Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Augustów. Miasto trzech żywiołów

Redakcja
Większość atrakcji Augustowa związana jest z wodą. Można tu żeglować, pływać kajakiem, korzystać z wyciągu nart wodnych lub pływać na byle czym.
Większość atrakcji Augustowa związana jest z wodą. Można tu żeglować, pływać kajakiem, korzystać z wyciągu nart wodnych lub pływać na byle czym.
Augustów to miasto, które powinno znaleźć się na trasie naszych wakacyjnych wędrówek. Warto tam wybrać się chociażby w najbliższy weekend. Miasto poznawać można na trzy sposoby: z wody, powietrza i lądu.

Już 4 sierpnia odbędą się w Augustowie XVIII Mistrzostwa Polski w Pływaniu na byle czym. Impreza od lat organizowana jest na błoniach nad rzeką Netta przez Urząd Miejski w Augustowie oraz Polskie Radio Białystok. Na starcie rokrocznie staje ponad 40 drużyn z Polski, Niemiec czy Litwy. W zawodach może wystartować każdy, kto zbuduje pływające "byle co". Wspomniane "byle co" powinno utrzymać się na wodzie. Pojazdy mogą być napędzanie siłą mięśni, godnością osobistą, za pomocą żagla, silnika elektrycznego lub spalinowego. Pomysłowość uczestników nie ma granic! Oglądać mogliśmy już wehikuły przedstawiające: tarcze antyrakietowe, pływające smoki, pociągi, a nawet jedzenie.

Przy okazji zawodów odbywa się w Augustowie na błoniach wielki piknik dla mieszkańców i licznie odwiedzających miasto turystów. Zaplanowane są także koncerty Noisy Gasoline, Hamak Band oraz Andrzeja Piasecznego. To trzeba zobaczyć na własne oczy! Mistrzostwa Polski w Augustowie w Pływaniu na byle czym - Co ma pływać nie utonie otrzymały Wyróżnienie POT jako Najlepszy Produkt Turystyczny 2007.

Augustów można poznać można poznać na trzy sposoby: na wodzie, w powietrzu i na lądzie. Augustów 3 żywioły to pogrupowane atrakcje turystyce w zależności od żywiołów i zainteresowań turystów. W każdym żywiole Augustów posiada bardzo bogatą ofertę.
WODA - związana z nią jest większość atrakcji Augustowa. Można tego doświadczyć pływając statkami Żeglugi Augustowskiej, gondolami, katamaranami, łodziami motorowymi, jachtami, kajakami, skuterami wodnymi. Można też nurkować, wędkować lub skorzystać z wyciągu nart wodnych. Pomysłów jest wiele!

Kolejnym żywiołem Augustowa jest ziemia - to co najlepsze z ziemi, co regeneruje i leczy. Puszcza Augustowska to jeden z największych kompleksów leśnych Polski, który oferuje turystom wiele atrakcji i możliwości aktywnego spędzenia czasu np. uzdrowiska, SPA, stadniny koni, foto safari, szlaki nordic walking, szlaki rowerowe, szlaki piesze, Wigierska Kolejka Wąskotorowa, quady, paintball, ATV, a zimą kuligi i narty biegowe.

Niezwykle interesujące wydaje się doświadczenie Augustowa z powietrza, które jest świeże, jednocześnie niezbędne przy odpoczynku i relaksie. Każdy turysta może zobaczyć miasto z lotu ptaka. Loty balonem oraz loty spadochronem za motorówką umożliwia podziwianie walorów turystycznych z niecodziennej perspektywy.

Augustów Miasto 3 żywiołów otrzymało Wyróżnienie Prezesa PROT jako Najlepszy Produkt Turystyczny 2011.

Jednym z najważniejszych zabytków regionu jest Kanał Augustowski. To unikatowy, transgraniczny w skali światowej obiekt wodny nie tylko z powodu wartości zabytkowych (1968r. - zabytek techniki klasy I), ale również z uwagi na otaczające go cenne walory przyrodnicze i krajobrazowe. Kanał Augustowski jest usytuowany pomiędzy Puszczą Augustowską, Parkiem Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej, Biebrzańskim Parkiem Narodowym a Wigierskim Parkiem Narodowym i Suwalskim Parkiem Krajobrazowym. Przecina Puszczę Augustowską, w której znajduje się wiele rezerwatów faunistycznych. Również na osi wschód-zachód spełnia funkcję łącznika. Tuż za granicami bowiem znajdują się białoruskie rezerwaty Sopoćkiński i Hożański, a na północy - litewskie parki regionalne - Wiejsiejski i Menelski oraz Druskienniki (uzdrowisko o światowej sławie) i Grodno.

Kanał należy do najdłuższych sztucznych dróg wodnych w Polsce. Jest dużą atrakcją turystyczną wykorzystywaną obecnie głównie przez kajakarzy, statki żeglugi, katamarany i gondole.
Całkowita długość Kanału wynosi 101,2 km. Na odcinku tym wybudowano 18 śluz - 14 znajduje się po polskiej stronie, jedna w pasie granicznym i trzy po stronie białoruskiej. Różnice poziomów wód pomiędzy poszczególnymi zbiornikami wynoszą od 0,8 do 9,80 m. Im większa różnica, tym bardziej "skomplikowaną" śluzę trzeba było wybudować. W ten sposób powstała dwukomorowa śluza Paniewo (różnica poziomów 6,29 m) i pierwotnie trzykomorowa, a obecnie po przebudowie czterokomorowa - Niemnowo (różnica poziomów 9,80 m). Pozostałe 16 to śluzy jednokomorowe. Tak jak przed 150 laty, aby komora napełniła się wodą, śluzowi otwierają luki wrót, podnosząc zastawki ręcznymi lewarkami. Następnie otwierają masywne wrota, pchając długie dyszle, które stanowią przeciwwagę dla skrzydła wrót.

Kanał Augustowski to droga wodna na wschód. To jedyne takie miejsce, gdzie granicę Unii Europejskiej można przekroczyć kajakiem, rowerem wodnym czy łódką. Trzeba mieć oczywiście przy sobie paszport oraz wykupić wizę. Po odprawie wpływa się już na Białoruś.
Produkt turystyczny Kanał Augustowski - droga wodna na wschód otrzymał Wyróżnienie Prezesa Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej 2009.

Na pamiątkę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 9 czerwca 1999 roku na Ziemi Augustowskiej został wytyczony szlak wodny "Kanał Augustowski - Szlak Papieski". Pierwsze miejsce związane ze "Szlakiem Papieskim" znajduje się przy ośrodku wypoczynkowym Oficerski Yacht Club "Pacyfik" w Augustowie, gdzie Papież oczekiwał na statek. Wydarzenie to upamiętnia "fotel" postawiony po wizycie Ojca Świętego na hotelowej plaży. Trasa wiedzie przez śluzy Przewięź i Swoboda do śluzy w miejscowości Gorczyca. Podczas rejsu pasażerowie uczestniczą w śluzowaniu, a także zwiedzają Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej - gdzie Jan Paweł II modlił się w kaplicy na wyspie. Nad brzegiem jeziora Studzieniczne usytuowany jest pomnik Papieża ze słynnymi słowami "Byłem tu wiele razy, ale jako Papież po raz pierwszy i chyba ostatni". Aktualnie szlak został wydłużony i zaczyna się w miejscowości WIGRY, wiedzie Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim do Augustowa.

Dziś szlakiem Jana Pawła II podąża wielu turystów spragnionych odpoczynku na łonie natury i potrzebujących chwili refleksji. Trasę można przebyć środkami transportu wodnego (statkiem żeglugi, katamaranem, gondolą, kajakiem), jak i drogą lądową (pieszo, rowerem, konną, samochodem, autokarem).

Więcej informacji o atrakcjach Augustowa, wydarzeniach turystycznych i kulturalnych, bazie noclegowej i gastronomicznej otrzymają Państwo w certyfikowanym Centrum Informacji Turystycznej, tel. +48 87 643 28 83, www.augustow.eu oraz w Augustowskiej Organizacji Turystycznej, tel. +48 728 755 936, www.augustow.pl.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny