Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci. Minister Dariusz Piontkowski i wiceminister Adam Andruszkiewicz walczą z przemocą w Internecie

red
Wiceminister cyfryzacji zwrócił uwagę na negatywne zjawisko, jakim jest działalność patostreamerów i ich transmisje online. - Które pokaźny odsetek młodzieży, niestety, ogląda. Są one okraszane wulgaryzmami, libacjami, często przemocą -  mówił Adam Andruszkiewicz
Wiceminister cyfryzacji zwrócił uwagę na negatywne zjawisko, jakim jest działalność patostreamerów i ich transmisje online. - Które pokaźny odsetek młodzieży, niestety, ogląda. Są one okraszane wulgaryzmami, libacjami, często przemocą - mówił Adam Andruszkiewicz red
Nie każdy, kto przedstawia się w Internecie: Kasia, lat 12, jest nią rzeczywiście. Może być zupełnie kimś innym. Młodzi ludzie powinni zdawać sobie sprawę, ze nie zawsze można zaufać osobom, które pojawiają się w mediach społecznościowych, a chcą być ich przyjaciółmi - mówił w Białymstoku minister edukacji Dariusz Piontkowski przed konferencją poświęconą bezpieczeństwu w internecie. Politycy, policjanci, nauczyciele i uczniowie dyskutowali jak uchronić się przed hejtem, kradzieżą danych, przemocą ycz patologicznymi działaniami patosteramerów

Konferencję " Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci", która odbyła się w poniedziałek 17 lutego w Białymstoku, to inicjatywa Ministerstwa Cyfryzacji. Spotkania są w całym kraju. Podobne urzędnicy zorganizowali uprzednio w Poznaniu i Wrocławiu.

- Zawieramy nowe znajomości i często nie sprawdzamy, czy konto w serwisie społecznościowym jest prawdziwe czy fejkowe. To błąd, bo nie wiemy, jakie wobec nas taki znajomy ma zamiary. Czy czasem nie chce zrobić nam krzywdy. Dlatego warto zachować ostrożność - mówiła Ewa Wróblewska, uczennica liceum w Brańsku. - Tak samo powinniśmy podchodzić do naszej prywatności i jednak nie upubliczniać wszystkich informacji czy zdjęć z naszego życia

Wszystkie ręce na pokład

Z badań NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa Państwowy Instytut Badawczy – przyp. red.) wynika, że z każdym rokiem użytkownikami internetu stają się coraz młodsze dzieci.

- Jednocześnie wydłuża się czas ich obecności w internecie – zaznaczył Adam Andruszkiewicz, wiceminister cyfryzacji.

Jak dodał, zagrożenia w sieci są wyzwaniem tak dla jego resortu, jak i szeregu instytucji oraz organizacji działających w obszarze bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci. Kluczem do bardziej spektakularnych osiągnięć jest koordynacja ich działań.
- Współpracujemy z policją, ministerstwem edukacji, kuratoriami. Ta koordynacja jest niezbędna, bo w przeszłości wiele instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w Internecie działało trochę na własną rękę. Łącząc siły można znacznie więcej zrobić w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży - mówił wiceminister cyfryzacji.

Sprawdź:Hejt, cyberprzemoc, agresja. Jak się bronić.

Bezpieczeństwo w sieci jest elementem przedsięwzięć resortu edukacji, w tym także projektu „Ogólnopolska Sieć Edukacyjna”, w myśl którego każda szkoła do końca roku będzie miała dostęp do szybkiego, szerokopasmowego i bezpiecznego internetu.
- Nasze działania zmierzają w trzech kierunkach - wyliczał minister edukacji Dariusz Piontkowski. - Po pierwsze zwracamy uwagę na włamania i próby instalacji programów śledzących, źle oddziałujących na sprzęt użytkownika. Po drugie: na próby kradzieży danych. Po trzecie: na zachowania różnych uczestników wirtualnej przestrzeni. Próbujemy pokazywać, że media społecznościowe są nie tylko miejscem, gdzie można się dzielić swoimi wrażeniami, ale także przestrzeniami, w których umieszczane treści mogą służyć nie zawsze do dobrych celów.

Wiedza nie tylko dla uczniów

Jak podkreślono na konferencji, filtry treści i blokowanie kanałów to działania doraźne. Podstawą jest kształtowanie świadomości istnienia zagrożeń w sieci, tak wśród dzieci i młodzieży, jak rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół.

– Rodzice powinni pamiętać o tym, że internet może się przyczynić do rozwoju dzieci, jest fenomenalnym źródłem informacji, ale także im zagraża – podkreślił minister edukacji.

Wiceminister cyfryzacji zwrócił uwagę na negatywne zjawisko, jakim jest działalność patostreamerów i ich transmisje online.
- Które pokaźny odsetek młodzieży, niestety, ogląda. Są one okraszane wulgaryzmami, libacjami, często przemocą - mówił Adam Andruszkiewicz. - Staramy się edukować młodych ludzi, by nie oglądali takich relacji. Ale też we współpracy z serwisem YouTube doprowadziliśmy do tego, że niektóre kanały są zamykane.

Sylwia Sadłowska, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie, mówiła, że szkoła monitoruje cyklicznie
nie tylko jak się zachowują, ale też w jaki sposób korzystają z dóbr cywilizacji.

- Zgodnie ze statutem naszej szkoły nie mogą korzystać z telefonów - podkreślała.

Czytaj też:Email z pogróżkami dotarł to tysięcy ludzi

Konferencja zgromadziła spore grono dzieci i młodzieży. Zwracając się do nich marszałek Artur Kosicki apelował o roztropność w dobieraniu słów w sieci.

– Dużo mówimy dziś o tzw. hejcie. Różnymi stwierdzeniami, kryjąc się pod drugiej stronie telefonu, możecie komuś zrobić krzywdę – podkreślił marszałek.

Podczas spotkania z młodzieżą wyświetlono film podnoszący temat upowszechniania prywatnych danych, a policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku przedstawili prezentację „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci - Wojewódzki Program Cyberświadomi, Cyberbezpieczni”, przestrzegając słuchaczy, że wbrew powszechnym opiniom, nikt w sieci nie jest anonimowy.

Z kolei o roli policji w walce przestępczością w Internecie mówił nadkomisarz Tomasz Krupa z podlaskiej policji: - Z jednej strony jest to ściganie przestępców w Sieci, z drugiej przygotowanie najmłodszych, by mieli wiedzę jakie zagrożenia czyhają w internecie, jak ich unikać i jakie są pierwsze symptomy, ze dzieje się coś złego.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zapowiedział powołanie rady do spraw młodzieży, która będzie skupiać się na zagrożeniach w sieci.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny