Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz mieć dużo owoców? Sprawdź, które drzewa i krzewy trzeba sadzić po dwa egzemplarze i jakie odmiany wybierać. Polecamy zapylacze

Katarzyna Józefowicz
Wiele drzew i krzewów owocowych lepiej owocuje, gdy w ich pobliżu rośnie drugi egzemplarz, czyli tzw. zapylacz, tej samej lub innej odmiany. Należą do nich m.in. borówki amerykańskie, ale też wiele innych gatunków.
Wiele drzew i krzewów owocowych lepiej owocuje, gdy w ich pobliżu rośnie drugi egzemplarz, czyli tzw. zapylacz, tej samej lub innej odmiany. Należą do nich m.in. borówki amerykańskie, ale też wiele innych gatunków. ChiemSeherin/pixabay.com
Niektóre drzewa i krzewy do dobrego owocowania potrzebują tak zwanych zapylaczy. Są to inne odmiany tego samego gatunku, które trzeba posadzić w pobliżu. Inaczej nie doczekamy się udanych zbiorów owoców. Do roślin, które potrzebują obcych zapylaczy, należą m.in. borówki amerykańskie i niektóre drzewa owocowe. Dlatego czasem trzeba posadzić co najmniej dwa egzemplarze. Sprawdź, które drzewa i krzewy owocowe potrzebują zapylaczy i jakie odmiany wybierać.

Spis treści

Co to są zapylacze, czyli dlaczego jeden krzew lub drzewo nie wystarczy

Owoce z własnego ogródka zawsze są smaczniejsze i lepsze niż te kupione w markecie. Czasami jednak na plony naszych drzew i krzewów owocowych czekamy daremnie lub zbieramy tak mało owoców, że trudno się nawet nimi nacieszyć. Zastanawiamy się wtedy, dlaczego tak się dzieje.
Przyczyn może być kilka, ale jeśli zapewniliśmy naszym roślinom odpowiednie warunki uprawy i nie mamy sobie w tym zakresie nic do zarzucenia, powinniśmy sprawdzić, czy przypadkiem roślina lub odmiana, którą uprawiamy, nie potrzebuje zapylacza. Chodzi tu o bliskie sąsiedztwo innej rośliny tego samego gatunku lub innej odmiany tego gatunku, kwitnącej w tym samym czasie (rośliny powinny rosnąć w odległości kilku metrów od siebie). Jeśli tak jest, a my będziemy posiadali w ogrodzie tylko jedno drzewko lub jeden krzew, nasze plony będą mizerne lub nie będzie ich wcale. Aby więc tego uniknąć, powinniśmy zaopatrzyć się w dodatkową sadzonkę drzewka lub krzewu, który będzie dobrym zapylaczem dla uprawianej przez nas rośliny.
Uwaga: nie mylmy zapylacza-rośliny z owadami zapylającymi, które również nazywane są zapylaczami.

Które drzewa i krzewy nie potrzebują dodatkowego zapylacza?

Oczywiście nie wszystkie rośliny owocowe potrzebują zapylaczy, bo część drzew i większość krzewów owocowych jest samopylna i wystarczy im obecność owadów zapylających lub wiatru, aby z kwiatów zapylonych własnym pyłkiem rozwinęły się owoce. Wśród drzew owocowych są to m.in.:

 • brzoskwinie,
 • morele,
 • nektaryny,
 • niektóre odmiany wiśni np. Kelleris 16, Lucyna, Łutówka, Northstar czy Nana,
 • niektóre odmiany śliw, np. Stanley, Renkloda Ulena, Opal, Elena czy Cacanska Lepotic.

Natomiast wśród krzewów owocowych:

Jakie drzewa i krzewy muszą mieć zapylacza?

Niestety, sporo drzew, a także niektóre krzewy owocowe do obfitego lub jakiegokolwiek owocowania, potrzebują bliskiego sąsiedztwa zapylacza. Należą do nich przede wszystkim:

 • jabłonie,
 • grusze,
 • czereśnie,
 • śliwy (poza wymienionymi wyżej odmianami)
 • borówka amerykańska,
 • rokitnik pospolity,
 • leszczyna.

Zanim więc zdecydujemy się na ich uprawę, sprawdźmy, czy nie będziemy musieli zapewnić im towarzystwa.

Jak wybrać odmiany zapylające?

O odpowiednie odmiany zapylające, warto też zapytać sprzedawcę, który powinien nam doradzić, co należy kupić, aby doczekać się owoców, bo każda z odmian danego gatunku, może oczekiwać innych odmian zapylających, co wynika m.in. z terminu ich wzajemnego kwitnienia.

Dobre zapylacze dla jabłoni

Przykładowo za dobre zapylacze dla większości odmian jabłoni uznaje takie odmiany jak: Golden Delicious, James Grieve, Jonathan, Gala, Szampion i Koksa Pomarańczowa.

Zapylacze dla czereśni

Z kolei dla większości czereśni dobrymi zapylaczami są m.in. odmiany: Vega, Buttnera Czerwona, Hedelfińska i Sam.

Zapylacze dla gruszy

Jeśli chcemy uprawiać grusze, warto zdecydować się na takie zapylacze jak: Bonkreta Williamsa, Faworytka, Konferencja czy Komisówka.

Zapylacze dla śliw

Z kolei większość śliw dobrze będzie owocować w towarzystwie takich odmian jak Opal, Cacanska Lepotica i Stanley.

Zapylacze dla borówki i jagody kamczackiej

W przypadku krzewów owocowych sytuacja wygląda nieco inaczej. Większość z nich jest samopłodna i do obfitego owocowania nie potrzebuje zapylacza, jednak borówka amerykańska lepiej będzie owocowała w towarzystwie innych odmian, kwitnących w podobnym czasie, gdyż umożliwi to roślinom zapylenie krzyżowe.
W towarzystwie innych odmian lepiej będzie też owocować jagoda kamczacka. Dobre zapylacze dla niej to m.in. Bakczarskij Velikan, Wojtek, Duet i Aurora.

Chcesz, żeby rokitnik owocował? Na to zwróć uwagę

Są jednak również takie krzewy, które bez zapylacza w ogóle nie zaowocują. Należą do nich głównie rośliny dwupienne, które na jednym egzemplarzu rozwijają tylko kwiaty męskie, a na innym tylko żeńskie. Jeśli więc krzew żeński będzie rósł sam, bez towarzystwa egzemplarza męskiego, nie będzie mógł liczyć na zapylenie kwiatów i owoców nie zawiąże. Także samotnie posadzony egzemplarz męski nie zaowocuje, gdyż z natury nie wydaje owoców. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że do zapylenia od 5-7 do 10 krzewów żeńskich wystarczy jeden egzemplarz męski, więc nie trzeba sadzić ich zbyt wielu. Do takich krzewów należy m.in. rokitnik, który dostarcza bardzo zdrowych owoców.

Zapylacze dla leszczyny

Pewne problemy z owocowaniem może mieć też leszczyna pospolita, bo choć jest rośliną rozdzielnopłciową, jednopienną, a więc na jednym egzemplarzu tworzy kwiaty męskie i żeńskie, znacznie lepiej owocuje, jeśli w jej sąsiedztwie rośnie inna odmiana zapylająca (np. Barceloński, Olbrzymi z Halle).

Uwaga na aktnidię, czyli polskie kiwi

Warto też uważać na niektóre pnącza owocowe, bo np. aktinidia chińska, nazywana „kiwi”, podobnie jak rokitnik często jest dwupienna, ale zdarzają się odmiany jednopienne i to właśnie takich najlepiej poszukać (np. Issai).

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcesz mieć dużo owoców? Sprawdź, które drzewa i krzewy trzeba sadzić po dwa egzemplarze i jakie odmiany wybierać. Polecamy zapylacze - RegioDom.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny