Spis treści
Dlaczego szukamy oszczędności?
Budowa domu to jedno z najdroższych przedsięwzięć, na jakie możemy się porwać. Sprawy nie ułatwia wciąż dynamiczna sytuacja cenowa na rynku materiałów budowlanych. Przykład tego, co może się wydarzyć, mieliśmy w 2022 r., kiedy to nastąpił gwałtowny wzrost cen oraz robocizny. Obecnie sytuacja pod względem cen za materiały przedstawia się w miarę stabilnie, niemniej to, co już zdążyło podrożeć, wcale nie zamierza potanieć. Inwestor musi się liczyć, że najmocniej odczuje zakup:
- izolacji termicznych,
- płyt OSB,
- dachu i rynien,
- izolacji wodochronnej,
- instalacji i ogrzewana.
W skrócie można powiedzieć, że podrożało wszystko, co dotyczy tematu budowlanki. Co gorsza, trudno przewidzieć, jak ceny będą kształtować się w kolejnych miesiącach lub latach, a tyle przecież może trwać stawianie domu. Nie dziwi zatem fakt, że sporo osób, zadaje sobie pytanie, jak wybudować dom, a przy tym nie zbankrutować?
Dowiedz się więcej: Na budowę domu mamy dobry rok – twierdzi ekspert. Mały dom bardziej opłacalny niż kupno mieszkania?
Gotowy projekt domu – znacznie tańszy od indywidualnego
Pierwsze oszczędności znajdziesz już na etapie planowania domu. Gotowe projekty domów wypadają korzystniej cenowo od tych zlecanych od podstaw. Zwróć uwagę na samą konstrukcję domu. Te tańsze będą się charakteryzować:
- prostą bryłą,
- dwuspadowym dachem,
- brakiem detali architektonicznych.
Kompromis, na jaki idą przyszli inwestorzy, zaczyna się już na etapie wyboru wielkości domu. Polacy już od ponad roku wybierają mniejszy metraż, który najczęściej znajduje się w przedziale 90-100 metrów kwadratowych. Dodajmy, że przed pandemią pożądana powierzchnia użytkowa wynosiła 120-140 metrów kwadratowych – mówi Wojciech Rynkowski, ekspert z Extradom.pl.
Jak dodaje Wojciech Rynkowski – najchętniej wybieranymi obecnie projektami są domy parterowe. Nie mają one dodatkowego piętra, dzięki czemu odpada nam kolejna inwestycja, jaką byłaby klatka schodowa w przypadku domu piętrowego. Do budowy domu parterowego zużyjemy na pewno mniejszej ilości materiałów budowlanych, co przełoży się na niższy koszt inwestycji. Ponadto domy parterowe mają mniejszą powierzchnię użytkową, co przekłada się na niższe koszty utrzymania i ogrzewania.
Mniej pomieszczeń równa się taniej
Zanim zaakceptujesz projekt, dobrze przemyśl liczbę wszystkich pomieszczeń, które chciałbyś mieć w domu. Dwie łazienki to naprawdę kusząca opcja, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, ale powiedzmy sobie szczerze – nie zawsze niezbędna. Budowa zbyt dużego domu jest zwyczajnie nieekonomiczna. Pamiętaj, że zimą musisz ogrzewać cały dom, a nie tylko pojedyncze pomieszczenia. W przeciwnym razie na ścianach może pojawić się wilgoć, a następnie grzyb. Zastanów się także, czy będziesz potrzebować spiżarni lub garderoby. Być może przy pomocy architekta uda ci się zaplanować przestrzeń w taki sposób, aby uniknąć niepotrzebnych metrów kwadratowych. Według obliczeń każdy dodatkowy pokój zwiększa koszt budowy średnio o 55 tys. złotych.
Aby jeszcze bardziej zredukować koszty budowy i móc nad nimi zapanować, inwestorzy decydują się zrezygnować z niektórych zaawansowanych technologii, takich jak system inteligentnego domu, rekuperacja czy fotowoltaika. Te elementy, mimo że mogą przyczynić się do poprawy komfortu użytkowania domu i zmniejszenia kosztów utrzymania, początkowo znacząco zwiększają koszty – dodaje ekspert z Extradom.pl.
W dobie zawirowań na rynkach finansowych oraz gospodarczych Polacy ostrożnie podchodzą do realizacji marzenia, jakim jest budowa własnego domu, przede wszystkim starając się w pierwszej kolejności precyzyjnie określić koszty. Warto jednak liczyć się z tym, że niedoszacowanie to przymiot budowy i lepiej mieć w zapasie trochę oszczędności.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?