Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zintegrowany Informator Pacjenta rusza od poniedziałku

(luk)
W systemie można będzie sprawdzić, z usług jakich lekarzy korzystało się.
W systemie można będzie sprawdzić, z usług jakich lekarzy korzystało się. sxc.hu
Dzięki niemu będzie można sprawdzić historię leczenia i dowiedzieć się ile kosztowało.

Wystarczy login i hasło dostępu do swego konta, by móc korzystać z internetowego Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP). Dzięki niemu pacjenci będą mieli w jednym miejscu dostęp do informacji o finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeniach, z których skorzystali. System rusza w poniedziałek.

- Przy pomocy ZIP będzie można szczegółowo sprawdzić historię swego leczenia i dowiedzieć się, ile kosztowało - mówi Adam Dębski, rzecznik podlaskiego oddziału NFZ. - Pacjent będzie mógł np. sprawdzić, ile za wykupiony na receptę lek dopłacił mu fundusz, kiedy ostatnio korzystał z zaopatrzenia ortopedycznego czy też ile do tej pory zapłacił składek zdrowotnych, a na jaką kwotę opiewało jego leczenie.

W systemie można będzie sprawdzić, z usług jakich lekarzy korzystało się. Pomoże to w wykryciu nadużyć świadczeniodawców, np. świadczeń nieudzielonych lub takich, których koszt poniósł pacjent, a za które zapłacił też Fundusz. To dotyczy np. usług stomatologicznych czy niektórych badań.

- Ponadto, w ZIP można będzie odnaleźć informacje o adresach przychodni, leczeniu za granicą i sanatoryjnym, a także sprawdzić status swego ubezpieczenia - dodaje rzecznik. - W przyszłości pacjenci będą mieli też możliwość oceny jakości świadczeń, z których skorzystali.

Aby móc korzystać z zasobów ZIP, trzeba przyjść osobiście do oddziału NFZ z dowodem osobistym i wypełnić wniosek (druk można też będzie pobrać ze strony internetowej i przyjść z już wypełnionym).

- Pracownik sprawdzi, czy dane z dowodu pokrywają się z tymi, które są w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych i jeśli wszystko będzie w porządku, wyda hasło do konta - mówi Adam Dębski. - Cała procedura potrwa maksymalnie dwie minuty.

Podlaski oddział NFZ - tak jak inne w kraju - zacznie wydawać hasła dostępu w poniedziałek.
- Będziemy proponować je też wszystkim osobom, które odwiedzą nasz oddział z różnych powodów - mówi rzecznik.

Sama aplikacja jest prosta w użyciu i wygodna - można z niej korzystać 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu przy pomocy zwykłej przeglądarki internetowej. Dane w niej zawarte są wyselekcjonowane na potrzeby konkretnego pacjenta i na bieżąco aktualizowane.

- ZIP jest w pełni bezpieczny, ponieważ nie wyświetla danych osobowych pacjenta - zapewnia Dębski.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny