Białystok. Nie ma możliwości zawieszenia opłat w zaśnieżonej strefie płatnego parkowania. Ani przy każdym innym kataklizmie

OPRAC.: wal
Tak było na białostockich ulicach i parkingach w pierwszej dekadzie lutego Wojciech Wojtkielewicz
Nie ma znaczenia, czy będzie to zima czy powódź stulecia, epidemia czy inna klęska żywiołowa, lub katastrofa. Władze miasta nie mają kompetencji, by zawiesić opłaty w strefie płatnego parkowania. Kierowcy w takim przypadku muszą płacić, nawet jeśli nie ma normalnych warunków do parkowania.

O rozważenie zawieszenia opłat w strefie płatnego parkowania zwrócił się do prezydenta w interpelacji radny Henryk Dębowski. Wskazywał na bardzo trudną sytuacją na białostockich drogach, chodnikach i parkingach, które w wyniku intensywnych opadów śniegu zostały zasypane. Zawieszenie opłat miałoby obowiązywać do czasu unormowania sytuacji na ulicach.

Czytaj też: Strefa płatnego parkowania pod śniegiem, ale płacimy, jakby śniegu nie było

- Biorąc pod uwagę prośby mieszkańców i napływające informacje, o braku dostępności miejsc postojowych z powodu zalegającego na parkingach śniegu, podjęcie takiej decyzji jest w pełni uzasadnione – podnosił Henryk Dębowski.

Szef klubu PiS zaapelował też o dopilnowanie firm, które zostały wybrane w przetargu na zimowe utrzymanie Miasta Białegostoku, aby należycie wywiązywały się z podpisanej z miastem umowy.

Czytaj też: Mieszkańcy zastanawiają się czy nie złożyć pozwu przeciwko miastu. Za śnieg i lód na ulicach (zdjęcia)

W odpowiedzi sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk z upoważnienia prezydenta przypomniał, że korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za postój pojazdów w strefie płatnego parkowania. Powołał się też na przykłady z innych miast, które w przeszłości ze względu na trudne warunki atmosferyczne spowodowane obfitymi opadami śniegu zdecydowały się na wprowadzenie czasowego zawieszenia pobierania opłat.

- Jednakże w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie (sąd orzekł, że rada gminy (miasta) ma kompetencje wyłącznie do: ustalenia stref płatnego parkowania, wysokości poboru tych opłat – odpowiedział Krzysztof Karpieszuk. - Sąd wskazał również, iż ustawa o drogach publicznych nie przewiduje instytucji „zawieszania pobierania opłat”, ani też nie upoważnia rady gminy (miasta) do wprowadzenia tej instytucji w drodze aktu prawnego.

Białystok. Raport z ataku zimy w połowie stycznia. Nabój śni...

Sekretarz dodał, że analogiczna sytuacja nastąpiła przy próbach wprowadzenia „czasowego zawieszenia opłat w strefach płatnego parkowania” z uwagi na wystąpienie na terenie kraju stanu epidemii.

- Akty prawne, na podstawie których zaniechano poboru opłat w strefach płatnego parkowania były przedmiotem rozstrzygnięć organów nadzorczych oraz sądów. Jednoznacznie stwierdzano istotne naruszenie prawa w zakresie wykroczenia poza udzielone upoważnienie ustawowe – uzasadniał sekretarz.

Co do apelu o dopilnowanie firm odśnieżających miasto, Krzysztof Karpieszuk odpowiedział, że urzędnicy kontrolują wykonawców, a w przypadku stwierdzeniu nieprawidłowości nakładane są kary.

Przypomnijmy, że zgodnie z informacją prezydenta na ostatniej sesji rady miasta kary nałożone na firmy mogą wynieść nawet milion złotych.

Czytaj też: Prezydent Białegostoku przedstawił radnym raport o odśnieżaniu miasta. Zaatakował PiS za konferencję prasową i udział w niej radcy prawnego

Czytaj też: Radni PiS poprosili o ocenę umowy na odśnieżanie Białegostoku. Prawnik: Jest dobra, ale miasto źle nadzoruje jej wykonanie (zdjęcia)

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Podziękuj obozowi rządzącemu krajem ... że nie dofinansowuje samorządów.

G
Gość

tam gdzie jest PO tam jest niemoc, musza doić ludzi

G
Gość

Nie ma stanu epidemi. Miasto może ustawić opłatę 0 zł, albo zmniejszyć strefę płatnego parkowania np. na Rynku Kościuszki od Spółdzielczej do Sienkiewicza. To jest niekompetencja urzędników.

Dodaj ogłoszenie