Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

68. rocznica porwania przywódców polskiego Państwa Podziemnego

na podst. UM Białystok
27 marca przed pomnikiem AK pojawiły się świeże kwiaty
27 marca przed pomnikiem AK pojawiły się świeże kwiaty
27 marca, w rocznicę aresztowania przez NKWD przywódców ugrupowań tworzących polskie Państwo Podziemne, w imieniu prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego złożone zostały kwiaty przed pomnikiem AK

W marcu 1945 roku przywódcy Polski podziemnej zostali pod pretekstem rozmów zaproszeni na spotkanie z przedstawicielami instalujących się właśnie w Polsce Sowietów. Większość liczyła, iż rozmowy takie pozwolą na ujawnienie się polskich ugrupowań politycznych i rozpoczęcie legalnej działalności w wyzwalanym kraju. Wszyscy uczestnicy spotkania zostali jednak porwani i przewiezieni do Moskwy, aby tam wziąć udział jako oskarżeni w tzw. Procesie Szesnastu.

Proces moskiewski był pierwszym, wzorcowym procesem pokazowym obywateli polskich. Zarzuty były absurdalne, dotyczyły przede wszystkim współpracy z Niemcami i planowania wspólnego ataku na Armię Czerwoną.

Najwyższe wyroki otrzymali w Moskwie gen. Leopold Okulicki, ostatni dowódca AK, oraz Jan Stanisław Jankowski, delegat rządu londyńskiego na kraj - odpowiednio 10 i 8 lat. Obaj nie przeżyli więzienia, prawdopodobnie zostali zamordowani. Życie w więzieniu stracił również zastępca Jankowskiego, Stanisław Jasiukowicz, który skazany został tylko na pięć lat więzienia.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny