Spis treści
Budowa domu droższa o blisko 80 proc.
Szacunku portalu wielkiebudowanie.pl mówią, że w czerwcu 2018 roku budowa metra domu w stanie deweloperskim kosztowała nieco ponad 3,4 tys. zł. Po pięciu latach ta kwota urosła już do ponad 6 tys. zł. To oznacza wzrost o 76 proc. w ciągu kilku lat. Największe wzrosty zanotowano dotychczas w 2022, a również bieżący rok nie przynosi szczególnej stabilizacji.
Co spowodowało tak gwałtowne wzrosty cen? Głównie ceny usług i materiałów budowalnych. W przypadku niektórych usług mówimy o wzrostach cen na poziomie blisko 150 proc., w ciągu 5 lat, natomiast materiały budowlane drożały i drożeją niemal od początku pandemii. W tej kwestii szczyt wzrostów cen mamy już prawdopodobnie za sobą - przypadał on na okres od lipca 2021 do czerwca 2022.
Największe zmiany średnich cen usług w latach 2018-2023 dotyczą wykonania:
- gładzi: wzrost o 114 proc.
- malowania: wzrost o 95 proc.
- zabudowy karton-gips: wzrost o 78 proc.
- instalacji wodno-kanalizacyjnej: wzrost o 74 proc.
- posadzki: wzrost o 48 proc.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły ceny usług elektryków, malarzy, stolarzy czy konserwatorów urządzeń grzewczych. Eurostat podaje, że średnio ich usługi podrożały o 14 proc. rdr., a to i tak dobry wynik. W poprzednim badaniu średnie wzrosty cen przekraczały 20 proc.
Przed nami stabilizacja cen?
Uspokojenie nastrojów jest wyraźnie widoczne. Wskazuje na to przede wszystkim dynamika cen materiałów budowlanych, która jest w wyraźnym trendzie spadkowym. Wzrostów cen oczywiście nie unikniemy, ale w zdrowej gospodarce nie powinny one przekraczać kilku procent w ujęciu rok do roku.
Takie parametry wzrostu cen materiałów budowlanych widzimy od połowy br. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zauważają, że w lipcu 2023 roku odnotowaliśmy wzrosty cen materiałów budowlanych na poziomie 3,6 proc. a więc na poziomie sprzed wyraźnych wzrostów inflacji.
Nadal najszybciej drożeje cement i wapno (+27 proc.), a także farby i lakiery (+12 proc.) i chemia budowlana (+10 proc.). Tak wyglądają różnice pomiędzy cenami z czerwca 2022 i bieżacego roku. Grupa PSB zanotowała wzrosty cen w 14 grupach towarów, ale podaje też informację o materiałach, które odrobinę w tym czasie staniały:
- izolacje wodochronne
- ściany i kominy
- otoczenie domu
- dachy i rynny
- izolacje termiczne
Najbardziej wyraźnie spadły jednak ceny drewna i płyt OSB. Tutaj spadek cen w ujęciu rok do roku sięga 27 proc.
Deweloperzy nie budują, więc ceny spadają. Do czasu
Jedną trzecią popytu na materiały budowlane generuje budownictwo mieszkaniowe. Pisaliśmy już o tym, że deweloperzy nadal nie są skłonni do ruszenia z nowymi inwestycjami i to mimo rekordów popularności, jakie bije Bezpieczny kredyt 2 proc. Ma to jednak swoje dobre strony. Brak wyraźnej aktywności inwestycyjnej deweloperów przekłada się na coraz bardziej wyraźne hamowanie wzrostu cen w branży budowlanej.
Ożywienie sprzedaży na rynku pierwotnym już jest jednak widoczne, więc niebawem do standardowej aktywności powrócą tak deweloperzy, jak samorządy. To może generować kolejne piki we wzrostach cen materiałów budowlanych.
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?