MKTG SR - pasek na kartach artykułów

500+ dla niesamodzielnych. Ile wniosków o świadczenie wpłynęło w Podlaskiem?

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Prawo do świadczenia 500+ dla niesamodzielnych zależy m.in. od sumy przysługujących świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych
Prawo do świadczenia 500+ dla niesamodzielnych zależy m.in. od sumy przysługujących świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych pl.freepik.com - zdjęcie ilustracyjne
Już od września 2019 r. osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji mogą ubiegać się o tzw. 500+ dla niesamodzielnych. Nowe wnioski cały czas wpływają do ZUS-u. Tylko w tym roku od stycznia do września w województwie podlaskim było ich 3,1 tys., a w kraju ponad 90,6 tys.

Od stycznia do września 2023 roku najwięcej wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wpłynęło do oddziałów ZUS w:

  • Rzeszowie – 6747,
  • Gdańsku – 4003,
  • Lublinie – 3959.

Najmniej wniosków otrzymał oddział ZUS w Gorzowie Wielkopolskim – 854.
Z kolei w Białymstoku wnioski do ZUS-u o tzw. 500+ dla niesamodzielnych złożyło 3090 osób.

Dla kogo 500+

Świadczenie uzupełniające mogą otrzymać osoby, które:

  • ukończyły 18 lat,
  • mieszkają na terytorium Polski,
  • są niezdolne do samodzielnej egzystencji, czyli potrzebują pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych takich jak przygotowywanie posiłków, mycie itd.

Czytaj również:

- Prawo do świadczenia 500+ dla niesamodzielnych zależy również od łącznej wysokości przysługujących świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych. Sumaryczna kwota brutto emerytury, renty albo innych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub świadczeń z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych nie może przekroczyć 2157,80 zł brutto - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Świadczenia finansowane ze środków publicznych to np. emerytury czy renty wypłacane przez ZUS, KRUS i inne organy. Do tej grupy zaliczają się również świadczenia z pomocy społecznej o charakterze innym niż jednorazowe, np. zasiłki stałe, dodatek mieszkaniowy.

Przy badaniu wysokości kwoty świadczenia uzupełniającego ZUS nie uwzględnia dodatków i świadczeń wypłacanych na podstawie przepisów szczególnych. Chodzi np. o dodatek i zasiłek pielęgnacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej, dodatek kombatancki czy też ryczałt energetyczny.

- Nie są też wliczane świadczenia o charakterze jednorazowym, np. zasiłek socjalny lub zasiłek pogrzebowy. Do dochodu nie uwzględnia się również renty rodzinnej przyznanej po zmarłym rodzicu osobie, która stała się całkowicie niezdolna do pracy przed ukończeniem 16 roku życia lub w czasie nauki w szkole przed ukończeniem 25 roku życia - dodaje rzeczniczka podlaskiego ZUS.

Nie zawsze będzie to 500 zł

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w kwocie 500 zł mogą otrzymać osoby, które nie są uprawnione do emerytury ani renty i nie mają ustalonego prawa do innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych lub mają takie świadczenia, ale ich łączna kwota brutto nie przekracza 1657,80 zł.

- Jeśli natomiast osoba uprawniona pobiera emeryturę, rentę lub inne świadczenie finansowane ze środków publicznych i łączna kwota brutto tych świadczeń wynosi więcej niż 1657,80 zł, a nie przekracza 2157,80 zł - wysokość świadczenia uzupełniającego będzie niższa niż 500 zł. Stanowi ono różnicę między kwotą 2157,80 zł, a łączną kwotą przysługujących świadczeń. Jeżeli np. suma pobieranych świadczeń w marcu będzie wynosić 1800 zł brutto, to świadczenie uzupełniające wyniesie 357,80 zł brutto - wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

Czytaj również:

Wniosek jest konieczny

Aby otrzymać świadczenie uzupełniające, należy przede wszystkim złożyć wniosek – formularz ESUN. Może to zrobić sam zainteresowany lub jego przedstawiciel ustawowy, pełnomocnik bądź opiekun faktyczny.
Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką się znajdują (druk OL-9) oraz – jeśli jest w posiadaniu – dokumentację medyczną i inne dokumenty, które mają znaczenie przy orzekaniu o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny