reklama

Zarobki nauczycieli. W 2020 roku mogą liczyć na podwyżki. Ile wyniesie minimalne i średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2020?

Maciej Mituła
Maciej Mituła
Zaktualizowano 
Zgodnie z zapowiedziami rządu, nauczyciele mogą liczyć na kolejną podwyżkę w drugiej połowie 2020 roku. Ma ona wynieść ok. 6%. Na razie jednak nie znane są konkrety w tej sprawie. Krzysztof Szymczak
Z początkiem września 2019 r. zarobki nauczycieli wzrosły o prawie 10 proc. Podwyżki wynagrodzeń nauczycieli to efekt porozumienia, jakie resort edukacji podpisał w czasie strajku w kwietniu 2019 r. z jedną z trzech central związkowych. Jednak w najbliższym czasie, część nauczycieli otrzyma kolejną podwyżkę wynagrodzeń. Wszystko za sprawą wyższej płacy minimalnej, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Zgodnie z zapowiedziami rządu, w 2020 roku nauczycieli mogą się spodziewać jeszcze jednej podwyżki. Sprawdzamy, ile zarabiają aktualnie nauczyciele i ile wynosi średnie wynagrodzenie pedagogów.

Zarobki nauczycieli ustalane są na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Nauczyciel nie może otrzymać wynagrodzenia poniżej poziomu określonego w przepisach.

Rozporządzenie określa, ile zarobi nauczyciel w zależności od posiadanego stopnia awansu zawodowego oraz poziomu wykształcenia.

Zarobki nauczycieli 2020 – pensja uzależniona od awansu

Stopnie awansu nauczyciel uzyskuje wraz z kolejnymi latami pracy, po odbyciu stażu i zdaniu egzaminu. Wówczas pedagog otrzymuje akt nadania na stopień awansu zawodowego. Karta Nauczyciela, wyróżnia cztery stopnie awansu:

 • nauczyciel stażysta,
 • nauczyciel kontraktowy,
 • nauczyciel mianowany,
 • nauczyciel dyplomowany.

9 najbardziej pożądanych zawodów w 2019 roku. Oni nie muszą ...

Na zarobki nauczyciela wpływa również wykształcenie, które posiada pedagog. Zgodnie z rozporządzaniem, wyróżnia się trzy poziomy wykształcenia, na podstawie których ustalane jest wynagrodzenie nauczycieli:

 • tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym,
 • tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego; tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym,
 • tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego; dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych; pozostałe wykształcenie.

Zarobki nauczycieli 2020 – minimalne wynagrodzenie pedagogów

Jak wskazują zapisy rozporządzenia MEN, podstawę do ustalenia minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela stanowi najwyższy posiadany przez nauczyciela poziom wykształcenia.

Największą grupę nauczycieli stanowią pedagodzy z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym (ok. 96 % wszystkich nauczycieli). Od 1 września 2019 r. minimalne wynagrodzenie tej grupy nauczycieli wynosi:

Stopień awansuwynagrodzenie bruttowynagrodzenie netto (do ręki)
nauczyciel stażysta2782 zł2002 zł
nauczyciel kontraktowy2862 zł2059 zł
nauczyciel mianowany3250 zł2329 zł
nauczyciel dyplomowany3817 zł2724 zł

Zarobki nauczycieli - podwyżki dla wybranych grup od 1 stycznia 2020 r.

W związku z podwyżką płacy minimalnej od 1 stycznia 2020 r, Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało nowy projekt rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Projekt przewiduje wzrost zarobków dla początkujących nauczycieli z dwóch pozostałych grup poziomu wykształcenia, tak by wynagrodzenia były równe lub wyższe płacy minimalnej w 2020 r. W pierwszej grupie poziomu wykształcenia (magister z przygotowaniem pedagogicznym) zarobki nie ulegną zmianie.

Warto przeczytać:

W przypadku nauczycieli z tytułem magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego oraz osób z licencjatem lub tytułem inżyniera, posiadających przygotowanie pedagogiczne, minimalne zarobki zgodnie z projektem rozporządzenia MEN, od 1 stycznia 2020 r. będą wynosić odpowiednio:

Stopień awansuwynagrodzenie bruttowynagrodzenie netto (do ręki)
nauczyciel stażysta2617 złok. 1932 zł
nauczyciel kontraktowy2663 złok. 1965 zł
nauczyciel mianowany2832 złok. 2084 zł
nauczyciel dyplomowany3324 złok. 2431 zł

Najniższe zarobki dotyczą nauczycieli z licencjatem lub tytułem inżyniera bez przygotowania pedagogicznego, a także nauczycieli z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych, a także pedagogów z innym wykształceniem. W tej grupie zarobki od 1 stycznia 2020 r. mają wynosić:

Stopień awansuwynagrodzenie bruttowynagrodzenie netto (do ręki)
nauczyciel stażysta2600 złok. 1921 zł
nauczyciel kontraktowy2617 złok. 1932 zł
nauczyciel mianowany2638 złok. 1947 zł
nauczyciel dyplomowany2905 złok. 2135 zł

Zarobki nauczycieli 2020 – dodatki do zasadniczego wynagrodzenia

Wynagrodzenie nauczycieli składa się nie tylko z części zasadniczej opisanej w rozporządzeniu. Na ostateczną wysokość nauczycielskiej pensji, oprócz podstawy, składają się również dodatki, które otrzymują pedagodzy. Jednak nie wszystkie są obligatoryjne, większość uzależniona jest od funkcji, jaką sprawuje nauczyciel bądź efektów jego pracy.

Biura, w których aż chce się pracować. Zobacz najlepsze miej...

Najpopularniejszy dodatek do pensji nauczyciela przyznawany jest za staż pracy. Dodatek stażowy wynosi 1 proc. za każdy przepracowany rok, jednak naliczany jest dopiero po osiągnięciu 4 lat pracy, a jego maksymalna wysokość wynosi 20 proc. Jest to jedyny dodatek przyznawany wszystkim nauczycielom, niezależnie od pełnionej funkcji czy zajmowanego stanowiska.

Zarobki nauczycieli 2020 – dodatek za wychowawstwo

Dodatek za wychowawstwo jest drugim najpopularniejszym dodatkowym składnikiem wynagrodzenia nauczycieli. Przyznawany jest nauczycielom w związku z pełnieniem funkcji wychowawcy klasy lub oddziału przedszkolnego. Od 1 września 2019 r. nauczyciele, którzy są wychowawcami mają zagwarantowany miesięczny dodatek w wysokości 300 zł brutto. Co istotne, samorządy mają możliwość zwiększenia wysokości tego dodatku.

Zarobki nauczycieli 2020 – popularne dodatki do pensji

Dodatek funkcyjny jak sama nazwa wskazuje, przyznawany jest za pełnienie przez nauczyciela określonej funkcji. Najczęściej dodatek ten przyznawany jest nauczycielom za piastowanie funkcji dyrektora lub wicedyrektora placówki.
Inne funkcje uprawniające pedagoga do otrzymywania dodatku funkcyjnego to m.in. pełnienie funkcji opiekuna nauczyciela odbywającego staż na wyższy stopień awansu zawodowego.

Nauczyciele mogą liczyć również na dodatek motywacyjny, przyznawany za osiągnięcia w pracy dydaktycznej lub na rzecz placówki. O przyznaniu i wysokości dodatku decyduje dyrektor szkoły bądź przedszkola.

Warto przeczytać:

W przypadku nauczycieli, którzy pracują w placówkach zlokalizowanych na terenach wiejskich lub w miastach do pięciu tysięcy mieszkańców, przepisy przewidują przyznanie dodatku wiejskiego. O jego wysokości decydują samorządy. Nauczyciele mogą również liczyć na dodatek za warunki pracy (np.: praca w trudnych warunkach lub w szkole specjalnej), nagrody jubileuszowe czy nagrody dyrektora przyznawane z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Ponadto nauczyciele otrzymują dodatkowe wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw.

Trzynastka dla nauczycieli

Nauczyciele, tak jak wiele innych pracowników sektora budżetowego, mogą liczyć raz w roku na trzynastą pensję. Popularna „trzynastka” stanowi 8,5 proc. sumy łącznych zarobków uzyskanych w poprzednim roku i jest wypłacana w pierwszym kwartale nowego roku. Trzynastka jest wypłaca każdemu nauczycielowi, który przepracował co najmniej 6 miesięcy w danej placówce.

Zarobki nauczycieli 2020 – średnie wynagrodzenie

Oprócz minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli funkcjonuje pojęcie średniego wynagrodzenia. Jest to kwota ustawowo gwarantowana dla grup nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. W przypadku, gdy w danym regionie nauczyciele otrzymają niższe wynagrodzenie, samorząd jest zobowiązany do wypłaty dodatku uzupełniającego.

14 branż, w których Polacy najczęściej awansują. Gdzie masz ...

Należy jednak podkreślić, że jest to przede wszystkim pojęcie związane z algorytmem rozliczania samorządów z otrzymanej subwencji oświatowej. Nie dotyczy więc zarobków każdego nauczyciela, lecz wszystkich pedagogów zatrudnionych na terenie danej gminy. Nie rzadko więc dochodzi do sytuacji, w której jedna część nauczycieli zarabia poniżej średniej (np.: początkujący pedagodzy), a druga część nauczycieli otrzymuje wynagrodzenie powyżej ustalonych kwot (np. dyrektorzy szkół).

Od 1 września 2019 r. średnie wynagrodzenie nauczycieli wynosi odpowiednio:

 • 3 338 zł brutto dla nauczyciela stażysty,
 • 3 707 zł dla nauczyciela kontraktowego,
 • 4 806 zł dla nauczyciela mianowanego,
 • 6 141 zł dla nauczyciela dyplomowanego.

Zarobki nauczycieli - kolejne podwyżki w 2020 r.

We wrześniu br. minister edukacji narodowej, Dariusz Piontkowski zapowiedział kolejną transzę podwyżek dla nauczycieli. Zgodnie z deklaracją ministra, kolejna podwyżka wyniesie 6 proc. Dla nauczycieli oznaczałoby to wzrost zarobków od 166 do 229 zł brutto. Podwyżka nie nastąpi jednak od razu, a dopiero od początku nowego roku szkolnego, tj. od września 2020 r. M

Na początku grudnia br. minister Piontkowski ponownie zadeklarował podwyżki dla nauczycieli. Padła konkretna kwota i data: wzrost wynagrodzeń o 6% od 1 września 2020 r. Na razie nie ma jednak zabezpieczonych na to środków w budżecie. Na szczegóły musimy zatem poczekać do połowy przyszłego roku.

Pracodawcy nie będą tworzyć nowych miejsc pracy

Wideo

Materiał oryginalny: Zarobki nauczycieli. W 2020 roku mogą liczyć na podwyżki. Ile wyniesie minimalne i średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2020? - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 8

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jestem nauczycielem mianowanym, 19 lat pracy, stawka brutto od września 3250 zł. Za listopad z zastępstwami mam 3212,49 zł, co oznacza, że wszystkie dodatki do pensji tak skrupulatnie nauczycielom wyliczane, są pochłaniane przez podatek i składki. Ciekawe, kto w MEN wyliczył to średnie wynagrodzenie 4806 zł? A po 20 latach pracy pensja nie wzrośnie ani o grosz. Chyba że ministerstwo każe samorządom płacić więcej, bo do tego sprowadzają się podwyżki nauczycieli. Pracuję w dużej gminie (8 podstawówek, 12 przedszkoli) i nie dziwię się wójtowi, że powoli ma nas dość i woli budować chodniki... Ale chyba nie uchodzi aby nauczyciel w dużym kraju europejskim zarabiał na pograniczu najniższej krajowej

G
Gość
18 listopada, 16:18, lko:

przecież PO zdestabilizuje budżet wiięc belfrom nic nie dawać ,bez zwiększania pensum i zlikwidowania karty nauczyciela

Iko, jesteś msciwym człowiekiem .Najpewniej byłeś kiepskim uczniem

J
Ja
18 listopada, 16:18, lko:

przecież PO zdestabilizuje budżet wiięc belfrom nic nie dawać ,bez zwiększania pensum i zlikwidowania karty nauczyciela

Niesamowite z tymi nauczycielami skandal jakich mało dajcie im po 1000 tys chciał zapisać na korepetycje dziecko nie ma miejsc mam ich już za dużo

i
ikona
18 listopada, 16:18, lko:

przecież PO zdestabilizuje budżet wiięc belfrom nic nie dawać ,bez zwiększania pensum i zlikwidowania karty nauczyciela

zamknij pysk iko jesteś idiota

G
Gość

osoby przekazujące wiedzę naszym dzieciom, powinny być godnie wynagradzane

C
Cyt

Iko jesteś totalnym de... .Dla dobra kraju nie miej dzieci

k
kibic

iko jesteś żałosny, żeby nauczyciele nie zarabiali mniej niż minimalne wynagrodzenie musieli im podnieść, chyba miałeś pod górkę i pod wiatr do szkoły

pozdrawiam

l
lko

przecież PO zdestabilizuje budżet wiięc belfrom nic nie dawać ,bez zwiększania pensum i zlikwidowania karty nauczyciela

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3