Na początku XX wieku właścicielem parceli położonej na rogu Warszawskiej i Orzeszkowej był Hirsz Zbar. Prowadził on przędzalnię, w której w 1907 roku zatrudniał 50 robotników. W 1910 roku na działce stały trzy murowane budynki. Pierwszy, mieszkalny, który zachował się do naszych czasów i dwa fabryczne - tak o domu przy ul. Warszawskiej 68 napisał Andrzej Lechowski w książce "Ulica Warszawska".
Budynek stał u zbiegu ul. Warszawskiej z Orzeszkową. Został właśnie rozebrany.
Czytaj też: Piasta 6 rozebrana przedwcześnie. Kara w rękach prezydenta
- Nie był wpisany do rejestru zabytków województwa podlaskiego, nie był włączony ani do wojewódzkiej, ani do gminnej ewidencji zabytków, nie był także usytuowany na obszarze miasta wpisanym do rejestru zabytków, ani w części pierzei ulicy Warszawskiej wpisanej do rejestru zabytków. Rozbiórka budynku nie wymagała ani pozwolenia, ani uzgodnienia konserwatora zabytków - mówi Kamila Bogacewicz z magistratu.
Czytaj też: Kamienica przy ul. Warszawskiej 64 zostaje. Planowany blok stanie nie w miejscu, ale obok zabytku
Jak wynika z reklam wiszących na ogrodzeniu w miejscu domu Zbara powstaną apartamenty. Również w miejscu, w którym stał rozebrany niedawno dom o numerze 66.
Czytaj też: Ulica Warszawska. Taka porządna, a jednak
W lutym Czytelnicy alarmowali nas, że rozebrana ma być też sąsiednia kamienica - przy ul. Warszawskiej 64. Czyli wciągnięty do gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków budynek z 1936 roku. Okazało się, że nikt kamienicy rozbierać nie będzie.
Zobacz także:
Rozbiórka kamienicy na rogu Kijowskiej i Młynowej Białystok (18.02.2019)
Lucyna Nenow - wizyta prezydenta Dudy w Jaworznie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?