Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcemy uczyć dzieci oszczędzania, ale tego nie robimy

Maciej Badowski AIP
Niemal 40 proc. rodziców dzieci w wieku szkolnym deklaruje, że ich pociechy otrzymują comiesięczne kieszonkowe.
Niemal 40 proc. rodziców dzieci w wieku szkolnym deklaruje, że ich pociechy otrzymują comiesięczne kieszonkowe. Andrzej Banaś
Zdecydowana większość dorosłych Polaków jest zdania, że dzieci już w wieku szkolnym powinny być edukowane w dziedzinie finansów. Jednak rozmowy na temat podejścia do finansów prowadzi zaledwie co trzeci rodzic.

Blisko połowa rodziców (46 proc.) dzieci w wieku 6-18 lat zachęca je do oszczędzania swoich pieniędzy, które otrzymują np. w ramach kieszonkowego lub prezentów. Jednocześnie 15 proc. rodziców nie podejmuje żadnych konkretnych działań, żeby zadbać o edukację finansową swoich dzieci- wynika z barometru Providenta.

– To jak rodzice gospodarują pieniędzmi przekłada się także na ich stosunek do edukowania dzieci w dziedzinie finansów. Faktem bowiem jest, że im niższe dochody i słabsza sytuacja materialna rodziny, tym mniej działań związanych z edukacją finansową dzieci – mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska. – Mimo że w Polsce edukacja finansowa najmłodszych staje się tematem bardzo popularnym, większość (58 proc.) rodziców ograniczyłaby się do nauki jedynie podstawowych elementów. Tylko jedna trzecia rodzin uważa, ze dzieci do 18. roku powinny odebrać pełną edukację w zakresie finansów i uczyć się odpowiedzialności finansowej. Co ciekawe, w tej grupie dominują dwie grupy rodziców jeżeli chodzi o ich wykształcenie – osoby z wykształceniem zawodowym i wyższym. Niepokojące natomiast jest to, że co dziesiąty Polak uważa, że dzieciom wiedza finansowa w ogóle nie jest potrzebna, gdyż decyzję w tej sprawie podejmują za nich rodzice – dodaje.


Rozmowy o oszczędzaniu i wydawaniu

Jak wynika z badania, niemal 40 proc. rodziców dzieci w wieku szkolnym deklaruje, że ich pociechy otrzymują comiesięczne kieszonkowe. Tłumaczą i pomagają zarządzać finansami, egzekwując ponoszenie ewentualnych skutków swoich decyzji np. nieprzemyślanych wydatków. Ponad jedna trzecia respondentów deklaruje, że prowadzi z dziećmi rozmowy na temat podejścia do pieniędzy, rozsądnego wydawania etc. Niemal 20 proc. ankietowanych angażuje dziecko w rozmowy na temat finansów, planowania większych wydatków, oszczędzania. Niewielki odsetek respondentów zachęca dzieci do oglądania programów o finansach, czytania artykułów na ten temat, czy opowiadania o produktach finansowych.

W kwestii tego, skąd dzieci powinny czerpać informacje na temat finansów, zdania są podzielone. 55 proc.Polaków uważa, że to rodzice są odpowiedzialni za edukację finansową dzieci, ale aż 39 proc. wskazuje na szkołę. Łącznie 5 proc. zebrały takie źródła jak internet, prasa czy reklamy.

- Pierwsze, te najbardziej podstawowe informacje o finansach przekazują dzieciom najczęściej rodzice. Oni też mogą nauczyć je pewnych nawyków, np. oszczędzania czy planowania wydatków. Należy jednak podkreślić, że świat współczesnych finansów, dostępne na rynku produkty finansowe często nawet dla wielu dorosłych są dość skomplikowane, dlatego na pewnym etapie w edukację w tym zakresie powinni włączyć się także eksperci, a więc np. nauczyciele. W praktyce jednak ilość i jakość przekazywanych przez dorosłych informacji często pozostawia niedosyt. Młodzi szukają więc ich na własną rękę, często na blogach czy forach internetowych. Od tego trendu raczej nie ma odwrotu. Dlatego zarówno instytucje, jak i odpowiedzialne firmy powinny zadbać o to, by młodzi mogli znaleźć w internecie mądre, wartościowe treści związane z finansami – podsumowuje Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w Provident Polska.

Obejrzyj wideo:
Studenci w kamasze. Rusza program MON

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chcemy uczyć dzieci oszczędzania, ale tego nie robimy - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny