Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zintegrowany Informator Pacjenta ruszył w podlaskim NFZ

(luk)
W podlaskim NFZ działa już Zintegrowany Informator Pacjenta
W podlaskim NFZ działa już Zintegrowany Informator Pacjenta sxc.hu
To serwis, dzięki któremu pacjent będzie miał dostęp do informacji m.in. o udzielonych mu świadczeniach zdrowotnych. Wystarczy hasło i login, aby w domu, przy pomocy internetu, sprawdzić jak wyglądało nasze leczenie od 2008 roku.

Zintegrowany Informator Pacjenta zaczął działać 1 lipca. W obecności władz województwa uroczyście uruchomiono go w naszym regionie.

- Dotąd takie informacje pacjent mógł uzyskać u nas na indywidualny wniosek, pisemnie - mówił Jacek Roleder, dyrektor podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Od teraz wszystko jest w systemie, a pacjenci mogą w prosty sposób uzyskać informację o swoim leczeniu.

Aby tak się stało, potrzebna jest tylko osobista wizyta w oddziale NFZ z dowodem osobistym lub paszportem. Tu pracownicy sprawdzą nasze dane i wydadzą odpowiedni login oraz hasło dostępu do internetowego konta. Następnego dnia na nowo utworzonym profilu będą widoczne świadczenia zdrowotne, za które zapłacił Fundusz.

- Wizyta osobista jest niezbędna, gdyż system zawiera dane wrażliwe, które podlegają ochronie - tłumaczy Adam Dębski, rzecznik podlaskiego NFZ. - Można sprawdzić np. jakie badania czy zabiegi były wykonywane danej osobie, w jakim miejscu, a nawet o której godzinie - dodaje. Przy każdym świadczeniu jest informacja, ile ono kosztowało.

- W najbliższym czasie zamierzamy wydawać hasła także rodzicom dzieci - mówi Adam Dębski. - Na razie nie jest to możliwe. Jeszcze w tym roku za pomocą ZIP-a będzie można zgłaszać nieprawidłowości związane z działaniem systemu, czy wartość zapłaconych dotąd składek zdrowotnych.
Dodatkowo poprzez portal pacjent uzyska dostęp do informacji np. o programach profilaktycznych, leczeniu za granicą, czy też gdzie się leczyć w ramach ubezpieczenia w NFZ.

Aplikacja jest prosta w użyciu i wygodna - wystarczy zwykła przeglądarka internetowa. ZIP jest też bezpieczny - nie wyświetla danych osobowych pacjenta, nie jest więc możliwe zidentyfikowanie konkretnej osoby, której dotyczą informacje w nim zawarte.
Dzięki systemowi ZIP pacjent będzie mógł sprawdzić:

swój aktualny status ubezpieczenia (zielony/czerwony ekran w systemie eWUŚ),
deklaracje złożone w podstawowej opiece zdrowotnej,
zrealizowane recepty refundowane i wysokość ich refundacji,
udzielone świadczenia medyczne i wysokość ich refundacji,
wizyty i pobyty w szpitalach i poradniach,
lecznictwo uzdrowiskowe,
kolejki oczekujących,
realizację wniosków ortopedycznych.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny