Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpiecznie pod górę

Wojciech Nowicki
Jeżeli lubimy kamień, najlepiej wybrać granit - twardy i mało nasiąkliwy, o powierzchni niepolerowanej
Jeżeli lubimy kamień, najlepiej wybrać granit - twardy i mało nasiąkliwy, o powierzchni niepolerowanej
Reprezentacyjne, gładkie i wyszlifowane na wysoki połysk. Takie schody wiodące do domu to niewątpliwa ozdoba każdej posesji. Ale zdarza się czasem, że urok lśniących stopni staje się udręką domowników.

Wygoda, bezpieczeństwo, odpowiedni wygląd. Te cechy odnieść można nie tylko do schodów. Ale w ich przypadku czynniki te zależą w dużej mierze od materiału, z jakiego są wykonane.

Nie tylko nie do zdarcia

Jak wybrać ten właściwy? Na pewno nie warto stawiać na terakotę. Jej szlifowana i polerowana, bardzo więc równa, powierzchnia, stanie się śliska nie tylko, gdy spadnie śnieg, ale po każdym deszczu. Piaskowiec jest miękki i nie dość trwały. Marmury w stanie zawilgoconym mogą być niebezpieczne. Zresztą kamień ten zadaje szyku dopiero po oszlifowaniu, choćby więc z tego powodu lepiej na nasze schody znaleźć inną alternatywę
Kamienna okładzina wydaje się bardziej stosownym materialem. Wykonuje się ją z płyt o grubości 2-4 cm. Wielkość dopasowujemy do wymiaru schodów w stanie surowym. Płyty układamy na zaprawie lub przyklejamy (na całej powierzchni - w przeciwnym razie mogą popękać) klejem epoksydowym do betonu
Z technicznego punktu widzenia optymalny jest granit. Skała nie dość że twarda i mało nasiąkliwa (nie chłonie wody), to jej niepolerowana powierzchnia ma antypoślizgowe właściwości.

(Nie)zwyczajny klinkier

Klinkier jest wytrzymały, odporny na ścieranie oraz zmienne warunki atmosferyczne. To także materiał nienasiąkliwy i w związku z tym mrozoodporny. Odmian i kolorów oraz stylów mamy do wyboru całe mnóstwo. Tradycyjne kolory płytek to czerwień i brąz, ale produkuje się również klinkier w odcieniu kremowym, piaskowym lub białym. Płytki stopnicowe mają zazwyczaj szerokość 24, 30 bądź 120 cm. Zaopatrzone są w "noski" chroniące podstopnice przed zamakaniem.
Klinkier nie wymaga praktycznie żadnej konserwacji. Przynajmniej przez pierwsze lata użytkowania. Trzeba tylko uważać, by nie skuwać z płytek śniegu czy lodu ostrymi narzędziami.

Ceramika w systemie

Jeśli decydujemy się na okładzinę ceramiczną, trzeba pamiętać, że nie wszystkie płytki mrozoodporne nadają się na schody zewnętrzne. W nasiąkliwym i porowatym materiale będzie gromadzić się woda. Nie grozi nam to w przypadku gresu. I wyglądem, i właściościami przypomina on kamień. Na schodach wykończonych gresem nie będziemy się ślizgać, jeśli wybierzemy nieszkliwione i niepolerowane płytki.
Najlepiej zdecydować się na cały system, z dopasowanymi do płytek stopnic cokolikami, listwami maskującymi i narożnikami. W systemach płytki stopnicowe mają często nie tylko wspomniane już "noski", ale i wyprofilowane krawędzie chroniące przed poślizgiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny