MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne leki 65 Plus – koniec ograniczeń dla seniorów, a także niepełnoletnich. Kiedy zmiany? Od 1 lipca jest też nowa lista tych leków

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Darmowe leki dla seniorów od 65. roku życia oraz dla niepełnoletnich wcale nie są tak łatwe do zdobycia, bo nie każdy medyk może wystawić receptę. Wkrótce już koniec tych ograniczeń. Ministerstwo Zdrowia informuje też o nowej liście tych leków. Zobacz, jakie są zmiany i od kiedy.

Spis treści

Od kiedy darmowe leki dla seniorów 65 Plus bez ograniczeń?

Darmowe leki dla seniorów 65 Plus są wprowadzono w 2023 r. Wcześniej można było otrzymać je na receptę dopiero od 75. roku życia. Jednocześnie wprowadzono bezpłatne leki dla osób niepełnoletnich. Pacjenci z tych grup mają jednak problem z dostępem do medykamentów, bo przepisywać ich nie mogą osoby pracujące prywatnie. Jak zapowiada Ministerstwo Zdrowia, ma to się zmienić już w trzecim kwartale 2024 r.

Aptekarz sięga po leki na receptę
Bezpłatne leki przysługujące uprawnionym to te, które w innych przypadkach mogą być przepisywane w ulgą refundacyjną MJ_Prototype/Getty Images

Dotychczasowe przepisy ograniczały możliwość wystawiania takich recept do lekarzy i pielęgniarek posiadających tzw. uprawnienia preskrypcyjne. Nowelizacja zakłada, że niezależnie od posiadania umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ), uzyskają oni możliwość wystawiania recept na wybrane leki refundowane, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne przysługujące bezpłatnie.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zmiana ma na celu ułatwienie dostępu do niezbędnych środków medycznych nie tylko seniorom powyżej 65. roku życia, ale też dla pacjentów poniżej 18. roku życia. Stanowi odpowiedź na zastrzeżenia zgłoszone przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK) i ma na celu wyeliminowanie wątpliwości prawnych dotyczących katalogu podmiotów uprawnionych do otrzymywania takich dotacji. Dzięki temu, instytuty badawcze, takie jak Centrum Zdrowia Dziecka, będą mogły korzystać z dodatkowego wsparcia finansowego.

Dodatkowo projekt zawiera również szereg drobnych poprawek technicznych, które mają na celu usprawnienie funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej oraz lepsze dostosowanie przepisów do obecnych potrzeb pacjentów i pracowników sektora medycznego.

Jakie leki za darmo po 65. roku życia? Nowa lista od 1 lipca 2024 r.

Najnowsza lista bezpłatnych leków 65 Plus obowiązuje od 1 lipca br. i zawiera 3721 pozycji. To leki znajdujące się w wykazie „D1” lub „D2” refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych w załączniku do obwieszczenia ministra zdrowia – właśnie ten link prowadzi do tabeli.

Lista bezpłatnych leków zostanie zaktualizowana po raz kolejny za trzy miesiące.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny