Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdążyć przed grypą

Fot. Archiwum
Dr Iwona Sienkiewicz
Dr Iwona Sienkiewicz Fot. Archiwum
Dzieci można szczepić przed grypą już od szóstego miesiąca życia - mówi dr Iwona Sienkiewicz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku

Kurier Poranny: Kto powinien się szczepić przeciw grypie?

Dr Iwona Sienkiewicz: Grypa to bardzo groźna choroba zakaźna. Wszyscy powinni się przeciw niej szczepić. Szczepienia są głównie zalecane osobom starszym, chorującym na różne choroby przewlekłe. Także małym dzieciom, które jeszcze nie mają do końca wykrystalizowanej odporności. Warto szczepić maluchy, które chodzą do żłobka czy przedszkola. O zabezpieczeniu przed grypą powinny pamiętać osoby pracujące w dużych skupiskach ludzi, także pracownicy służby zdrowia.

Ile kosztuje szczepionka?

- Jest bardzo tania w porównaniu do preparatów paragrypowych. Trzeba za nią zapłacić około 30 złotych.

Wystarczy jednak dawka?

- Jedna dawka zabezpiecza przed grypą na rok. Wirus grypy może się mutować. Co roku Światowa Organizacja Zdrowia, na podstawie badań, typuje nowy skład szczepionek.

Kiedy jesteśmy najbardziej narażeni na zachorowanie?

- Na naszym terenie zwiększoną zachorowalność odnotowujemy od grudnia do marca. Ale i w innych miesiącach mogą zdarzyć się pojedyncze przypadki grypy.

Gdzie można się zaszczepić?

- Oczywiście, u nas, w sanepidzie. Ale można też zrobić to w każdym gabinecie lekarza rodzinnego. On kwalifikuje na szczepienie, wypisuje receptę, z wykupioną szczepionką wraca się do gabinetu.

Czy można najpierw kupić szczepionkę, a potem iść do lekarza?

- Szczepionki muszą być właściwie przechowywane. Nie można ich trzymać w szafkach, na oknach czy w samochodzie. Szczepionka nieprawidłowo przechowywana może być szkodliwa. W naszym gabinecie nie szczepimy osób szczepionkami, które przynoszą ze sobą. Lekarze pierwszego kontaktu też mogą się na to nie zgodzić.

Można zachorować na grypę pomimo szczepienia?

- Gdzieś może się pojawić zmutowany wirus grypy i mimo szczepienia można zachorować. Jednak w takim wypadku choroba z pewnością będzie miała łagodniejszy przebieg. Poza tym szczepienie zapewnia ochronę przed powikłaniami.

Jakie mogą być powikłania po grypie?

- Zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego. Mieliśmy pacjenta, który często się szczepił przeciw grypie. Któregoś razu tego nie zrobił i z poważnymi powikłaniami trafił do szpitala. Musiał przejść operację serca.

Kiedy nie powinniśmy się szczepić?

- Przeciwwskazania to poważne uczulenia na składniki szczepionki - białko jaja kurzego, wybrane antybiotyki.

W jakim wieku można rozpocząć szczepienia dzieci?

- Dzieci można szczepić już od szóstego miesiąca życia.

Zdarzają się przypadki powikłań po szczepieniu?

- Bardzo rzadko. To są przeważnie miejscowe bolesności i zaczerwienienia. W pojedynczych przypadkach mogą wystąpić objawy grypopodobne - osłabienie, uczucie rozbicia, gorączka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny