Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Pierwsze miodobranie w miejskiej pasiece. Zebrano około 15 litrów miodu! (ZDJĘCIA, WIDEO)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Owady zadomowiły się na skwerze przy Atrium Biała. Jest już pierwszy miód
Owady zadomowiły się na skwerze przy Atrium Biała. Jest już pierwszy miód Wojciech Wojtkielewicz
Mamy pierwszy miód, zebrany z miejskiej pasieki. Ponad 35 tys. pszczół, które jesienią zamieszkały na skwerze przy Atrium Biała, zapracowało na pierwsze 15 litrów miodu. Słoiczki z cennym produktem będą rozdawane w celach promocyjnych.

Pszczoły z białostockiej miejskiej pasieki znakomicie przezimowały i od pierwszych ciepłych dni pracują. Z uli został wybrany pierwszy miód. Wytworzony z mieszanki nektaru wierzb, mniszków lekarskich, kasztanowców, klonów i drzew owocowych specjalnie posadzonych w pobliżu pasieki. Ramki były wypełnione po brzegi!

- Jestem zaskoczony, że w ramkach jest tyle miodu. Są bardzo ciężkie. Jeśli przez cały sezon uda nam się zebrać ok. 50 litrów miodu, będziemy mieć ok. 250 słoiczków miodu - mówił Tadeusz Truskolaski, który w środowe przedpołudnie asystował pszczelarzowi Mikołajowi Makowi, opiekującemu się na co dzień pszczołami na skwerku przy Atrium Biała.

W całym sezonie planowane jest pobranie od 10 do 15 kg miodu z każdego ula (w sumie 50-75 kg surowca). Miód po odwirowaniu i oczyszczeniu zostanie przebadany i dopiero wtedy zapakowany w małe słoiczki. Miodu nie będzie można sprzedawać. Trafi do gości odwiedzających miasto lub do mieszkańców przy okazji różnych uroczystości. Białostocka pasieka miejska nie jest produkcyjna. Przede wszystkim stanowi projekt edukacyjny. To element programu „Ochrony owadów zapylających na obszarze Białegostoku”.

- Pomysł utworzenia pierwszej miejskiej pasieki w Białymstoku powstał przy okazji zakładania łąk kwietnych, jako naturalna kontynuacja tego projektu. Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę naszych mieszkańców na rolę i wielkie znaczenie tej grupy zwierząt dla życia człowieka i innych organizmów żywych – mówił prezydent Tadeusz Truskolaski.

Zobacz też:Miejska pasieka już jest w Białymstoku. W każdym ulu mieszka prawie 35 tysięcy pszczół. Na wiosnę ma być miód

W tym roku powierzchnia białostockich łąk kwietnych została powiększona do ponad 7 ha. Głównie za sprawą samych mieszkańców, którzy chcieli mieć je w sąsiedztwie. Prace związane z zakładaniem łąk kwietnych rozpoczęły się w pierwszej połowie kwietnia. Pola słonecznikowe i rzepakowe, łąki bylinowe i jednoroczne tak jak w ubiegłym roku będą zdobiły miasto i wpływały na jego bioróżnorodność. Łąki powstają na terenie miasta w pasach drogowych i na działkach gminnych. Tereny te są obsadzane tradycyjnymi odmianami roślin kwitnących. Zakładane są także pola rzepakowe i słonecznikowe. W tym roku słoneczniki będą rosły w trzech piętrach.

Same ule są elementem uzupełniającym cały program. Przypomnijmy, że na na skwerze przy ul. Augustowskiej stanęły w listopadzie. Dla bezpieczeństwa ule zostały ustawione za rzeką. Miejską pasiekę tworzy w sumie pięć uli. Cztery są zabytkowe. Jest wśród nich ok. 100-letnia barć. Obok, dla porównania, stoi też jeden ul współczesny. W każdym zamieszkała królowa i około 35 tys. pszczół.

Wszystkie owady zadomowiły się na skwerze. I nie przeszkadza im nawet sąsiedztwo ruchliwej ul. Branickiego, zaś doświadczony pszczelarz Mikołaj Mak uważa, że pszczoły mają w tym miejscu dobre warunki. Są probierzem czystości. Jeśli więc będą w dobrej kondycji, to spaliny nie będą im zagrażać. A miód, który wytwarzają jest bezpieczny.

Na Podlasiu nie brakuje pięknych i urokliwych miejsc na wycieczkę

Miejsca w Podlaskiem idealne na wycieczkę w weekend. Pomysły...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny