Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Naukowcy dyskutowali o profilaktyce i leczeniu raka gruczołu krokowego. Konferencja w Białostockim Centrum Onkologii (ZDJĘCIA)

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Konferencja naukowa pod hasłem „Profilaktyka i leczenie raka gruczołu krokowego – gdzie jesteśmy?” w Białostockim Centrum Onkologii.
Konferencja naukowa pod hasłem „Profilaktyka i leczenie raka gruczołu krokowego – gdzie jesteśmy?” w Białostockim Centrum Onkologii. Wojciech Wojtkielewicz
Grono lekarzy, naukowców oraz osób, dla których temat dbałości o zdrowie mężczyzny jest szczególnie ważny, spotkało się w Białostockim Centrum Onkologii. W piątkowe (3 grudnia) popołudnie odbyła się bowiem konferencja naukowa pod hasłem „Profilaktyka i leczenie raka gruczołu krokowego – gdzie jesteśmy?”.

Spotkanie rozpoczęło się podsumowaniem listopadowej akcji BCO adresowanej do mężczyzn pod hasłem #szybcyizdrowi. Następnie naukowcy zabierali głos, poruszając różne aspekty tematu męskiego zdrowia.

Pojawiły się bardziej specjalistyczne wątki, jak np. rola leczenia izotopowego czy Enzalutamidu w leczeniu raka prostaty, CyberKnife, czyli skuteczna radioterapia czy też - Festina Lente, czyli szybka i łagodna terapia onkologiczna. Oprócz tego nie zabrakło głosów odnoszących się do doświadczenia samych pacjentów, jak też wątków filozoficznych, próbujących chociażby zdefiniować szczęście "po męsku".

Dużym zainteresowaniem cieszyła się debata trzech wybitnych profesorów-urologów: Tomasza Borkowskiego, Romana Sosnowskiego i Jakuba Żołnierka.

Przeczytaj też:

Jedna z prelegentek - prof. Joanna Didkowska, kierownik Krajowego Rejestru Nowotworów oraz Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, przytoczyła dane epidemiologiczne, które niestety, nie są optymistyczne:

- Rocznie ok. 18 tys. mężczyzn w Polsce choruje na raka gruczołu krokowego. Obserwujemy też zróżnicowanie regionalne i akurat Podlasie jest tym regionem, gdzie ten nowotwór występuje rzadziej, choć różnice są niewielkie.

Prof. Didkowska jest przekonana, że nowotwór gruczołu krokowego będzie występował coraz częściej:

- Nasza populacja starzeje się, a starsi mężczyźni mają większe ryzyko zachorowania na raka gruczołu krokowego. 90 proc. tych nowotworów występuje po 60. roku życia, a zgonów - po 70. roku życia. Jest też kłopot związany z podejściem do tego nowotworu, bo nie ma profilaktyki pierwotnej, a profilaktyka wtórna też jest trudna, gdyż test PSA nie jest testem przesiewowym. Musi mu towarzyszyć badanie przedmiotowe, czyli konieczna jest wizyta u urologa. Sam wynik testu o niczym nie świadczy.

Przeczytaj też:

Dariusz Duma, filozof i doradca biznesowy, zastanawia się, dlaczego panowie mają problemy z udaniem się do specjalistów:

- Mężczyźni nie badają się tak jak wszyscy ludzie, bo kobiety też nie badają się. Dlaczego? Bo zawsze jest coś ważniejszego, poza tym uczy się nas od zawsze, że mężczyzna to macho, heros, który nikogo nie potrzebuje. Wszyscy też w jakimś stopniu boimy się wyniku badań, wolimy nie znać prawdy. A wiemy, że aby zawalczyć o swoje szczęście, trzeba mieć świadomość, że coś może pójść nie tak.

Jak mężczyźni mogą zapobiegać nowotworom gruczołu krokowego? Recepta wydaje się być prosta:

- Trzeba raz w roku iść do urologa i dać się zbadać, nie tylko zrobić test. No i zmienić tryb życia - kontrolować wagę, zdrowo odżywiać się, czyli unikać np. czerwonego mięsa oraz ruszać się - doradza kierownik Krajowego Rejestru Nowotworów.

Przeczytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny