MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białostoccy naukowcy z Zakładu Medycyny Estetycznej UMB przeprowadzili badania, że duże usta u kobiet są passe, a u mężczyzn jak najbardziej

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Usta są tym elementem twarzy, który niewątpliwie przyciąga uwagę. A co kształt i rozmiar ust mówi o tobie?
Usta są tym elementem twarzy, który niewątpliwie przyciąga uwagę. A co kształt i rozmiar ust mówi o tobie? Źródło: Pixabay
Zaskakujące badania białostockich medyków na temat idealnych proporcji twarzy. Według badań za bardziej atrakcyjne uważane są kobiety z mniejszymi ustami oraz mężczyźni z powiększonymi wargami! Czy to oznacza, że panie powinny zrezygnować z zabiegów modelowania ust, a panowie zaprzyjaźnić się z kwasem hialuronowym?

Powiększanie ust jest jednym z najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej, któremu panie bardzo chętnie poddają się. W powszechnej opinii duże usta są uważane za bardziej atrakcyjne i zmysłowe. Oczywiście, tzw. rybie usta, powiększone do nadnaturalnych rozmiarów często budzą mieszane uczucia. Niemniej, moda na wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w wargi nie mija.

Białostoccy naukowcy zbadali, co nam się podoba

Jak się jednak okazuje, badania białostockich medyków obalają hipotezę o większej atrakcyjności powiększonych ust u pań.
Zespół naukowców z Zakładu Medycyny Estetycznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pod przewodnictwem prof. Andrzeja Przylipiaka przeprowadził badania nad wpływem proporcji twarzy na jej atrakcyjność. Badacze wzięli pod uwagę rozmiary trzech elementów twarzy – ust, nosa i oczu.

Stworzyli kolaże fotografii, na których widać było pięć twarzy tej samej osoby (kobiety lub mężczyzny). Twarze na danej fotografii zostały zmodyfikowane komputerowo i każda z nich różniła się proporcjami jednej, wybranej części – oczu, ust lub nosa.

I tak na przykład, jedna twarz miała niezmienione proporcje ust, dwie twarze miały powiększone usta (o 5% i 10%) i dwie twarze miały pomniejszone usta (również o 5% i 10%). Kolaże były pokazywane grupie 167 badanych (kobiet i mężczyzn), którzy mieli wybrać jedną – najbardziej ich zdaniem atrakcyjną – twarz.

Kobiety z mniejszymi ustami piękniejsze

Wyniki badań odnośnie preferowanej wielkości ust zaskoczyły naukowców. Okazało się, że zarówno mężczyźni jak i kobiety najchętniej wybierali twarze kobiet z pomniejszonymi ustami! Twarze kobiet z pomniejszonymi ustami wybrało ponad 40% badanych, z powiększonymi – ponad 29%, zaś oryginalny rozmiar ust wskazało niecałe 30%.

Czy to oznacza, że kanony urody się zmieniają?

- Trudno określić czy trendy się zmieniają. Nie były one przedmiotem naszych badań - mówi prof. Andrzej Przylipiak z Zakładu Medycyny Estetycznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Nas zajmowało pytanie: jakie proporcje podobają się ludziom, czyli są atrakcyjne? Wyniki wskazały, że większa część obserwatorów uważa mniejsze usta jako bardziej atrakcyjne, ale nie należy mylić tego pojęcia z "pomniejszaniem" ust. Proszę zwrócić uwagę, że części obserwatorom (choćby nawet tej mniejszej części) w dalszym ciągu podobają się panie o pełnych ustach.

Mężczyźni o pełnych ustach bardziej atrakcyjni?

Co ciekawe, w odniesieniu do twarzy męskich wyniki były odwrotne – badani uważali za atrakcyjniejsze wizerunki panów z powiększonymi ustami! Wybrało je 36,6% badanych. Twarze z pomniejszonymi ustami wskazało 36,2%, zaś naturalny rozmiar ust wybrało 28,7% badanych.

Czy to oznacza, że panowie powinni zaprzyjaźnić się z kwasem hialuronowym?

- Rzeczywiście, większa część obserwatorów uważa mężczyzn o pełnych wargach jako bardziej atrakcyjnych - przyznaje prof. Przylipiak i zastrzega - nie odważę się jednak sugerować panom wyboru postępowania.

Kanon urody rodem z mang

Wyniki badań odnośnie preferowanej wielkości oczu i nosa nie zaskoczyły naukowców. Za ładniejsze uznawano twarze kobiece z powiększonymi oczyma oraz pomniejszonymi nosami.

Badania białostockich medyków potwierdzają, że coraz bardziej upowszechnia się kanon urody rodem z japońskich mang: z nienaturalnie dużymi oczyma oraz małymi ustami i nosem. Należy jednak pamiętać, że to, jakie twarze uważamy za piękne, jest uwarunkowane kulturowo. Inne kanony panują np. w Polsce, a inne w Malezji.

A jakie są nasze, podlaskie kanony? Elżbieta Lichanów, organizatorka wyborów miss i mistera Podlasia, zauważa, że w ciągu ostatnich lat promowany jest jak najbardziej naturalny wygląd:

- Dziewczyna, która ma największe szanse zostać miss, nie powinna być "zrobiona". Nie może mieć żadnych wyraźnych poprawek, nadnaturalnie dużych, sztucznych ust czy też twarzy wypełnionej botoksem. Taki sztuczny wzorzec jest popularny np. w krajach latynoskich, gdzie operacje są na porządku dziennym, ale u nas stawia się na naturalność. No i ważne są, oczywiście, odpowiednie proporcje ciała. Kobieta musi też wyglądać zdrowo, nie powinna być wychudzona.

Elżbieta Lichanów dodaje, że w przypadku mężczyzn, którzy startują w wyborach mistera, mniej liczy się twarz, a bardziej sylwetka, która musi być wysportowana, ale nie "napakowana". To nie są bowiem zawody kulturystów.

Zarówno badania badania podlaskich medyków, jak i głosy ekspertów od urody potwierdzają, że nadmierna sztuczność nie jest pożądana. Ważna jest naturalność, proporcjonalność i zdrowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny