13. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych...

  13. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka gromadzi filmy z całego świata

  Jerzy Doroszkiewicz

  Kurier Poranny

  Kurier Poranny

  Kadr z filmu "To Plant a Flag"

  Kadr z filmu "To Plant a Flag" ©Mat. organizatora

  13. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka wystartował. Organizatorzy do konkursów zakwalifikowali 109 filmów, ale najwytrwalsi widzowie od wczoraj do niedzieli mogą zaliczyć ponad 250 krótkich metraży.
  Kadr z filmu "To Plant a Flag"

  Kadr z filmu "To Plant a Flag" ©Mat. organizatora

  13. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka wystartował wczoraj nie tylko od konkursowych pokazów w kategoriach „Studenci” , „Cały ten świat” i „Niezależni”. Specjalne pokazy były już w czytelni VI LO w Białymstoku, w Galerii Arsenał czy UCK. A do tego dwa wernisaże – w foyer kina Forum reportaż Michała Siarka z Macedonii, a w kawiarni Fama opowieść o czeskim twórcy niezwykłych filmów – Janie Švankmajerze.

  Czytaj też: BOK Białystok. 13. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka

  I tak będzie aż do końca tygodnia. Już dziś od godz. 10 w Forum rozpoczynają się projekcje filmów konkursowych w kategorii „Kids 13+”, gdzie jurorami są... wyłącznie młodzi widzowie. Od 17 można będzie obejrzeć filmy zgłoszone na konkurs „Okno na Wschód”, a od 19.45 kolejne filmy zgłoszone do konkursu „Cały ten świat”. Wśród nich na przykład „To Plant A Flag” – wyprodukowany przez Norwegów i Islandczyków 21-minutowy obraz o przygotowaniach do lądowania na księżycu w 1969 roku, kiedy NASA wysłała załogę astronautów w księżycowy krajobraz Islandii. Ich zaawansowana technicznie misja próbna szybko natrafia na przeszkodę w postaci islandzkiego hodowcy owiec. Cztery minuty wystarczyły Szwajcarowi Claudiusowi Gentinetcie na pokazanie setek malowniczych, zawstydzających czy niepokojących selfie. Pojedyncze zdjęcia, artystycznie zmodyfikowane, łączą się i formują w niezbyt optymistyczną wizję.

  Nocami w Famie grają DJ-e techno, zaś zwycięzców poszczególnych konkursów i najlepsze filmy zobaczymy w niedzielny wieczór podczas rozpoczynającej się o godz. 19 gali zamknięcia. Co ważne – wstęp na wszystkie projekcje jest wolny, biletowane są tylko koncerty w Famie.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Poranny.pl poleca

  Wideo