Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZST testuje europejski system oceny umiejętności zawodowych

Aneta Boruch [email protected] tel. 85 748 96 63
Grupa uczniów z Turcji, kształcących się w zawodzie technik technologii drewna właśnie sprawdza swoje umiejętności, pracując w białostockiej firmie Komandor. To część dużego, międzynarodowego projektu, w którym uczestniczy białostocki Zespół Szkół Technicznych.
Grupa uczniów z Turcji, kształcących się w zawodzie technik technologii drewna właśnie sprawdza swoje umiejętności, pracując w białostockiej firmie Komandor. To część dużego, międzynarodowego projektu, w którym uczestniczy białostocki Zespół Szkół Technicznych. Anatol Chomicz
Zespół Szkół Technicznych w Białymstoku dzięki porozumieniu z zagranicznymi partnerami uczestniczy w projekcie tworzenia międzynarodowego systemu punktowania osób, kształcących się zawodowo. Za trzy lata może stać się obowiązkowy w całej Polsce.

System pracy w tej fabryce jest bardzo profesjonalny - mówi Umut Uslu, uczeń z Turcji. - Do tej pory nie miałem możliwości pracy na tak nowoczesnych maszynach.

Umut w ramach wymiany międzynarodowej z ZST pracuje z kolegami w białostockiej firmie Komandor. Uczą się tu praktycznej obsługi obrabiarek CNC i pracy w nowoczesnej firmie.

- W naszych szkolnych warsztatach nie mamy takiego wyposażenia - przyznaje Ibrahim Topuz, opiekun grupy. - A mamy świadomość, że masowa produkcja bez postępu i poznania nowoczesnych technologii nie ma przyszłości.

- Radzą sobie bardzo dobrze - ocenia Magdalena Łukjaniuk, kierowniczka w firmie Komandor. - Chętnie przyjmiemy kolejnych.

Pobyt tureckich uczniów w Białymstoku to tylko część dużego projektu, realizowanego przez Zespół Szkół Technicznych. Otwarcie europejskiego rynku pracy oraz zmiany w systemie kształcenia zawodowego wymogły konieczność zastosowania wspólnego systemu oceny umiejętności zawodowych w Europie. Państwa członkowskie opracowały więc system punktowania osób, kształcących się zawodowo. ZST właśnie testuje go w praktyce przy współpracy z Turcją, Portugalią i Węgrami. Uczniowie ze szkół partnerskich będą mieli praktyki w różnych krajach.

- Dzięki temu na świadectwie ukończenia szkoły oprócz standardowych ocen pojawi się wpis o dodatkowo, nabytych zagranicą umiejętnościach - podkreśla Renata Frankowska, wicedyrektorka ZST. - Będzie to dodatkowy atut absolwenta przy szukaniu pracy.

To bardzo nowatorskie podejście w ocenianiu umiejętności zawodowych.

- Po okresie testowania i analiz prawdopodobnie za trzy lata zostanie obligatoryjnie wprowadzone w Polsce - twierdzi wicedyrektorka ZST Renata Frankowska.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny