Przemysław Frankowski zagrał 38 minut przeciwko Włochom
Przemysław Frankowski zagrał 38 minut przeciwko Włochom Anna Kaczmarz
Jagiellończycy z różnym skutkiem występowali w reprezentacjach narodowych.

Choć ekstraklasa w miniony weekend pauzowała, to dla wielu piłkarzy Jagiellonii Białystok ostatnie dni były bardzo pracowite. Aż dziewięciu podopiecznych Michała Probierza wypełniało obowiązki reprezentacyjne w kadrach różnego szczebla.

Czterech graczy otrzymało powołania do pierwszych reprezentacji swoich krajów. Oprócz Jacka Góralskiego, który znalazł się wśród wybrańców Adama Nawałki na wczorajszy mecz z Czarnogórą, o punkty eliminacji do MŚ walczyli Litwini – Arvydas Novikovas i Fedor Cernych oraz Konstantin Vassiljev w barwach Estonii.

Dwaj pierwsi już w czwartek wystąpili w towarzyskim meczu z Czechami (przegrana 0:3), pojawiając się na boisku w drugiej połowie. Cernych zagrał 45 minut, natomiast Novikovas wszedł na ostatnie pół godziny. Wczoraj natomiast obu jagiellońskich Litwinów zobaczyliśmy od pierwszego gwizdka sędziego w starciu o punkty z Anglią na Wembley. Niestety, żaden z nich nie będzie miło wspominał tego spotkania, bowiem Synowie Albionu nie pozwolili Litwinom na zbyt wiele, pewnie pokonując ich 2:0. Cernych zaliczył pełne 90 minut, natomiast Novikovas opuścił boisko w 54. minucie.

Brazylijki piłkarz, który przyszedł do Jagiellonii w 2007 roku w litewskiego FC Vilnius. Zaledwie sezon dobrej gry wystarczył żeby zauważyli go skauci niemieckiej Herthy Berlin.W lipcu 2009 Rodnei został wypożyczony do 1. FC Kaiserslautern. Grał też Red Bull Salzburg i RB Lipsk. Obecnie jest zawodnikiem drugoligowego niemieckiego klubu TSV Monachium.

Jagiellonia Białystok. Gdzie są byłe gwiazdy Jagi? Zobacz ic...

Vassiljev może natomiast być z siebie umiarkowanie zadowolony, bowiem razem ze swoją reprezentacją wywalczył punkt na Cyprze, remisując 0:0. Lider Jagi był widoczny, oddał groźny strzał, do tego niewiele brakowało, by zaliczył asystę, jednak jego podania nie zamienił na gola jeden z partnerów. „Kostia” kilka razy był dość mocno faulowany przez rywali, a opuścił boisko w 90. minucie z żółtą kartką za zbyt wczesne wykonanie rzutu wolnego. We wtorek czeka go jeszcze towarzyskie spotkanie z Chorwacją w Tallinie.
Za sobą ma także jeden mecz reprezentant młodzieżówki do 21 lat – Przemysław Frankowski, który zaliczył 38 minut w przegranym starciu 1:2 z Włochami w Krakowie. Skrzydłowy Jagi, podobnie jak jego koledzy nie wypadł najlepiej, a okazję na rehabilitację ma już dziś, bowiem ekipa Marcina Dorny podejmie w Kielcach Czechów.

W reprezentacjach niższego szczebla swoje mecze rozgrywali też inni jagiellończycy. Paweł Olszewski (U-18) zagrał pełne 90 minut w wygranym 2:1 meczu z Węgrami (dziś rewanż). Na ławce zasiedli natomiast bramkarze – Damian Węglarz (U-20) w meczu turnieju Czterech Narodów z Włochami, wygranym 3:1, Hubert Gostomski (U-19) w meczach z Turcją (1:0 i Chorwacją (0:2) oraz Gruzin Luka Gugeszaszwili (U-21) w towarzyskim meczu z Islandią, wygranym 3:1.

W przerwie na mecze reprezentacji doszło też do istotnego wydarzenia w kwestii kontraktowej. Białostocki klub uruchomił klauzulę w kontrakcie Piotra Tomasika, dzięki której umowa lewego obrońcy Jagiellonii została automatycznie przedłużona na sezon 2017/18.