnych Izb Obrachunkowych, według stanu na koniec 2019 roku. Jednostki samorządu terytorialnego podzielono na pięć kategorii i przeanalizowano budżety: 1547 gmin wiejskich, 628 gmin miejsko-wiejskich, 235 - gmin miejskich, 66 miast na prawach powiatu oraz 314 powiatów ziemskich.
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?