Bohoniki i Kruszyniany - Na Tatarskim Szlaku

Martyna Tochwin
Eugenia Radkiewicz (na zdjęciu) oprowadza turystów po meczecie w Bohonikach. - Serdecznie witamy wszystkich, którzy do nas zawitają, nieważne z jakich zakątków świata - zapewnia pani Eugenia. Fot. Martyna Tochwin
Tylko w Bohonikach i Kruszynianach można poczuć prawdziwy klimat Dalekiego Wschodu. Smakując pierekaczewnik w cieniu meczetu, przy dźwiękach tradycyjnych melodii tatarskich, łykniemy odrobinę Orientu.

Atrakcje w okolicy

Cmentarze – mizary w Bohonikach i Kruszynianach (na zdjęciu). Najstarszy kamień nagrobny w Kruszynianach, który udało się odczytać, pochodzi z 1744
Cmentarze – mizary w Bohonikach i Kruszynianach (na zdjęciu). Najstarszy kamień nagrobny w Kruszynianach, który udało się odczytać, pochodzi z 1744 r.

Cmentarze - mizary w Bohonikach i Kruszynianach (na zdjęciu). Najstarszy kamień nagrobny w Kruszynianach, który udało się odczytać, pochodzi z 1744 r.

Atrakcje w okolicy

Muzeum Ziemi Sokólskiej w Sokółce z działem tatarskim.

Drewniany młyn wodny z końca XIX wieku w Nietupie.

Arboretum im. Powstańców 1863 r. w Kopnej Górze.

Muzeum Ikon w Supraślu.

Muzułmański Dom Modlitwy oraz Tatarski Dom Modlitwy w Białymstoku.

Wiatraki w Malawiczach Dolnych.

Cmentarz wojskowy z 1991r. z grobami żołnierzy sowieckich poległych w 1944 r. w Sokółce.

Unikatowy rynek z odbiegającymi 12 uliczkami w Krynkach.

Szlak Tatarski to wyjątkowa atrakcja turystycznaPodlasia. Wiedzie między innymi przez Bohoniki i Kruszyniany, gdzie można zwiedzić zabytkowe meczety. W całej Polsce nie znajdziemy podobnego miejsca. Tylko na Podlasiu możemy wyruszyć szlakiem kultury i tradycji tatarskiej.

Rozciąga się on wokół malowniczego krajobrazu Wzgórz Sokólskich, Puszczy Knyszyńskiej oraz Pagórków Nadświsłockich. Mamy do wyboru dwa Szlaki Tatarskie: duży i mały. Szlak Tatarski Duży prowadzi nas przez Sokółkę, Bohoniki, Malawicze Górne, Krynki, Kruszyniany, Supraśl i Białystok. Mały Szlak Tatarski biegnie przez Kruszyniany, Józefowo, Królowe Stojło i Waliły Stację.

Pierwszy krok do muzeum

Kruszyniany i Bohoniki to miejsca, które koniecznie musimy odwiedzić. Warto jednak rozpocząć wędrówkę w Sokółce i zajrzeć do Muzeum Ziemi Sokólskiej. Jeden z działów jest poświęcony właśnie Tatarom. Można tam obejrzeć kolekcję eksponatów tatarskich, a także zapoznać się z historią tej narodowości w Polsce.

Bohoniki - pierwszy dłuższy przystanek. To tu w samym centrum malutkiej wsi stoi meczet. Góruje nad nim wieża z półksiężycem - symbolem wiary muzułmańskiej.

- Zapraszamy do nas serdecznie wszystkich, skąd by nie przyjechali - z radością wita odwiedzających Bohoniki Eugenia Radkiewicz.

To właśnie ona oprowadza turystów po meczecie, jednocześnie barwnie opowiadając o historii i tradycji Tatarów.

Wnętrze meczetu w Bohonikach, podobnie jak w Kruszynianach, podzielone jest na dwie części: większą dla mężczyzn i mniejszą dla kobiet. Oddzielone są od siebie drewnianą ścianą z otworem przykrytym firanką.

- To dlatego, żeby w czasie modlitwy mężczyźni nie rozpraszali się, patrząc na kobiety i odwrotnie - tłumaczy Eugenia Radkiewicz.

Jeczpoczmak z melodią w tle

Z Bohonik nie można wyjechać, nie zwiedzając wcześniej cmentarza. Tutejszy mizar istnieje od końca XVIII wieku. Najstarsza odnotowana na nim inskrypcja pochodzi z 1796 roku.

„Tatarska Jurta" w Kruszynianach – tutaj posmakujemy smakołyków kuchni tatarskiej przygotowywanych przez Dżennetę Bogdanowicz.
„Tatarska Jurta" w Kruszynianach – tutaj posmakujemy smakołyków kuchni tatarskiej przygotowywanych przez Dżennetę Bogdanowicz.

"Tatarska Jurta" w Kruszynianach - tutaj posmakujemy smakołyków kuchni tatarskiej przygotowywanych przez Dżennetę Bogdanowicz.

Warto zajrzeć też do "Domu Pielgrzyma", który znajduje się naprzeciw meczetu. Można tam zjeść typowe tatarskie potrawy, np. kołduny, pieróg z mięsem lub jabłkami czy pierekaczewnik.

Tatarskich smakołyków spróbować można także w Kruszynianach. "Tatarska Jurta" to ciekawy przystanek dla zwiedzających meczet i mizar. To właśnie tu przy dźwiękach tradycyjnych melodii tatarskich możemy posmakować takich potraw, jak: jeczpoczmaki, cebulniki, pieremiacze czy tatarska drożdżówka.

- Jeśli ludzie są zainteresowani naszą tradycją, kulturą, wielokulturowością, to zapraszamy do nas na takie właśnie klimaty - zachęca do przyjazdu Dżenneta Bogdanowicz, właścicielka "Tatarskiej Jurty".

W centrum mimbar

Kruszyniany zachwycą nas spokojem małej wsi oraz meczetu i mizaru schowanych wśród drzew.

Wnętrze meczetu w Kruszynianach jest bardzo podobne do tego w Bohonikach. Na ścianach wiszą muhiry, a podłogi wyściełają kolorowe dywany. Centralne miejsce w meczecie zajmuje mimbar - rodzaj ambony, oraz tradycyjny mihrab, czyli nisza, która wskazuje kierunek do Mekki.

Bohoniki i Kruszyniany są dziś centrum religijnym polskich muzułmanów. W okolicznych miejscowościach mieszka najwięcej Tatarów.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Turystka

Podlasie szczyci się tymi miejscami. I słusznie. Jednak warto by było pomyśleć o tak prozaicznej rzeczy jak połączenia z tymi miejscami, chociażby PKSami, co w chwili obecnej wygląda po prostu absurdalnie.

Dodaj ogłoszenie