Atrakcyjna oferta gruntów nierolnych

Materiał informacyjny KOWR
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, oprócz nieruchomości rolnych, ma bardzo atrakcyjną ofertę gruntów inwestycyjnych.

Monitoring transakcji sprzedaży nieruchomości prowadzony jest przez KOWR (wcześniej ANR) od 2004 r. W latach 2016–2020 Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa sprzedawał nieruchomości inwestycyjne na poziomie od 600 do 800 ha rocznie, a w samym 2022 roku KOWR zbył ponad 1300 ha tego rodzaju nieruchomości. W tym celu zawarł prawie 1800 transakcji. Warto odnotować, że najwięcej nieruchomości KOWR sprzedał w I kwartale 2022 roku – 440 ha,

Źródło: Departament Gospodarowania Zasobem KOWR

Najwięcej gruntów nierolnych w 2022 r. sprzedano w Oddziałach Terenowych: we Wrocławiu – ok 300 ha, w Gorzowie Wlkp. – prawie 200 ha oraz w Opolu – ponad 150 ha.

Podstawowym trybem sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych jest tryb przetargowy w ramach przetargu nieograniczonego. Przetargi organizowane są przez 17 Oddziałów Terenowych KOWR, właściwych terenowo ze względu na położenie nieruchomości. W przetargach mogą brać udział osoby fizyczne i prawne, które wpłaciły wadium i stawiły się we właściwym miejscu wskazanym w ogłoszeniu przetargowym.

Istnieje możliwość nabycia nieruchomości inwestycyjnej od KOWR przy rozłożeniu płatności na raty. Ma to miejsce wyłącznie przy sprzedaży w kolejnym przetargu, jeżeli poprzedzający przetarg nie został rozstrzygnięty. W takim przypadku cenę sprzedaży można rozłożyć tylko na roczne raty, wysokość pierwszej wpłaty nie może być niższa niż 50%, a okres spłaty całej należności nie dłuższy niż 5 lat. Inne warunki rozłożenia ceny sprzedaży na raty, podyktowane specyfiką sprzedawanej nieruchomości, są możliwe po uzyskaniu zgody Dyrektora Generalnego KOWR.

Zainteresowanie gruntami inwestycyjnymi oferowanymi przez KOWR jest duże. Ich atutami są przede wszystkim znakomita komunikacja i duża powierzchnia, na której mogą powstać inwestycje typu „greenfield”, parki technologiczne i przemysłowe, centra biznesowe, handlowe, logistyczne, składy magazynowe, nowoczesne budownictwo mieszkaniowe. Część wchodzi w skład dynamicznie rozwijających się aglomeracji i ośrodków przemysłowych, takich jak: Warszawa, Wrocław, Poznań, Katowice. Tereny inwestycyjne, bo takie przeznaczenie otrzymują najczęściej nieruchomości nierolne oferowane przez KOWR położone są w bezpośrednim sąsiedztwie lub w bliskiej odległości od strategicznych węzłów komunikacyjnych i transportowych – istniejących lub budowanych autostrad, dróg ekspresowych i lotnisk.

Każdego roku wzrasta liczba nabywców działek inwestycyjnych. Z oferty KOWR skorzystały już takie światowe koncerny jak: Michelin, Ikea, McDonald’s, Electrolux, Jerónimo Martins, Toyota, Mercedes-Benz, Viessmann, Cersanit czy Zalando.

Wiele terenów inwestycyjnych położonych jest w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Obecnie w Polsce mamy 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych, których obszar wynosi ok. 25 tys. ha. W 9 z nich KOWR posiada swoje grunty. Do najbardziej znanych można zaliczyć: Wałbrzyską SSE, SSE Mielecką i Tarnobrzeską - zlokalizowane wzdłuż autostrady A4 oraz na niektórych odcinkach drogi szybkiego ruchu S-19, a także SSE zarządzane przez Krakowski Park Technologiczny sp. z o.o.

Podmioty inwestujące w SSE mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach, takich jak ulgi podatkowe i zwolnienia. Umożliwia to rozwój ekonomiczny w różnych regionach kraju. Dlatego m.in. zainteresowanie gruntami nierolnymi jest bardzo duże.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Atrakcyjna oferta gruntów nierolnych - Dziennik Bałtycki

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny