Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawody przyszłości według PARP

Agata Sawczenko [email protected] tel. 85 748 96 59
Dr Anatoliusz Kopczuk: Zapotrzebowanie na pracowników w różnych regionach za ileś lat będzie miało inną strukturę niż ta dzisiejsza. Inaczej to będzie wyglądało w miejscach, które leżą na uboczu, inaczej w wielkich aglomeracja
Dr Anatoliusz Kopczuk: Zapotrzebowanie na pracowników w różnych regionach za ileś lat będzie miało inną strukturę niż ta dzisiejsza. Inaczej to będzie wyglądało w miejscach, które leżą na uboczu, inaczej w wielkich aglomeracja
Informatyka, Internet, biotechnologia, ochrona zdrowia, finanse, edukacja i rozrywka – według Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości to właśnie w tych branżach za kilkanaście lat znajdziemy najlepszą i najwyżej płatną pracę.

Badania dowodzą, że 60 proc. nowych rodzajów prac, wykonywanych w XXI wieku, będzie wymagało umiejętności, które są obecnie posiadane jedynie przez 20 proc. potencjalnych pracowników. Warto więc śledzić raporty o zawodach przyszłości – i w tych kierunkach uczyć się albo dokształcać.

Taki raport opublikowała właśnie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Autorzy raportu przekonują, że zawody przyszłości na początku z reguły mają charakter niszowy i nie odgrywają istotnej roli w całościowym zatrudnieniu. Jednak z czasem stanowią forpocztę przyszłej gospodarki.

Okazuje się, że za kilkanaście lat ze znalezieniem pracy nie powinni mieć problemów ludzie, którzy będą mieli umiejętności potrzebne do wykonywania zawodów praktycznie dziś niespotykanych:

audytor wiarygodności informacji,
broker praw własności intelektualnej,
odkażacz środowiska.
Zatrudnienie też znajdzie chirurg plastyczny, dietetyk, ale też e-bankowcy, szkoleniowcy i trenerzy – także osobiści, czyli couche, oraz negocjatorzy. Doradcy pracy i doradcy zawodowi to również tzw. kategorie przyszłościowe. Przyszłościowy charakter mają też zawody związane z opieką nad ludźmi i ochroną zdrowia, jednak nie chodzi tu o tradycyjne zawody typu lekarz czy pielęgniarka, ale o „domową pomoc zdrowia”, menedżera szpitala oraz rehabilitantów.

Bo według autorów raportu gospodarka zmieni się tak bardzo, że rynek pracy potrzebować będzie już nie „ludzi od wszystkiego”, ale specjalistów z konkretnych, bardzo ścisłych dziedzin: informatyki i usług internetowych, biotechnologii, medycyny, finansów, edukacji, bezpieczeństwa, ale też rozrywki, rekreacji, turystyki i przemysłu żywieniowego.

Dlaczego akurat te branże? Bo rozwijają się najszybciej, więc generują najwięcej nowych zawodów, a tym samym miejsc pracy.

Opinia
dr Anatoliusz Kopczuk, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania:
Żeby kształcić w zawodach przyszłości, to po pierwsze muszą być odpowiednio **przygotowane uczelnie, a po drugie – chętni do studiowania tych kierunków. Potrzebna jest finansowa pomoc rządowa dla uczelni i dobra informacja, żeby młodzi ludzie wiedzieli, że warto kształcić się w tych zawodach. Musi być to zgranie możliwości i zapotrzebowania. Na szczęście informacje o zawodach przyszłości to tylko prognozy. Na wszystko jest więc jeszcze czas. Te dzisiejsze przewidywania to uśredniony obraz, że zapotrzebowanie na pracowników w różnych regionach za ileś lat będzie miało inną strukturę niż ta dzisiejsza. Inaczej to będzie wyglądało w miejscach, które leżą na uboczu, inaczej w wielkich aglomeracjach. **

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny