Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostockie Muzeum Wsi. Lewitowanie na Chmurze wśród drzew. To możliwe!

Redakcja
„Chmura” rozpięta jest między drzewami na terenie białostockiego skansenu. Ta instalacja to efekt stypendium prezydenta Białegostoku dla młodych twórców, które otrzymała Agnieszka Kacprzak.
„Chmura” rozpięta jest między drzewami na terenie białostockiego skansenu. Ta instalacja to efekt stypendium prezydenta Białegostoku dla młodych twórców, które otrzymała Agnieszka Kacprzak. Wojciech Wojtkielewicz
Relaks na łonie natury na wielkim, przezroczystym hamaku - z takiej atrakcji w skansenie będzie można skorzystać niebawem

Pracowaliśmy już z drewnem i nad scenografią do spektaklu, tym razem chcieliśmy poeksperymentować z innym materiałem, tak by było to wyzwanie także dla nas konstruktorów. Zależy nam na tym, by działać w przestrzeni publicznej, tworzyć obiekty użytkowe i obserwować reakcje ludzi na te przedziwne formy - opowiada Agnieszka Kacprzak, architekt i projektantka instalacji „Chmura”.

Wspólnie Łukaszem Szczepanowiczem tworzy nietypową platformę widokową, z której będzie można podziwiać przyrodę. Wielki transparenty hamak rozpięty będzie między drzewami na wysokości około metra. Powstaje właśnie w Białostockim Muzeum Wsi. Konstrukcja budowana jest z lin stalowych, siedzisko to misternie splecione 10-centrymetrowe pasy ze specjalnej grubej folii pcv.

- „Chmura” to miejsce do spotkań, relaksu i odpoczynku. Każdy może wygodnie się rozłożyć i relaksować na łonie natury - mówi projektantka. - Na początku mieliśmy pomysł, by stworzyć coś na kształt latającego dywanu. Chcieliśmy, żeby ta konstrukcja była jak najlżejsza, by dawała wrażenie tego, że człowiek na niej lewituje i unosi się na czymś lekkim.

Ażurowa instalacja wykonana z przezroczystego syntetycznego tworzywa wygląda bardzo futurystycznie i daje ciekawy kontrast dla natury. Tworząc tę konstrukcję projektanci stosowali bowiem sloty wykorzystywane w tkaninach dwuosnowowych.

„Chmura” ma być gotowa w tym tygodniu. W skansenie powinna być eksponowana przez około miesiąc. Możliwe, że zostanie przeniesiona.

- To obiekt tymczasowy, najlepiej się prezentuje w ciepłej aurze. Chcielibyśmy, by wisiał tu jak najdłużej, ale wszystko zależy od pogody - mówi Agnieszka Kacprzak. - „Chmura” to konstrukcja eksperymentalna. Projektowaliśmy ją, by mogła być eksponowana także w innym miejscach niż skansen, najlepiej wygląda w otoczeniu przyrody.

To nie pierwsza praca tego duetu na Podlasiu. Wcześniej wspólnie stworzyli drewniany pawilon, który wczesną jesienią 2013 roku prezentowany był w niecce po osuszonym stawie w ogrodach przy Pałacu Branickich. Dziś konstrukcja ta znajduje się w miejscowości Szczyty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny