MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz mniej płacić za prąd? Nie przegap tego ważnego terminu. Kto musi złożyć oświadczenie i do kiedy? Najmniej czasu mają firmy

Przemysław Zańko-Gulczyński
Opracowanie:
W przypadku małych i średnich firm skorzystanie z tańszej energii elektrycznej wymaga złożenia oświadczenia do końca listopada.
W przypadku małych i średnich firm skorzystanie z tańszej energii elektrycznej wymaga złożenia oświadczenia do końca listopada. Karolina Misztal / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że już wkrótce mija termin składania oświadczeń uprawniających do korzystania w 2023 r. z energii elektrycznej po niższej cenie 785 zł za MWh. Dotyczy to samorządów, mniejszych firm i podmiotów użyteczności publicznej. Również część gospodarstw domowych musi złożyć oświadczenie, by płacić mniej – mają na to jednak więcej czasu.

Spis treści

Tańszy prąd dla małych i średnich firm? Tak, o ile dopełnią formalności

Jak przypomina Ministerstwo Klimatu i Środowiska, by korzystać z energii elektrycznej w cenie 785 zł za MWh, część osób musi dopełnić ważnych formalności. Chodzi o jednostki samorządu terytorialnego, mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz podmioty świadczące podstawowe usługi użyteczności publicznej, które muszą złożyć stosowne oświadczenie do swojego sprzedawcy energii. Należy to zrobić w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada br.

Możliwość zastosowania ceny gwarantowanej energii 785 zł za MWh wynika z ustawy o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r.

Rozświetl swoje wnętrze

Materiały promocyjne partnera

Część gospodarstw domowych też musi złożyć oświadczenie, by płacić mniej za energię

Ta sama ustawa określa również na 693 zł za MWh maksymalną cenę energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych dla zużycia powyżej limitów, wprowadzonych inną ustawą. Limity te w 2023 r. wynoszą:

  • 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego,
  • 2,6 MWh dla gospodarstw, w których jest osoba niepełnosprawna,
  • 3 MWh dla gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników.

Jak przypomniał resort, gospodarstwa domowe, aby skorzystać z ceny energii elektrycznej w cenie 693 zł za MWh ponad limit 2 MWh, nie muszą składać żadnego oświadczenia. Stosownego rozliczenia odbiorcy dokona samodzielnie sprzedawca energii elektrycznej. Jedynie gospodarstwa domowe, które chcą korzystać w 2023 r. z zamrożonych cen energii elektrycznej w podwyższonych limitach 2,6 MWh lub 3 MWh, muszą złożyć oświadczenia do swojego sprzedawcy prądu – do 30 czerwca 2023 r. Informacje i wzory oświadczeń odbiorcy znajdą u sprzedawców energii.

Szpitale i szkoły muszą się pospieszyć, by dostać dodatki na zakup opału

30 listopada mija też termin składania przez odbiorców wrażliwych wniosków o dodatki na zakup opału. Wniosek dotyczy takich podmiotów, jak:

  • szpitale,
  • szkoły i przedszkola,
  • ośrodki pomocy społecznej,
  • placówki kulturalne,
  • placówki opiekuńcze.

Na podstawie wniosku podmioty te mogą ubiegać się o dodatek na zakup opału, w tym: węgla, brykietu i pelletu węglowego oraz pelletu drzewnego, drewna kawałkowego i innych rodzajów biomasy, gazu skroplonego LNG lub oleju opałowego.(PAP)

wkr/ drag/

Oprac. PZ-G

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Warszawa, ul. Wawelska 52/54
Autopromocja

Źródło:

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcesz mniej płacić za prąd? Nie przegap tego ważnego terminu. Kto musi złożyć oświadczenie i do kiedy? Najmniej czasu mają firmy - RegioDom.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny