MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZUS przypomina. Mija termin na złożenie wniosku. Chodzi o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 rok

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS sam rozliczy nadpłatę na koncie płatnika i zwróci ją w późniejszym terminie, do końca 2024 r.
Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS sam rozliczy nadpłatę na koncie płatnika i zwróci ją w późniejszym terminie, do końca 2024 r. Przemysław Swiderski/ Polska Press
Do 3 czerwca przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 rok. Jeśli zrobią to w terminie, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwróci nadpłatę do 1 sierpnia. W przypadku przekroczenia wskazanego terminu, ZUS sam rozliczy nadpłatę, ale pieniądze przekazane zostaną w późniejszym terminie, najpóźniej do końca 2024 r. Do kiedy należy rozliczyć niedopłatę składki zdrowotnej?

Spis treści

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja 2024 roku minął termin na rozliczenie rocznej składki zdrowotnej za 2023 rok. Jak przypomina w przesłanym komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, obowiązek ten dotyczył osób prowadzących pozarolniczą działalność, które w ubiegłym roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Roczne rozliczenie musieli sporządzić także ci, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności od stycznia 2024 r. i opłacali podatek na zasadach ogólnych.

– Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyszła nadpłata, a płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to na profilu płatnika na PUE ZUS w dokumentach roboczych został przygotowany wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R) – informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie dolnośląskim.

– Taki wniosek przedsiębiorca powinien zweryfikować, podpisać i odesłać za pośrednictwem PUE do ZUS najpóźniej do 3 czerwca – podkreśla i dodaje, że wówczas do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek.

Jak wyjaśniono dalej, jeśli przedsiębiorca nie złoży o zwrot nadpłaty, pieniądze nie przepadną, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika i zwróci ją najpóźniej do końca 2024 r.

Co w przypadku niedopłaty?

ZUS wyjaśnia, że w sytuacji, gdy z rozliczenia wynikła niedopłata płatnik miał obowiązek ją uregulować wraz ze składką za kwiecień, jednym przelewem, na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) w terminie do 20 maja.

Opłacenie składek po terminie wiąże się z koniecznością naliczenia odsetek za zwłokę, jeśli przekraczają kwotę 42,42 zł, a od 1 lipca kwotę 43 zł – wskazano.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ZUS przypomina. Mija termin na złożenie wniosku. Chodzi o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 rok - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny