MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Straż Miejska przypomina właścicielom posesji, że są zobowiązani do dbania o chodniki położonych wzdłuż nieruchomości

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Za niewywiązywanie się z obowiązku odśnieżania, właściciele odpowiedzialni mogą być ukarani mandatem karnym w wysokości 100 zł, natomiast za nieusuwanie sopli bądź nawisów przewidziany jest mandat karny w wysokości do 500 zł.
Za niewywiązywanie się z obowiązku odśnieżania, właściciele odpowiedzialni mogą być ukarani mandatem karnym w wysokości 100 zł, natomiast za nieusuwanie sopli bądź nawisów przewidziany jest mandat karny w wysokości do 500 zł. Wojciech Wojtkielewicz
Białostocka Straż Miejska przypomina, że właściciele, użytkownicy, zarządcy nieruchomości zobowiązani są do utrzymania czystości i porządku na chodnikach położonych wzdłuż nieruchomości. Obecne warunki pogodowe sprawiają, że nieodśnieżony chodnik może zagrażać bezpieczeństwu przechodniów. Za niewywiązywanie się z obowiązku odśnieżania, właściciele odpowiedzialni mogą być ukarani mandatem karnym.

Zgłoszenia dotyczące nieuprzątnięcia śniegu lub lodu z chodnika

Krzysztof Tyszka ze Straży Miejskiej w Białymstoku informuje, że do Dyżurnego Straży Miejskiej w Białymstoku w okresie od 01.12.2023 r. do 08.01.2024 r. wpłynęły łącznie 84 zgłoszenia dotyczące nieuprzątnięcia śniegu lub lodu z dróg dla pieszych. Część ze zgłoszeń skończyła się nałożeniem kary, jednak nie wszystkie zgłoszenia okazały się zasadne. W części przypadków obowiązek usunięcia śniegu należał do miasta. W takim wypadku sprawa przekierowywana jest do samorządu.

Po otrzymaniu zgłoszenia, na miejsce udaje się patrol Straży Miejskiej. W przypadku stwierdzenia zalegającego śniegu lub oblodzenia we wskazanym miejscu, funkcjonariusze zwracają się do właściciela lub zarządcy nieruchomości z wezwaniem do usunięcia śniegu - wyjaśnia mł. specj. Krzysztof Tyszka ze Straży Miejskiej w Białymstoku.

Do obowiązków właścicieli i zarządców nieruchomości należy oczyszczanie chodników ze śniegu i lodu oraz usuwanie błota i innych zanieczyszczeń. Usunięty śnieg czy lód może być pryzmowany na skraju chodnika od strony jezdni, jednak nie może on utrudniać ruchu pieszych i pojazdów oraz nie może być zgarniany bezpośrednio z chodników na jezdnię. Śliskość chodników powinna być likwidowana poprzez posypywanie chodników materiałami szorstkimi, np. piaskiem. Zalegający śnieg na chodnikach powoduje ich śliskość, co może stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub życia osób z nich korzystających.

Właściciele nieruchomości zobowiązani są także do usuwania sopli lodowych

Ponadto właściciele nieruchomości zobowiązani sią do usuwania sopli lodowych i nawisów śniegu z dachów i gzymsów budynków, niezwłocznie po ich pojawieniu się - informuje Krzysztof Tyszka.

Mogą one stanowić zagrożenie dla pieszych oraz samochodów znajdujących się w pobliżu budynku. Do tak niebezpiecznych dla życia i zdrowia sytuacji właściciele nie powinni dopuszczać. Jeśli sople i nawisy śnieżne na dachach się pojawią, powinni do czasu ich usunięcia miejsce to zabezpieczyć, a piesi powinni w tym czasie nie chodzić pod zwisającymi soplami i nawisami śnieżnymi.

Za niewywiązywanie się z obowiązku odśnieżania, właściciele odpowiedzialni mogą być ukarani mandatem karnym w wysokości 100 zł, natomiast za nieusuwanie sopli bądź nawisów przewidziany jest mandat karny w wysokości do 500 zł. Dodatkowo jeżeli osoba, na której ciążył obowiązek utrzymania czystości w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy zgodnie z art. 117 kodeksu wykroczeń grozi do 1500 zł.

Zobacz też:Wypadek wojskowej ciężarówki na Podlasiu. W okolicach miejscowości Starzyna pojazd wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Rannych 8 żołnierzy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny