MKTG SR - pasek na kartach artykułów

80.rocznica akcji "Burza". Uroczystości w Dobrzyniewie Kościelnym. Na cmentarzu parafialnym poświęcono odnowiony grób weterana

OPRAC.: wal
W czasie II wojny światowej ks. Wiktor Gogoliński, który od 1940 r. posługiwał jako administrator parafii pw. Świętego Jana Chrzciciela w Gródku Mołodeckim, zaangażował się w działalność konspiracyjną w szeregach Związku Walki Zbrojnej. W grudniu 1942 r. na plebanii w Gródku pojawił się ppor. Adam Walczak ,,Nietoperz”, późniejszy dowódca 13. Brygady Wileńskiej Armii Krajowej. Za radą ks. Gogolińskiego oficer zamieszkał w majątku Balcery, który stał się głównym ośrodkiem konspiracyjnym kierownictwa Obwodu Mołodeczańskiego AK.Ks. kpt. Wiktor Gogoliński pod pseudonimem ,,Wiktor” pełnił funkcję kapelana Inspektoratu „F” AK (Obwody Oszmiański, Wilejski i Mołodecki), a od kwietnia 1944 r. – kapelana Zgrupowania Partyzanckiego AK nr 3 dowodzonego przez mjr. Czesława Dębickiego ,,Jaremę”. Był szczególnie związany z 13. Brygadą Wileńską AK. 1 września 1943 r. przyjął on przysięgę od żołnierzy oddziału AK ,,Grupa Dąb”, który 10 lutego 1944 r. został przemianowany na 13. Brygadę Wileńską AK. 9 kwietnia 1944 r. ks. Wiktor Gogoliński został mianowany przez sztab Obwodu Mołodeczańskiego AK honorowym dowódcą 13. Brygady Wileńskiej AK. Za swoją posługę został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.We wspomnieniach po ks. Gogolińskim opisywane są msze święte, które ks. ,,Wiktor” odprawiał dla żołnierzy Armii Krajowej. 9 kwietnia 1944 r. w miejscowości Giejstuny przy ołtarzu polowym ks. ,,Wiktor” odprawił mszę świętą w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Uczestniczyli w niej żołnierze 13. Brygady Wileńskiej AK. 3 maja 1944 r., w 153. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja ks. Gogoliński odprawił mszę świętą w pobliżu leśniczówki Holszany na południe od miejscowości Dorże. Uczestniczyło w niej 800 żołnierzy Armii Krajowej wraz z komendantem Okręgu Wileńskiego AK płk. Aleksandrem Krzyżanowskim ,,Wilkiem”. 15 maja 1944 r. odprawił mszę pogrzebową trzech żołnierzy z 8. i 13. Brygady Wileńskiej AK w kościele parafialnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Graużyszkach. W tym samym kościele 27 czerwca 1944 r. odprawił ostatnią mszę świętą dla żołnierzy Armii Krajowej.Ks. Wiktor Gogoliński 17 lipca 1944 r. rozpoczął posługę w kościele pw. Świętej Katarzyny w Wilnie. We wrześniu 1945 r. przeniósł się do części Archidiecezji Wileńskiej pozostającej w nowych granicach Polski. Został mianowany proboszczem parafii pw. Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika w Uhowie. W 1949 r. został skierowany jako proboszcz do parafii pw. Świętej Trójcy w Juchnowcu. 9 grudnia 1956 r. objął funkcję proboszcza parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniewie Kościelnym. Funkcję tę pełnił do śmierci, 21 lipca 1958 r. Został pochowany na tamtejszym cmentarzu.
W czasie II wojny światowej ks. Wiktor Gogoliński, który od 1940 r. posługiwał jako administrator parafii pw. Świętego Jana Chrzciciela w Gródku Mołodeckim, zaangażował się w działalność konspiracyjną w szeregach Związku Walki Zbrojnej. W grudniu 1942 r. na plebanii w Gródku pojawił się ppor. Adam Walczak ,,Nietoperz”, późniejszy dowódca 13. Brygady Wileńskiej Armii Krajowej. Za radą ks. Gogolińskiego oficer zamieszkał w majątku Balcery, który stał się głównym ośrodkiem konspiracyjnym kierownictwa Obwodu Mołodeczańskiego AK.Ks. kpt. Wiktor Gogoliński pod pseudonimem ,,Wiktor” pełnił funkcję kapelana Inspektoratu „F” AK (Obwody Oszmiański, Wilejski i Mołodecki), a od kwietnia 1944 r. – kapelana Zgrupowania Partyzanckiego AK nr 3 dowodzonego przez mjr. Czesława Dębickiego ,,Jaremę”. Był szczególnie związany z 13. Brygadą Wileńską AK. 1 września 1943 r. przyjął on przysięgę od żołnierzy oddziału AK ,,Grupa Dąb”, który 10 lutego 1944 r. został przemianowany na 13. Brygadę Wileńską AK. 9 kwietnia 1944 r. ks. Wiktor Gogoliński został mianowany przez sztab Obwodu Mołodeczańskiego AK honorowym dowódcą 13. Brygady Wileńskiej AK. Za swoją posługę został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.We wspomnieniach po ks. Gogolińskim opisywane są msze święte, które ks. ,,Wiktor” odprawiał dla żołnierzy Armii Krajowej. 9 kwietnia 1944 r. w miejscowości Giejstuny przy ołtarzu polowym ks. ,,Wiktor” odprawił mszę świętą w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Uczestniczyli w niej żołnierze 13. Brygady Wileńskiej AK. 3 maja 1944 r., w 153. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja ks. Gogoliński odprawił mszę świętą w pobliżu leśniczówki Holszany na południe od miejscowości Dorże. Uczestniczyło w niej 800 żołnierzy Armii Krajowej wraz z komendantem Okręgu Wileńskiego AK płk. Aleksandrem Krzyżanowskim ,,Wilkiem”. 15 maja 1944 r. odprawił mszę pogrzebową trzech żołnierzy z 8. i 13. Brygady Wileńskiej AK w kościele parafialnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Graużyszkach. W tym samym kościele 27 czerwca 1944 r. odprawił ostatnią mszę świętą dla żołnierzy Armii Krajowej.Ks. Wiktor Gogoliński 17 lipca 1944 r. rozpoczął posługę w kościele pw. Świętej Katarzyny w Wilnie. We wrześniu 1945 r. przeniósł się do części Archidiecezji Wileńskiej pozostającej w nowych granicach Polski. Został mianowany proboszczem parafii pw. Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika w Uhowie. W 1949 r. został skierowany jako proboszcz do parafii pw. Świętej Trójcy w Juchnowcu. 9 grudnia 1956 r. objął funkcję proboszcza parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniewie Kościelnym. Funkcję tę pełnił do śmierci, 21 lipca 1958 r. Został pochowany na tamtejszym cmentarzu. IPN
W 80. rocznicę akcji „Burza” na cmentarzu parafialnym w Dobrzyniewie Kościelnym poświęcono we wtorek 2 lipca odrestaurowany staraniem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku grób ks. Wiktora Gogolińskiego ps. „Wiktor”. Zmarły w 1958 roku kapłan był kapelana 3. Zgrupowania Wileńskiego Armii Krajowej, uczestnikiem akcji „Burza”. To honorowy dowódca 13. Brygady Wileńskiej AK, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Mogiła kapłana została oznaczona tabliczką ,,Grób weterana” przez dr. Marka Jedynaka, dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Poświęcenia pomnika dokonał ks. kan. Leon Grygorczyk, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniewie Kościelnym.

Przedstawiciele rady parafialnej otrzymali z rąk dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku akt przekazania opieki nad grobem weterana walk o wolność i niepodległość Polski. Po apelu pamięci delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze na mogile ks. Wiktora Gogolińskiego.

Na uroczystości byli obecni poseł na Sejm RP Dariusz Piontkowski, przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych, harcerze oraz mieszkańcy gminy Dobrzyniewo Duże. Wydarzeniu towarzyszyła asysta honorowa 18. Białostockiego Pułku rozpoznawczego im. gen. bryg. Nikodema Sulika. (źródło:ipn)

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny