Biedronki azjatyckie w Polsce. Znowu atakują! Jak wyglądają?...

  Biedronki azjatyckie w Polsce. Znowu atakują! Jak wyglądają? Czy są groźne?

  aip, agada

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Biedronki azjatyckie w Polsce. Jak wyglądają?
  Biedronki azjatyckie w Polsce. To już plaga. Jak wyglądają?
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©ARC

  Biedronki azjatyckie znowu w Polsce. To już plaga. Owady wywołują alergię. Jak wyglądają? Inwazja azjatyckich biedronek dotknęła cały kraj. Czy te biedronki mogą zagrażać naszemu życiu. Zdarzają się przypadki ugryzień. Czy ugryzienia azjatyckich biedronek są groźne? Jak wyglądają i czy należy się ich bać?

  Biedronki azjatyckie w Polsce to już plaga. Wchodzą do domów  Azjatyckie biedronki coraz częściej wchodzą do naszych domów. Zdarzają się też przypadki ugryzień. Czy ugryzienia azjatyckich biedronek są groźne? Jak wyglądają i czy należy się ich bać? Wyjaśniamy.

  Biedronki azjatyckie to tak naprawdę gatunek chrząszcza, choć wyglądem bardzo przypomina znane nam biedronki. Ostatnio coraz częściej słyszymy, że wiele z nich wchodzi do domów, a nawet gryzie ludzi. Czy jest się czego bać?

  Biedronki azjatyckie w Polsce. Wywołują alergię. Jak wyglądają?  Biedronki azjatyckie, lub też arlekiny, są bardzo podobne do naszych rodzimych biedronek. Można je łatwo pomylić, ale harmonia axyridis, może mieć więcej kropek i inne ubarwienie - biedronka azjatycka jest zmienna w ubarwieniu.

  - Teraz występują osobniki o barwie ciemnopomarańczowej lub czerwonej. Może być też czarna z czerwonymi kropkami albo żółta z czarnymi kropkami. Biedronka azjatycka może mieć od 0 do 23 kropek. Tuż za głową mają czarny rysunek w kształcie litery "M" - mówi prof. Jacek Twardowski z Katedry Ochrony Roślin na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

  Azjatyckie biedronki ugryzienia - czy są groźne?  Czy biedronka azjatycka jest groźna? Owszem, mogą gryźć ludzi i zwierzęta, ale czy ich ugryzienia są groźne? Uspokajamy: nie ma się czego bać! Co prawda, ugryzienia biedronek azjatyckich mogą prowadzić do reakcji alergicznych skóry, nie stanowi to jednak poważnego zagrożenia dla zdrowia, czy życia.

  Skąd się wzięły biedronki azjatyckie?

  Biedronki azjatyckie są gatunkiem inwazyjnym. W dziewiętnastym wieku azjatyckie biedronki sprowadzono do Stanów Zjednoczonych oraz Europy w celu zwalczania mszyc. Pochodzi ona z południowo-wschodniej Azji. W dzisiejszych czasach owady te wymknęły się spod kontroli, dlatego stanowią zagrożenie dla rodzimych biedronek.

  W okresie jesiennym możemy zaobserwować masowe wędrówki biedronek, które przemieszczają się w tereny górzyste. W czasie tego przesiedlenia mogą pojawiać się w zagłębieniach, takich jak framugi okienne czy futryny. O tej porze roku widzimy ich znacznie więcej. Szukają ciepła i miejsc do zimowania.

  Biedronki azjatyckie w Polsce. Wywołują alergię. Jak wyglądają?  - To powtarza się co najmniej od 10 lat. Sprowadzono ją m.in. do walki z mszycami, ale wymknęło się to spod kontroli. Biedronka azjatycka dotarła do Polski przez granice znajdując u nas znakomitą niszę ekologiczną. Wypiera rodzimą biedronkę siedmiokropkę - dodaje prof. Twardowski.

  Zobacz koniecznie: Tych owadów lepiej nie drażnić

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Najgroźniejsze wypadki z ciągnikami. Nawet Cimoszewicz zderzył się z traktorem

  Najgroźniejsze wypadki z ciągnikami. Nawet Cimoszewicz zderzył się z traktorem

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hotel Traugutta 3. Kolejne cztery gwiazdki rozbłysły w Białymstoku. Niezwykły design nawiązuje do historii

  Hotel Traugutta 3. Kolejne cztery gwiazdki rozbłysły w Białymstoku. Niezwykły design nawiązuje do historii