Badanie ogólne moczu - znaczenie dla zdrowia, wskazania i przygotowanie do pobrania moczu

Materiał informacyjny alablaboratoria.pl
Mocz jest materiałem, który dostarcza wiele informacji na temat ogólnego zdrowia organizmu. Dlatego warto rozważyć regularne wykonywanie badania ogólnego moczu w ramach profilaktyki zdrowia. Dowiedz się, co o Twoim zdrowiu mogą powiedzieć wyniki tego badania, jakie są wskazania do jego wykonania i jak przygotować się do pobrania próbki moczu, aby wyniki były wiarygodne.

Na czym polega badanie ogólne moczu?

Badanie ogólne moczu należy do najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych. Umożliwia dokonanie oceny zdrowia układu moczowego i nerek, a także pośrednio innych układów i narządów, np. wątroby. W czasie badania ocenia się takie parametry moczu, jak barwa, przejrzystość, obecność białka, bilirubiny, kropli tłuszczu, urobilinogenu, ciał ketonowych, owalnych ciał tłuszczowych. Ponadto próbkę analizuje się także pod kątem obecności erytrocytów, leukocytów, pasm śluzu, bakterii i innych mikroorganizmów, komórek nabłonka, wałeczków, kryształów.

W przypadku nieprawidłowości dotyczących barwy, przejrzystości, ciężaru właściwego i pH moczu, a także obecności białek glukozy, leukocytów, bakterii, krwi i azotynów badanie ogólne moczu może wymagać wykonania badania osadu, czyli analizy polegającej na mikroskopowej ocenie upostaciowionych elementów. Badanie osadu moczu wykonuje się każdorazowo w przypadku kobiet w ciąży i dzieci poniżej 5. roku życia.

W jakim celu wykonać badanie ogólne moczu?

Badanie ogólne moczu pozwala diagnozować wiele różnych chorób, przede wszystkim schorzenia nerek i dróg moczowych. Ponadto badanie moczu umożliwia wykrycie chorób metabolicznych i chorób układowych, takich jak m.in. choroby wątroby czy cukrzyca. Wykonuje się je także w celu monitorowania homeostazy ustroju.

Badanie ogólne moczu – wskazania

Badanie ogólne moczu może być wykonywane regularnie w ramach profilaktyki zdrowia. Warto, aby rozważyły to osoby dorosłe w każdym wieku, ponieważ dzięki badaniu możliwe jest wczesne wykrycie pewnych schorzeń, np. chorób nerek, nawet jeśli nie wywołują jeszcze żadnych niepokojących objawów.

Poza tym wskazaniami do badania są schorzenia, które mogą wpływać na pogorszenie się stanu zdrowia nerek. Zaliczają się do nich m.in. nadciśnienie tętnicze, zespół metaboliczny czy cukrzyca. Badanie ogólne moczu wykonuje się rutynowo u kobiet w ciąży. Jest to także podstawa diagnostyki w przypadku podejrzenia infekcji układu moczowego.

Przygotowanie do pobrania moczu do badania

Próbkę do badania należy pobrać w godzinach porannych. Jest to istotne, ponieważ nagromadzony przez noc mocz ma większą wartość diagnostyczną i pozwala uzyskać wiarygodne wyniki. Przed oddaniem moczu należy umyć ujście cewki moczowej, nie używając do tego celu silnych środków dezynfekcyjnych i myjących. Mocz do badania należy pobrać bezpośrednio przed wizytą w laboratorium. Jeśli nie ma takiej możliwości, pojemnik można przechowywać w lodówce przez czas nie dłuższy niż 2 godziny. Co jeszcze jest ważne?

  • Kobiety nie powinny wykonywać badania ogólnego moczu w czasie menstruacji, wliczając w to okres 2 dni przed i po menstruacji.
  • Na dzień przed badaniem należy powstrzymać się od wzmożonego wysiłku fizycznego.
  • Próbka moczu powinna pochodzić ze środkowego strumienia (pierwszą niewielką ilość moczu należy oddać do toalety, kolejne 50–100 ml do pojemnika, resztę ponownie do toalety).

Badanie ogólne moczu można wykonać m.in. w Punktach Pobrań ALAB laboratoria.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny