MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Podlaski WIOŚ ma własny Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba informuje o utworzeniu w Białymstoku Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej
Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba informuje o utworzeniu w Białymstoku Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Wojciech Wojtkielewicz
Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej WIOŚ powstał w Białymstoku. To ósma taka jednostka w kraju, a jej zadaniem jest ściganie przestępców zanieczyszczających środowisko w województwie podlaskim. Na razie wydział liczy pięć osób, ale będzie szukał nowych pracowników.

Formalnie WZPŚ Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska funkcjonuje od grudnia 2022 roku, ale osoby w nim zatrudnione działały już wcześniej w ramach grupy interwencyjnej.

- To ważny dzień w walce z przestępcami środowiskowymi. Województwo podlaskie zostało wzmocnione o zbrojne ramię składające się z byłych policjantów, którzy doskonale wiedzą, jak radzić sobie z tymi, którzy chcą łamać prawo. Efekt mrożący, którzy chcemy zastosować to podniesiona wykrywalność oraz podniesienie dolnej i górnej granicy odpowiedzialności karnej. Instrumenty takie jak system SENT czy uszczelnione transgraniczne przemieszczanie ma sprawić, że ten, kto będzie chciał przywieźć do Polski nielegalne odpady czy porzucić je dla korzyści finansowych trzy razy się zastanowi – podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba i dodał, że kary za mają być na tyle surowe, że nikomu nie będzie się opłacało popełniać przestępstw związanych z niszczeniem środowiska.

Czytaj również:

Ósmy taki wydział w Polsce

Przypomniał też, że przestępcy środowiskowi w 2021 roku wpłacili na rzecz NFOŚ 1 mln zł, w 2014 roku – 1,5 tys. zł. Teraz, po zmianach prawa, kary mogą sięgać 10 mln zł. Białostocki wydział jest ósmym takim w kraju, a docelowo ma być ich 16, czyli w każdym województwie.

– Bardzo nas cieszy dzisiejsza inauguracja Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej. W Podlaskiem jest on bardzo potrzebny, by skutecznie i w trybie interwencyjnym podejmować skuteczne działania w zakresie ochrony, by nie było u nas przestępczości środowiskowej – stwierdził wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski dodając, że Podlaskie słynie z pięknej przyrody, więc trzeba to utrzymać i poprawiać.

Czytaj również:

Z kolei p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magda Gosk, podkreśliła, ze zwalczanie przestępstw przeciwko środowisku to jeden z najważniejszych priorytetów, jakie stoją przed Inspekcją Ochrony Środowiska. – Inspekcja przekształca się i modernizuje. Bardzo ofensywnie wchodzimy w nowe obszary, stosujemy nowe techniki działania, właśnie po to, aby zapewnić, że środowisko, w którym żyjemy będzie czyste i niezagrożone działaniami przestępczymi – mówiła Magda Gosk.

Konieczna współpraca z innymi

Na potrzebę zwalczania przestępczości środowiskowej wskazał też p.o. zastępcy GIOŚ Krzysztof Gołębiewski, bo tylko takie działania zapewniają bezpieczeństwo ekologiczne naszego kraju. Dlatego tak potrzebna jest współpraca z innymi służbami, które zajmują się zwalczaniem przestępczości środowiskowej, m.in. z policją, strażą graniczną czy KAS.

Jak z kolei stwierdził Podlaski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Mirosław Michalczuk, Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej ma gwarantować bezpieczeństwo ekologiczne obywatelom.

– Chcemy to zrobić przez skuteczniejsze działanie. Ten wydział zawsze będzie interweniował w przypadkach uzasadnionych podejrzeń popełnienia przestępstwa lub wykroczenia. Aby skuteczniej działać wydział będzie mógł prowadzić obserwacje, rejestrowanie nawet z wykorzystaniem techniki satelitarnej. Będzie też prowadził bieżąca analizę zagrożeń, których źródłem są m.in. informacje medialne i zgłoszenia obywateli – wyliczał Mirosław Michalczuk.

Będzie więcej ludzi i sprzętu

Na razie wydział liczy pięć osób i planowane są nabory inspektorów. W zespole pracuje dwóch emerytowanych funkcjonariuszy, ale kierownictwu szczególnie zależy na ludziach młodych: - Chodzi o to, żeby przekazać im nasze doświadczenia. Jesteśmy też zainteresowani osobami z praktyką w prowadzeniu postępowań karnych – tłumaczył naczelnik Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej WIOŚ w Białymstoku Janusz Górka (emerytowany policjant, który zwalczał korupcję).

Czytaj również:

Dodał ponadto, że jego wydział dysponuje m.in. dronami, fotopułapkami i odzieżą ochronną do działań w terenie, ale będą kolejne zakupy sprzętu. Inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej będą pracowali w systemie zmianowym, więc przez całą dobę będą gotowi do przeciwdziałania przestępczości przeciwko środowisku.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny