MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ceny kurek szokują u progu sezonu. Ile kosztuje kilogram tych grzybów? Jak rozpoznać pieprznika jadalnego oraz gdzie szukać kurek w lesie?

Katarzyna Zawada
Kurki cieszą się uwagą klientów szczególnie w sezonie letnim. Na początku zbiorów jest ich jednak mało, przez co cena za kilogram także jest wysoka. W szczycie za te smaczne i zdrowe grzyby zapłacimy znacznie taniej.
Kurki cieszą się uwagą klientów szczególnie w sezonie letnim. Na początku zbiorów jest ich jednak mało, przez co cena za kilogram także jest wysoka. W szczycie za te smaczne i zdrowe grzyby zapłacimy znacznie taniej. Jakub Steinborn/Polska Press
Ceny kurek budzą olbrzymie emocje u progu sezonu. Jak się okazuje za kilogram tych uwielbianych przez wielu grzybów, trzeba zapłacić krocie. W lasach pojawiają się już m.in. żółciaki siarkowe i pierwsze pieprzniki jadalne. Tłumaczymy, jak rozpoznać popularne kurki oraz piszemy, jakie są ceny tych grzybów. Podpowiadamy również, gdzie szukać kurek w lesie. Wypad na grzyby może w tym wypadku okazać się najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Spis treści

Coraz więcej grzybów w polskich lasach, są też kurki. Jak wygląda pieprznik jadalny?

Pieprznik jadalny większości Polaków znany jest jako kurka. Niektórzy nazywają go też liską lub lisiczką. Żółty, pofalowany grzyb widoczny jest w lasach liściastych i iglastych. Lubi kwaśne gleby, najczęściej tworzą grupy przy sosnach i świerkach, można je jednak spotkać, podobnie jak prawdziwki, przy wiekowych dębach.

Jest to bardzo pospolity grzyb, jego owocniki wyrastają w różnego typu lasach, na całym obszarze kraju od czerwca do października, informuje Nadleśnictwo Białystok.

W tych regionach widać pierwsze kurki

Grzybiarze donoszą, że w niektórych regionach pojawiły się pierwsze kurki. Sprzyja temu pogoda. Choć małe, jest ich sporo i można wyjść z lasu z gotową bazą na zupę lub jajecznicę. Pieprzniki widziano m.in. w woj. lubelskim, woj. opolskim i woj. łódzkim.

Pierwsze kurki znaleziono m.in. w województwie lubelskim. To początek sezonu, więc grzyby są jeszcze małe i nie można mówić o wysypie.
Pierwsze grzyby widać m.in. w województwie lubelskim, w powiecie łukowskim. Na początku sezonu grzyby są małe i ich zbiory nie są tak obfite, jak w lipcu, czy też późniejszych miesiącach. KG

Dzisiejszy spacer, nasze pierwsze kurki i straszne komary, informuje czytelniczka z woj. lubelskiego.

Na Mazurach z kolei sucho, przekazuje jeden z grzybiarzy.

Kurka kojarzy nam się z rozłożystym, pofalowanym i intensywnie żółtym kapeluszem. Te pierwsze okazy mogą być jednak mniejsze.
Żółte, pofalowane grzyby widoczne są w lasach liściastych i iglastych. Mają charakterystyczny zapach i lejkowaty kształt. Te pierwsze mają jednak mniejszy rozmiar, a ich kapelusze nie są tak rozłożyste, jak u okazów, które pojawią się za kilka miesięcy. Roksana Kędzierzyn

Ceny kurek u progu sezonu. Ile trzeba zapłacić za kilogram tych grzybów?

Kilogram grzybów, poproszę? Nie każdy klient się na to skusi. Wiosną grzybów jest mniej, sezon dopiero będzie się rozkręcał, więc ceny są mocno wygórowane. O tym, że niektóre gatunki powoli stają się towarem luksusowym, mówi się co roku.

Pierwsze kurki widziano w sprzedaży za niecałe 100 zł/kg. Z kolei portal money.pl donosi, że w Pasażu Zielińskiego we Wrocławiu grzyby kosztują od 90 do nawet 100 złotych za kilogram. Warto mieć jednak na uwadze, że to jeszcze nie jest czas tych smacznych grzybów. Gdy pojawi się wysyp, cena automatycznie będzie niższa.

Jak czyścić grzyby kurki? Oto sposoby na oczyszczanie grzybów. Ze świeżych maślaków, kurek i borowików pozbędziesz się resztek ściółki, piasku i robaków

Widać to na przykładzie owoców sezonowych. Pierwsze krajowe truskawki tunelowe pod koniec kwietnia kosztowały ok. 30-40 zł/kg, dziś można je już kupić o połowę taniej. Podobnie maliny, jak pisaliśmy na Strefie Agro: „cena w hurcie dobija do 80 złotych za kilogram. Wkrótce jednak powinna być niższa”.

- Plantatorzy malin szklarniowych zapowiadają wzrost podaży pod koniec tygodnia. Za około 10 dni wejdą na Rynek maliny uprawiane w tunelach. Obserwowana obecnie cena około 65-80 zł/kg jest mało miarodajna ze względu na niską podaż – komentuje Rynek Hurtowy Bronisze 22 maja 2023 r.

Wielu amatorów grzybobrania woli więc samemu wybrać się na wycieczkę i znaleźć choć trochę smacznych i zdrowych grzybów. Zobacz, jakie zbiory wynieśli nasi czytelnicy z woj. lubelskiego oraz opolskiego:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny