MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zawilec gajowy jest idealny do cienistego ogrodu. Polecamy pomysł na biały dywan z kwiatów. Sprawdź, jak uprawiać ten wiosenny kwiat

Katarzyna Józefowicz
Zawilce gajowe wczesną wiosną tworzą kobierce kwiatów i nie są trudne w uprawie. Jeśli w ogrodzie mamy zacienione miejsce – warto je posadzić.
Zawilce gajowe wczesną wiosną tworzą kobierce kwiatów i nie są trudne w uprawie. Jeśli w ogrodzie mamy zacienione miejsce – warto je posadzić. Katarzyna Laszczak
Zawilce gajowe rosną dziko w Polsce. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by uprawiać je w ogrodzie. Pięknie wyglądają w ogrodach naturalistycznych, ale nie tylko. Podpowiadamy, jakie warunki trzeba zapewnić zawilcom i jak je uprawiać, by dobrze rosły. Polecamy też odmiany ozdobne.

Spis treści

Zawilec gajowy (Anemone nemorosa), który tworzy wiosną w lasach rozległe, białe kobierce kwiatowe to jeden z najpopularniejszych zwiastunów wiosny. Zwykle można go spotkać w na stanowiskach naturalnych, gdyż jest powszechny na terenie całego kraju, ale coraz częściej pojawia się też w ogrodach.

Jak wygląda zawilec gajowy?

Zawilce gajowe to niewysokie, dorastające do ok. 10-20 cm byliny okrywowe, silnie rozrastające się za pomocą podziemnych kłączy. Rośliny zaczynają kwitnąć w marcu, a ich odmiany w kwietniu. Kwiaty pozostają otwarte jedynie w dni pogodne, zwijając się wieczorem i w czasie pochmurnej pogody.

Kiedy kwitną zawilce?

Rośliny są urocze i atrakcyjne, ale pozostają dekoracyjne tylko wiosną, gdy zdobią ogród swoimi kwiatami i zielonymi, pierzastymi liśćmi (marzec-maj). Wczesnym latem przechodzą w stan spoczynku i całkowicie znikają z ogrodu, o czym należy pamiętać, wybierając dla nich stanowisko.

Jak uprawiać zawilce gajowe w ogrodzie?

Uprawa zawilców gajowych nie jest trudna, gdyż rośliny są doskonale przystosowane do naszego klimatu i dobrze znoszą zimę bez okrycia. Nie wymagają też żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych ani specjalnego nawożenia (przyda się im jedynie trochę kompostu).

Jeśli jednak mają ładnie się rozrastać i obficie kwitnąć, muszą mieć zapewnione półcieniste lub cieniste stanowisko i żyzną, próchniczą, zasobną w materię organiczną, przepuszczalną glebę, stale wilgotną wiosną i nieco bardziej suchą latem.

Rozmnażanie zawilców

Równie łatwe jak uprawa, jest też rozmnażanie zawilców gajowych. Sadzonki można uzyskać, dzieląc dorosłe egzemplarze, najlepiej to zrobić po kwitnieniu. Możliwy termin to również późne lato, jednak wtedy nie widać, gdzie rosną, dlatego musimy o tym pomyśleć już wiosną, zaznaczając ich stanowisko, póki jeszcze pozostają nad ziemią.

Zawilce możemy też rozmnożyć przez wysiew nasion jesienią wprost do gruntu (potrzebują okresu przechłodzenia, aby dobrze kiełkować). Musimy jednak pamiętać, że rośliny uzyskane z samodzielnie zebranych nasion mogą różnić się od egzemplarza matecznego, dlatego odmiany ogrodowe lepiej rozmnażać przez podział.

Z czym posadzić zawilce gajowe?

Zawilec gajowy idealnie nadaje się do ogrodów naturalistycznych i leśnych. Doskonale wygląda pod drzewami i krzewami, gdzie tworzy wiosną piękne, kwiatowe kobierce. Dobrze prezentuje się także na ocienionych rabatach w towarzystwie przylaszczek, fiołków (motylkowatych i wonnych) i pierwiosnków ząbkowanych oraz bruner, paproci i funkii, których rozwijające się późną wiosną liście zasłaniają puste miejsca po zawilcach. Sprawdza się też w ogródkach skalnych.

Zawilec gajowy – odmiany ozdobne

Rosnąca popularność zawilca gajowego skłoniła hodowców do wyprowadzenia do gatunku wielu atrakcyjnych odmian, dlatego jest w czym wybierać. Do ciekawszych należą m.in.:

  • „Alba Plena” - kwiaty białe, pełne,
  • „Blue Eyes” – kwiaty pełne, białe, z niebieskim oczkiem,
  • „Monstrosa” - kwiaty pełne, bardzo oryginalne,
  • Robinsoniana” – kwiaty dość duże, jasnoniebieskie,
  • „Rosea” – kwiaty różowe na zewnątrz, białe wewnątrz,
  • „Virescens” – kwiaty biało-zielone lub przekształcone w kryzę liści,
  • „Dee Day” – kwiaty jasnoniebieskie,
  • „Green Fingers” – kwiaty białe z pełnym, zielonym środkiem,
  • „Dark Leaf” – kwiaty białe, liście ciemne, brązowo-zielone.

Zawilec żółty też do ogrodu

Gatunkiem bardzo podobnym do zawilca gajowego, posiadającym podobne wymagania (lubi jaśniejsze stanowiska) i zastosowanie, ale zupełnie inną barwę kwiatów jest zawilec żółty (Anemone ranunculoides). W ogrodach i na stanowiskach naturalnych ten ciekawy gatunek pojawia się jednak stosunkowo rzadko, choć zasługuje na większą uwagę ze względu na swój nietypowy, słoneczno-żółty kolor kwiatów.

Uwaga na sok zawilców!

Uprawiając w ogrodzie zawilce trzeba jednak pamiętać, że to rośliny trujące (w ich kłączach znajduje się trujący glikozyd – ranunkulina), a kontakt skóry z ich sokiem może powodować alergie, stany zapalne, poparzenia lub podrażnienia, dlatego wszelkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać przy nich w rękawiczkach ochronnych.

Podczas prac trzeba też unikać dotykania brudną ręką okolic ust czy oczu, gdyż toksyny mogą również uszkadzać błonę śluzową. Jak większość roślin trujących, zawilce mają też właściwości lecznicze, ale ze względu na toksyczność roślin, samodzielnie lepiej ich nie stosować i nie przyrządzać z nich preparatów leczniczych.

Dzikie zawilce często kojarzą się z białymi kwiatami. Ale dziko rosną także zawilce żółte. Również ten gatunek można posadzić w ogrodzie.
Dzikie zawilce często kojarzą się z białymi kwiatami. Ale dziko rosną także zawilce żółte. Również ten gatunek można posadzić w ogrodzie. Katarzyna Laszczak
Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny