Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja "Widzę, słyszę, reaguję!" czyli w jaki sposób i dlaczego mówić o przemocy oraz gdzie szukać pomocy. Miasto zaprezentowało broszury

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
- Wsparcie dla nas, nauczycieli w kwestii tego jak mamy postępować w różnych kryzysowych sytuacjach jest niezwykle ważne, a właśnie w tych materiałach znajdujemy takie wskazówki -  mówi dyrektor SP nr 1 - Katarzyna Andryszewska. Na zdjęciu z uczniami szkoły, Leną, Olą i Kacprem. - Zauważyłam, że wiele cennych rad, wskazówek dotyczy także rodziców i myślę, że oni też będą wdzięczni za informacje, jak reagować, do kogo można się udać, jeżeli jest problem przemocowy.
- Wsparcie dla nas, nauczycieli w kwestii tego jak mamy postępować w różnych kryzysowych sytuacjach jest niezwykle ważne, a właśnie w tych materiałach znajdujemy takie wskazówki - mówi dyrektor SP nr 1 - Katarzyna Andryszewska. Na zdjęciu z uczniami szkoły, Leną, Olą i Kacprem. - Zauważyłam, że wiele cennych rad, wskazówek dotyczy także rodziców i myślę, że oni też będą wdzięczni za informacje, jak reagować, do kogo można się udać, jeżeli jest problem przemocowy. Urszula Śleszyńska
Informatory edukacyjne i ulotki skierowane do dzieci, młodzieży, nauczycieli i rodziców, a mówiące o przemocy, już niedługo trafią do wszystkich zainteresowanych. Powstały dzięki wsparciu finansowemu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Ulotki stworzyło miasto Białystok przy współpracy merytorycznej z Centrum Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia Klanza w Białymstoku. Publikacje powstały w ramach kampanii społecznej „Widzę, słyszę, reaguję!”. Ma ona na celu zwiększenie świadomości problemu, a tym samym zmianę postaw wobec przemocy.

W poniedziałek (25.09) w Szkole Podstawowej nr 1 w Białymstoku odbyła się konferencja prasowa prezentująca materiały dotyczące ogólnie pojętej przemocy. Wzięli w niej udział m.in. zastępcy prezydenta, ale też i młodzież.

- Miasto Białystok we współpracy z UNICEF-em, po konferencji organizowanej w czerwcu bieżącego roku przygotowało specjalne materiały informujące i dotyczące kwestii przemocy - mówi Przemysław Tuchliński, zastępca prezydenta Białegostoku. - Przemocy, która z jednej strony może się odbywać w zaciszu domów, ale też kwestii związanych z przemocą rówieśniczą.

Tuchliński dodał, że informatory będą dystrybuowane w miejskich placówkach oświatowych.

- Osobiście nie spotkałam się z przemocą, ale wiem i widzę to, że ona jest obecna: w szkole, w domu, poza szkołą, na mieście, a nawet w internecie - wylicza Aleksandra Święszkowska, uczennica 7 klasy w SP nr 1. - Myślę, że powinno się na to reagować, ponieważ w ten sposób możemy komuś pomóc.

Dziewczyna dodaje, że ważna jest świadomość, że można zgłosić się do nauczycieli, wychowawców, dyrektorów, rodziców wiedząc, że tę pomoc otrzymamy.

- Powinniśmy to robić, nawet jeśli boimy się, że ktoś nas też pobije - zapewnia Ola. - Albo, że doświadczymy przemocy przez to, że komuś pomożemy. Powinniśmy to zrobić, żeby pomóc tym, którzy cierpią.

Wśród przygotowanych przez miasto materiałów znajdziemy:

  • ulotkę dla dzieci „Nie jesteś sam! Nie jesteś sama!”
  • ulotkę dla młodzieży „Nie jesteś sam! Nie jesteś sama!”
  • informator/broszurę dla rodzica „Widzę słyszę, reaguję!”
  • informator/broszurę dla nauczyciela „Widzę słyszę, reaguję!”.

Wydrukowane materiały zostaną w najbliższym czasie przekazane do białostockich szkół i przedszkoli. Trafią do dzieci, młodzieży, kadry pedagogicznej i rodziców. Ich nakład to około 60 tysięcy sztuk.

- Tego typu materiały są bardzo potrzebne - zapewnia Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta. - Dotyczą kwestii związanych z przemocą wobec dzieci oraz kształtowania odpowiednich reakcji wobec tego problemu.

- Przemoc wobec dzieci, jak również wobec kobiet, czyli tych najsłabszych jednostek to problem tak naprawdę ogólnoświatowy - dodaje Anna Augustyn, przewodnicząca Rady Kobiet. - Nie ma zgody na żadną formę przemocy - czy to przemoc fizyczną, psychiczną, emocjonalną czy też w formie zaniedbania. To są działania, które pozostawiają traumę na całe życie, szczególnie u dzieci.

Augustyn twierdzi, że to właśnie dlatego musimy dołożyć wszelkich starań, aby przede wszystkim edukować, bo ta edukacja jest potrzebna.

- Czasami przemoc się odbywa i nie jest nazywana przemocą. To jest najgorsze - podsumowuje Augustyn. - Trzeba reagować na wszelkie formy dostrzeganej przez nas przemocy i trzeba się włączać we wszystkie akcje społeczne, które mają jej przeciwdziałać. Bardzo dziękuję miastu Białystok za to, że włączyło się w tą akcję.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny