Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Tablice zostaną, bo nie ma pieniędzy na zmianę z językiem angielskim

Magdalena Kuźmiuk
Choć w większości ciekawe miejsca na mapie zwiedzania Białegostoku są opisane w przynajmniej dwóch językach, w centrum są jeszcze tablice, które historię tych miejsc opowiadają tylko po polsku
Choć w większości ciekawe miejsca na mapie zwiedzania Białegostoku są opisane w przynajmniej dwóch językach, w centrum są jeszcze tablice, które historię tych miejsc opowiadają tylko po polsku Anatol Chomicz
Zagraniczny turysta nie przeczyta historii cmentarza rabinackiego. Musi liczyć na życzliwego przechodnia, który mu ją opowie

Nie dysponujemy w budżecie środkami na wymianę tablic, dlatego w tym roku najprawdopodobniej nie będzie to możliwe - rozkłada ręce Anna Kowalska z magistratu. Ale zapewnia, że miasto postara się o pieniądze na przyszły rok, by wtedy móc zaktualizować przestarzałe tablice i uzupełnić je o język angielski.

Mowa o dwóch tablicach informacyjnych ustawionych w centrum. Jedna przy Parku Centralnym od strony ul. Marjańskiego, która informuje turystów o tym, że kiedyś w tym miejscu był cmentarz żydowski. Druga - na Rynku Siennym, przekazuje podobną informację o cmentarzu ewangelickim. Obie jednak zawierają historyczne dane, które jest w stanie poznać jedynie turysta mówiący po polsku.

Przed tygodniem opisywaliśmy sytuację, w której znaleźli się turyści z Norwegii. Studenci byli żywo zainteresowani historią parku, jednak z tablicy informacyjnej nie rozumieli ani słowa. Padło wtedy pytanie, czy Białystok jest dobrze przygotowany do sezonu turystycznego.

- Jesteśmy dobrze przygotowani - zapewnia Anna Kowalska. - Miasto, we współpracy z PTTK, zapewnia funkcjonowanie dwóch punktów informacji turystycznej: Multimedialnego Centrum Informacji Turystycznej w bramie Pałacu Branickich i pałacowych pawilonach oraz Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Kościelnej 1a. Będą wakacyjne kursy zabytkowego jelcza „Ogórka”. Przewodnicy PTTK poprowadzą kolejną edycję akcji „Lato z zabytkami”. Do dyspozycji turystów jest sześć szlaków turystycznych: Esperanto i wielu kultur, Branickich, Fabrykantów, Świątyń, Architektury drewnianej, Bojar.

Urzędnicy zapewniają, że wszystkie materiały dostępne w punktach informacji turystycznej są wydawane przez miasto w wielu językach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny