Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

2013. Co nowego w podatkach

(opr. peż)
Rozliczając podatki za rok 2012 po raz ostatni powszechnie skorzystamy z ulgi za internet. W 2013 roku ulga internetowa będzie przysługiwać już tylko osobom, które do tej pory z niej nie korzystały i tylko przez dwa kolejno po sobie następujące lata podatkowe.
Rozliczając podatki za rok 2012 po raz ostatni powszechnie skorzystamy z ulgi za internet. W 2013 roku ulga internetowa będzie przysługiwać już tylko osobom, które do tej pory z niej nie korzystały i tylko przez dwa kolejno po sobie następujące lata podatkowe.
Od nowego 2013 roku wejdą w życie zmiany przepisów podatkowych.

        -  Niektóre z nich mają bardzo istotny wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej - przyznaje Maciej Mazur, prezes Firmy Biegłych Rewidentów Mazur i Partnerzy. -  Zmieniają się również zasady dwóch najczęściej wykorzystywanych w społeczeństwie ulg podatkowych. Warto więc dokonać krótkiego podsumowania najważniejszych zmian.

  • W celu walki z „zatorami płatniczymi” wprowadzono mechanizmy powodujące negatywne skutki u podatników, którzy nie regulują zobowiązań w terminie. Z drugiej strony ziany te są korzystne dla przedsiębiorców nieuzyskujących w terminie zapłaty za dostarczone towary lub usługi. Sprzedawca, który nie otrzyma zapłaty z upływem 150 dnia od dnia terminu płatności będzie mógł pomniejszyć bieżący podatek VAT o kwoty VAT wynikające z nieopłaconych przez kontrahentów faktur. Z kolei podatnik, który nie zapłaci za zakupione towary lub usługi z upływem 150 dnia od dnia terminu płatności utraci możliwość odliczania VAT wynikającego z nieopłaconych przez niego faktur i będzie musiał obowiązkowo zmniejszyć kwoty podatku naliczonego. Niewypełnienie tego obowiązku będzie skutkowało sankcją w postaci dodatkowego obciążenia w wysokości 30 proc. kwoty podlegającej korekcie.
    Mali podatnicy stosujący metodę kasową w większości przypadków nie będą musieli odprowadzać podatku VAT od transakcji,  za które nie otrzymali zapłaty. 
  • Walce z „zatorami płatniczymi” służyć mają również zmiany w ustawach o podatku dochodowym. Od 1 stycznia 2013 roku, jeżeli nabywca towarów lub usług, nie opłaci zobowiązania wynikającego z faktury, rachunku lub umowy w terminie 30 dni od terminu płatności, to zobowiązany będzie do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów. Jeżeli termin płatności będzie dłuższy niż 60 dni, to dłużnik zobowiązany będzie do opłacenia kwoty wynikającej z zawartej transakcji w terminie 90 dni od dnia uznania wydatku za koszt. Jeżeli zobowiązanie nie zostanie opłacone, dłużnik będzie musiał zmniejszyć koszty uzyskania przychodów o nieopłaconą kwotę. Wartości nieopłaconych faktur będą mogły stanowić koszt dopiero po ich opłaceniu. 
  • Zmienią się zasady dotyczące fakturowania. Od 1 stycznia 2013 roku wprowadzone zostaną faktury uproszczone zawierające mniej danych. Ich wystawianie będzie możliwe przy transakcjach do 450 zł. Dopuszczalne będzie również wystawianie faktur zbiorczych dotyczących wielu dostaw dokonywanych w ramach jednego miesiąca.

 

  • Obniżeniu ulegną limity skutkujące powstaniem obowiązku instalacji kasy rejestrującej. Obowiązku tego nie będą mieli podatnicy, u których kwota rocznego obrotu nie przekracza 20 tys. zł (obecnie jest to 40 tys. zł). W przypadku podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku, limit będzie wynosił – jak do tej pory – 20 tys. zł. Zmieni się jednak sposób określania tego limitu – będzie on liczony proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności w danym roku. Zniknie zwolnienie z obowiązku prowadzenia kas fiskalnych przez szkoły nauki jazdy.
  • Do końca 2013 roku przedłużono ograniczenia związane z odliczaniem podatku VAT przy zakupie samochodów z tzw. kratką oraz paliw do tych samochodów.

 

  • Ulga prorodzinna nie będzie już dostępna dla wszystkich podatników. Ma stanowić wsparcie dla rodzin o niższych dochodach oraz posiadających co najmniej dwoje dzieci. Z ulgi nie skorzystają więc rodzice jednego dziecka, których łączne dochody roczne przekraczają 112 000 zł. Natomiast dla rodzin z trojgiem i więcej dzieci ulga wzeośnie: na trzecie dziecko zwiększy się o 50 proc. i wyniesie 139,01 zł miesięcznie, a na  czwarte i każde kolejne dziecko wyniesie 185,34 zł miesięcznie.

  • Ulga internetowa będzie przysługiwać tylko osobom, które do tej pory z niej nie korzystały i tylko przez dwa kolejno po sobie następujące lata podatkowe.

Uwaga: Zmiany dotyczące ulgi prorodzinnej oraz internetowej wchodzą w życie 1 stycznia 2013 roku, co oznacza, że podatnicy faktycznie odczują te zmiany składając roczne zeznanie i rozliczając podatek za rok 2013. 

  • Od 2013 r. ograniczono również twórcom możliwość stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów. Ryczałtowe koszty 50 proc. nie będą mogły przekroczyć w roku podatkowym 42 764,00 zł.

Zobacz: Podatki. Chcesz większą ulgę? Więcej zarabiaj!
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny